Tez yazacak olan şahsıma tavsiyeleriniz nedir?

Şahsım tez aşamasına geçti. Daha önce tez yazan arkadaşların tavsiyelerine açığım. Benim merak ettiğim en önemli konu tez yazarken word, latex veya alternatif bir programdan hangisini kullandınız?

İlk sorudan başlayayım, ms word kullandım ve gayet de yeterli buldum.

Bence ilk yapmanız gereken şey, alanınıza ilişkin daha önce yazılmış tezlerden hoşunuza giden birkaç tane bularak, onlara göre şekillendirmeye başlamanız (intihal demiyorum, şekil şemal açısından. örneğin içindekiler sayfasını nasıl yapalım vb konular)

Sonra tez yönetmeliğine uygun satır aralığı seçimi, font belirleme, sayfa kenar boşlukları, kapak ve 2. kapak dizaynı vb konular.

Bu çerçeveyi oturttuktan sonra, artık konu ne üzerine ise, başlıyorsunuz harala gürele yazmaya.

Önemli nokta: Tezin yazım sürecinde tez danışmanınızı arada dürtükleyip "bak şöyle şöyle yaptım/yapıyorum" şeklinde bilgi vermek gerekir. Yoksa bitişe yakın "aaa bu hiç olmamış, şunu şunu da ekleseydin, bunu bunu çıkar bence" gibi yorumlar haddinden fazla can sıkar.
  • gonion  (22.09.18 13:56:25)
ben mühendislik alanında tez yazdım. word yeterli oldu. diğer programları hiç kullanmamış olsam da denemek istesem bile öğrenmem gerekeceğinden hiç denemedim.

önce @gonion un dediği gibi yapısal öğelere bakmak için benzer alandaki bir teze bakıp bölümler hakkında fikir edinebilirsin. ör: abstract, abbreviation, nomenclature, contents, list of table, list of figure, introduction, literature review, methodology, study, discussion, conclusion, future work, acknowledgement, appendix etc.

sonra her başlık altına neler geleceği hakkında fikrin olduğu için elindeki kaynaklardan başlarsın yazmaya. taslak bile olsa teze yaz sonra 50 bin kere geri dönüp onları değiştireceksin nasılsa.

yine @gonion un dediği gibi danışmanla iletişim çok önemli. genelde pek faydaları olmasa da notu onlar vereceği için süreç hakkında sürekli bilgi vermek gerekli. bazen diyecek ki bunu yapmışsın çok güzel ama bi sensitivity analysis de iyi olurdu. error barların eksik vs gibi. çünkü bu tip küçük şeyler tez bittikten sonra kritik olarak geri döndüğünde çok can sıkıyor. 100 sayfa çalışma vermişssin, bunun detaylarını appendix e ekleseydin keşke, ne yaptığını görürdük vs diyorlar, can sıkıyor.

bazense çalışmanın yönünü değiştirebiliyorlar. çünkü teze başladığında nereye varacağğını sen de bilmiyorsun. o yüzden danışmanla ilerlemek her zaman güvenli seçenek.

appendix kullanımı önemli. neyi ne kadar detaylı ana kısma koyacağın, neyi appendix e atacağın çok önemli. mesela bi arkadaş doktora tezi sırasında 20 tane makale yazmış, bunları komple appendixe atmış çünkü ana konuyu sadece destekleyici şeyler. konuyla direkt ilgili değil. bunlar da danışmanla konuşulabilir tabi. çalışmanın kapsamına bağlı.

bol şans.
  • sttc  (22.09.18 14:34:21)
word yeterli ama wordde içindekiler tablolar vs kısmını uygun yap makroları kullan yoksa çok uğraşırsın

  • basond  (22.09.18 20:43:07)
latex kullandım. okulun hali hazırda zaten latex belgesi vardı. onun üzerinden değiştirip yaptığım için gayet kolay oldu. benimki mühendislik teziydi, haliyle baya çok denklem vardı. wordde çok uğraşırdım diye düşünüyorum.

tezi yazdıkça hocaya gönder okusun. hocanın kontrol etmesi için tüm tezi yazmanı bekleme. hocayla bu şekilde iletişimde kalmak bence çok önemli. biz her hafta buluşuyorduk, bu sayede hem hocanın benden ne istediğini daha iyi anlıyor hem de buluşacağımız için ona göre tezi savsaklamıyor, çalışıyordum.

bir de introductionı en son yazarsan daha rahat edersin. yani sırasıyla tezin ana bölümü sonra sonuç en son girişi yazacaksın.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (23.09.18 01:28:13)