en sağlıklı kuruyemiş?

Merhaba,

gereksiz yere tatlı, çikolata ve bisküvi gibi şeyleri tüketmek yerine kuruyemiş yiyim diyorum. kızarmış yerfıstığı çarptı gözüme onu aldım ama iyi mi yapıyorum bilmiyorum, en azından ağzımı oyalasın çünkü çikolata yesem 3-4 tane arka arkaya hiçbir iğrenme duymadan yiyebiliyorum. Hangi kuruyemişi yesem daha sağlıklı olur, hem biraz tok tutsun da aklıma çikolata gelmesin?

Beyaz leblebi

  • kablelvuku  (24.09.18 13:18:25)
sağlıklı mı çok bilmem ama baharatsız nohut olabilir

  • isimsiz uye  (24.09.18 13:19:02)
çiğ badem
çiğ fındık
ceviz
yer fıstığı da yiyebilirsiniz bu arada. yalnız yediğiniz miktarlara dikkat edin. bir avuç yenmesi tavsiye edilir günlük.
  • veritaslibertas  (24.09.18 13:20:26 ~ 13:21:30)
kavrulmamis kuruyemisler. ceviz ve badem iyidir. miktar olarak bir avucu gecmemesi tavsiye edilir.

  • telaffuzu cok tatli fransizca kelime  (24.09.18 13:21:17 ~ 13:21:48)
Kesinlikle kuru erik antioksidan oranı en yüksek. Aynı zamanda lif oranı iyi kabızlığa birebir.

Ceviz gümüş iyonu olan tek besin.

İncirde çok iyi ve sağlıklı.
  • Fritz-X  (24.09.18 13:28:02)
tuzsuz kabak çekirdeği.

  • since1907  (24.09.18 13:31:33)
Kavrulmamış tuzlanmamış olanlar. Kaju da olur, ceviz de olur, fıstık da.

  • bos gezenin bos ustasi  (24.09.18 13:52:03)
@fritz-x : miktar olarak ne kadar olmalı peki?

  • mor.inek  (24.09.18 14:04:53)
çiğ fındık badem bildiğim kadarıyla oldukça faydalı ve kavrulmadığı için zararsız yağ vs anlamında

  • acan99670  (24.09.18 14:05:47)
leblebi hariç ve kavrulmamış olmak ve abartmamak koşuluyla hepsi sağlıklı.

leblebi = un
  • yazar yazmaz yazan yazar  (24.09.18 14:29:01)
bunların hiçbiri benim çikolata isteğimi götürmez, ama seni bilmiyorum... Ben şöyle yapıyorum, en kalitelisinden hurma alıyorum(köfte kadar, dışı parlak) içini açıp fındık koyuyorum, dışını hafif ıslatıp kakaoya buluyorum. Çikolata isteğini tamamen götürüyor, bayaa da lezzetli. Yer fıstığıyla da deneyebilirsin. Bademle de.

  • megalomaniac  (24.09.18 14:52:58)
@megalomaniac: hocam kalori....

  • mor.inek  (24.09.18 17:03:15)
Tuzlanmamış, kavrulmamış ceviz, fıstık, kaju vs protein içerdiği için öyle fazla yiyemezsin tıkar.

  • bos gezenin bos ustasi  (24.09.18 19:41:52)
Çikolata yiyeceğine, veya avuç avuç kaju fıstık vs. yiyip yine tatlı ihtiyacını gideremeyeceğine, bundan 2 tane ye, bişey olmaz :)

  • megalomaniac  (24.09.18 21:46:35)
çiğ olanları ve bakliyat veya mısır kökenli olmayanların hepsi sağlıklı ama yerli olmalı, ithal ceviz bile sıkıntılı.

Kavurma işinde un kullandıkları hem de yararlı yağların yapısı bozulduğu için sıkıntı oluşuyor ama kavrulmamış yiyemiyorsanız evde kendiniz kavurabilirsiniz.

Not: Çiğ kaju alerji, kaşıntı yapabilir bunun çiğ olanına dikkat edin.
  • gezegen olan pluton  (24.09.18 23:02:37 ~ 23:05:06)