Aşure dağıtımı hk:)

Yazlık bir yerdeki yeni evimize 2 ay önce taşındık. Sitede yaklaşık 40 müstakil ev var. Lakin büyük kısmı sadece yazları oturdukları için evlerine döndüler. Biz de toplamda 3 aileyle tanışıyoruz. Onun haricinde sitede başka kim var şu an kim gitti bilmiyorum.

İstanbul da olsa kolaydı, 5 dakikada bütün apartmanın kapısını çalıp dağıtırdım aşureleri.

Elimdeki aşureleri nasıl dağıtayım?

a. tek tek 40 evi dolaşsam mı? ki muhtemelen en fazla 10 ev doludur..hatta o 10 evdeki büyük kısım da ya denizde ya akşam dışardadır. ( site çok yokuşlu, elde tepsi tek tek dolaşmak zor ve uzun sürer)
b. site görevlisine 15 paket aşure versem, kendi ailesi ve bildiği dolu evlere dağıtsa? (Hepsini bilmiyor olabilir)?
c. Sitenin whatsapp grubuna yazsam, aşureleri de site girişindeki güvenlik kabinine bıraksam. Siteye giriş yapan oradan aşure alsa?
d. Aşurelerin büyük kısmını zaten yakın oturan bir arkadaşıma götüreceğim. Kendisi uzun süredir aynı yerde oturduğu için tanıdığı çok kişi var, o vericek komşularına. Bizim site olayına hiç girmeden sadece arkadaşımamı versem aşureleri?

e. diğer? Lütfen açıklayınız:))

paket aşure nasıl oluyor? :)
e. görevliye sor hangi evler dolu, oralara dağıt nokta atış.

  • prasinos  (25.09.18 11:44:33)
Çok takmışsın rahat ol ya :D bulunur bir yolu
prasinos +1

  • sydney  (25.09.18 11:45:56)
e. tanıştığınız 3 aileye ve site görevlisine verin. kalanı arkadaşınıza götürün.

  • elorelia  (25.09.18 11:47:59)
@parasinos, paket derken yani kase alıp vermeyi gerektirmeyecek şekilde, karton kaselerde :)

Dediğim gibi görevli hangi evde kim var tam bilmiyordur. Evlere servis vs yapmıyor..

Şimdi çıkıp 40 evi de dolaşmayayım yokuş mokuş döküp şaşmadan:)

İçime de tam sinmiyor sadece bildiğim 3 eve dağıtmayı:( bilemedim :)
  • lambada  (25.09.18 11:50:41)
o zaman c daha makul gibi duruyor

  • prasinos  (25.09.18 12:03:23)
asurenin guzel yani biraz da komsuluk bence. bir yere birakip insanlarin ordan almasi cok sicak gelmedi bana. yuzyuze iletisim candir. cocuk yok mu cocuk? bir cocuk gorevlendirseniz evleri gezip kimler var yok tespit etse, lambada teyzemler asure getirecek de evde misiniz diye seyettik dese, siz de nokta atisi gitmis olsaniz? en fazla 10 ev gezersiniz zaten. cocuga da dondurma alirsiniz.

  • jimicik  (25.09.18 12:08:39)
bu nasıl bir mutluluk ? aşure dağıtım heyecanı ?
40 evi dolaşıcak motivasyon nereden ?
aşureler yapılmış, paketlenmiş, lokasyonlar saptanmış.
dağıtımda optimizasyon teknikleri üzerine ar-ge yapılıyor.
toplumun gitgide bireyselleştiği, komşuluğun ve empatinin yok olmaya yüz tutuğu şu çağa aşure ve :) ile savaş açmış gibisiniz.

tebrikler yani. bence sizin önünüze bir engel çıkamaz kolay kolay.
  • güneyli çocuk  (25.09.18 12:16:35)
Bildiğin komşulara dağıt, gerisini de eşine dostuna yolla gitsin bence. Ne kadar yaptınız ki ayrıca öyle :)) fazlaysa bize de eheh

  • ninotevtidze  (25.09.18 12:21:41)
Dağitma ya bence. Hem komşulari aşureye maruz birakmamiş olursun hem de kendin böyle saçma sapan işlere girişmemiş olursun.

Yıl 2018 hala aşure yapip yiyen ve dağitanlar var :(
  • nundu  (25.09.18 12:48:11)
whatsapp grubuna yazıp bir yere bıraktım oradan alın demeyin de nasıl dağıtırsanız dağıtın bence.

  • aquarium  (25.09.18 13:48:17)
@nundu; ya tabii aşure yemeyenler de olabilir, ama ya çok seviyorlarsa:) Böyle adetlerin yaşatılması fikrini seviyorum, 90 yaşında da olsam yaparım umarım, koca evde aşureyi bayıla bayıla yiyecek biri çıkar sanırım:)

Geçen sene bi akşam hiç beklemediğim bi zamanda, hiç de tanımadığım bir komşu getirmişti, nası sevinmiştim:) ondan bu sene de ben birilerini sevindireyim dedim..

whatsapp düşüncesini aklımdan çıkarıyorum öyleyse. Site deli yokuşlu, merdivenli falan olmasa valla elime tepsi alıp kapı kapı götürücem de teknik yetersizlikler var:)
Ben bir görevlimizle de görüşeyim bakıyım..

Teşekkürler fikir verenler için, aşure getireniniz bol olsun:)
  • lambada  (25.09.18 14:00:08)
evde olduklarından emin olduklarına git ver. onlara da sor "kim var burda olan" diye... böylece zincir şekilde mahallleyi çözersin. herkes en azından sağındaki solundakinin nerde olduğunu bilir. gittiğinde de evde yoksa "nasipleri yokmuş" dersin.

önemli olan nokta: kafanı rahatlatmak... :)
  • qobel  (25.09.18 14:15:51)