Görsel tasarımlarda telif hakkı

Merhaba,

Geçen kadıköyde bir mağazaya girdim, la casa de papel'den harry potter'a kemal sunaldan marlyn monroe ya baskılar, kupalar, bardak baskıları bir çok şey vardı. merak ettiğim telif haklarında bir sıkıntı olmuyor mu? game of thrones falan vardı. internette de bir çok böyle satış var.

bir de mesela atıyorum bobiler de bir şener şen vecihi tasarımı var. bir arkadaşım 7 farklı oynama yaparsan teklif hakkı olmaz gibi bir şey dedi. böyle bir şey var mı? yani adamın biri vecihiyi çizmiş ben onu atıyorum tişört yapıp satsam oluyor mu çünkü hakları korunduğuna dair bir uyarı yok internette her yerde mevcut. ya da 7 farklı değişiklik yaptığım da kalkıyor mu?

merak ettiğim ve bilgilenmek istediğim için soruyorum. teşekkür ederim.

youtube dan fikrim var biraz. ürünü direkt kullanamıyorsun ama commentary, quote veya editing gibi içeriklere oturttuğun zaman kabul oluyor. yine de öznel bir karara ihtiyacı olabiliyor anlaşmazlıklarda.

dijital baskı sanatlarında durum nedir tam bilmiyorum.
  • sttc  (22.09.18 14:18:19)
"Fikri haklar hukuku" hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz. "Yedi yeriyle oynadım, benim oldu" gibi bir şey yok tabii, o saçma. Saydığınız dizilerin, karakterlerin, filmlerin vs hak sahipleri zaman ayırıp dava açarlarsa çok ciddi tazminatlar alabilirler ama işte Warner Bros bakacak görecek de gelip Kadıköy'deki mağazanın peşine düşecek, zor.

  • kobuzchu kiz  (22.09.18 15:39:58 ~ 16:16:36)
amerikada olsa öttürürler ama türkiye ile uğraşmıyor çünkü pazar küçük

  • cedex  (22.09.18 15:46:11)
2016 yılında LeBron James, Kobe Bryant ın dövmelerini yapan dövmeci NBA 2K16 oyununu dövmeleri ücretsiz kullandığı için dava etmişti. Aslında oyun firmaları gerçek sporcuları kullanabilmek NBA'a telif ödüyor ama NBA'la yapılan anlaşma dövmelerin telifini kapsamıyormuş.

  • zombi  (22.09.18 22:47:24)