Kısırlaştırma

Tekir kedim (5.5-6 aylık) ikinci kez kızgınlık dönemi geçirdi. İnternet araştırmalarım sonucu 8 haftalıkken bile kısırlaştırılabileceği bilgisine ulaştım. Ama bugün veterinerimiz daha çok küçük dedi. 2.5 kg ağırlığında.

Diğer kedim (1.5 yaş) uzun süre geçirdi kısırlaştırmadan, en son 10 günde bir kızgınlık dönemi geçiriyordu çok yıpratıcı oldu onun ve bizim için, kistleri de oluşmuş, çok agresif olmuştu, kaç kere eş getirsek de kabul etmedi, kimseyi beğenmedi.

Şimdi bu miniği çiftleştirmek istemiyorum. O yüzden bir an önce ameliyat olsun istiyorum ama veterinerin konuya sıcak bakmaması beni düşündürdü.

Bilgisi olan var mıdır acaba? Kaç aylıkken yapılabilir, kilo durumu önemli mi? Ameliyat yaptırmalı mıyım, biraz daha büyümesi gerekiyor mu?

Ben kendi dişi kedilerimi 6 aylıkken kısırlaştırmıştım. Erkek kedimi de 5 aylıkken. Aslında 6 aylık olması ideal ama bunun değişkenleri de olabiliyor. Kilo da önemli evet. Bazı kediler daha narin yapılı olabiliyor mesela az daha büyüsün denebiliyor. Zaten kızgınlıktan çıkması lazım kısırlaştırmak için, isterseniz bi 7-7.5 aylık olana kadar bekletin kızınızı. Hekim de kediyi görüp beklemenizi önermiş zaten.

  • mutlusismankedi2015  (26.09.18 19:48:02)
Bizim de disi tekirimiz var, 6 aylik. Gecen hafta kisirlastirdik. 2kg anca vardir bizimki. 4 gune eskiye dondu. Yarasi bayagi kapandi. Eskisi gibi kipir kipir ve domuz gibi yiyiyor :D Size niye oyle dediler acaba? Baska veterine de bi gorunun isterseniz.

  • superfluid  (26.09.18 19:59:16)
internette, özellikle yabancı sitelerde 8 haftalıkken bile kısırlaştırılabileceği yazıyor, haklısınız.

ama benim de karşılaştığım veterinerler ertelemeye meyilli. hayvan büyüdükçe ameliyat bölgesini daha rahat görüyor olabilirler. daha büyük hayvanı ameliyat etme deneyimine sahip olabilirler.

bizim kızı bugün götürdüm. 6 ay 10 günlük, 2.5 kg. veteriner kısırlaştırabiliriz dedi. ( 1 ay önce diş değişimini bekleyelim demişti)

isterseniz başka bir veterinere sorun.
  • hunili li lii  (26.09.18 20:18:55)
Ben de anlamadım biraz daha büyüsün dedi çok küçük dedi öyle baktı ki ben de kıyamadım kızım daha çok küçük dedim aldım geldim o duygusallıkla :) diş değişimleri oldu zaten başka bir yerle de görüşeyim en iyisi.

  • eskibirfilm  (27.09.18 13:23:25)