Genler nasıl çalışıyor?

kabaca hiç bilmeyen biri için genler proteinden yapılma iplikler değil mi?

genler gözlerin siyah olması için bir yerlere elektrik sinyali mi yolluyor, kimyasal madde mi salgılıyor, nedir? nasıl çalışıyor genler?

Bildiğim kadarıyla gözü oluşturan hücrelerin pigmentleri siyah olarak üretiliyor default şekilde. Belli bi aşamada devreye girip de rengi değiştirmiyor yani.

  • norek  (22.09.18 21:44:48)
Genler protein değildir. DNA denen yapının işlevsel parçalarına gen denir. Bu genlerin üzerine RNA polimeraz denilen enzimler bağlanır ve ve buradan o genin koduna uygun bir kodon taşıyan mesajcı RNA sentezlenir. Bunun ardından bu mesajcı çekirdek dışına iletilir ve burada RNA ribozom denilen organeller tarafından okunarak kendi dizisine uygun aminoasitler uygun sırada birleştirilerek uygun polipeptid/protein zincirleri oluşturulur ve hücrede kullanılır. Her proteinin özelliği ve etkisi farklı olduğu için genlerin de etkileri ve özellikleri farklıdır. Örneğin siyah göz için protein kodlayan gen, yukarıdaki mekanizma ile göz irisinin siyah olmasını sağlayan pigment proteinini kodluyor.

  • camdan bakinca gordugun adam  (22.09.18 23:10:48)
Gen denen şey dna'daki bir sıra tanımlı nükleotiddir. Canlıların oluşum kodları nükleik asit zincirleridir. Bunların en küçük anlamlı dizisine gen deniliyor. 4 harfli bir alfabeden yaratılmış anlamlı en küçük kelime diyebiliriz.

Bu genetik koda göre hücre içinde protein sentezi yapılır. Sürecü yukarıdaki arkadaş anlatmış zaten.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.09.18 08:59:14)