endonezya seyahati - dil konusu

seneye 1 ay kadar kalacağım, east java, bali, borobudur vs.

sorum şu ki, endonezyaca’yı a1-2 seviyesi öğrenmeye çalışayım mı?
faydası olur mu? biraz az gezilen yerlere de gitmek istiyorum

bir de bahasa öğrensem malezya’da da işe yarar mı?

Bahasa Indonesia ile Bahasa Malay hemen hemen aynı dillerdir, işinize yarar. Az gezilen yerlerde ingilizce ile anlaşmanız zordur ama söylediğiniz yerlerin hepsi büyük şehirler, turistik yerlerinde Ingilizce yeterli olabilir.

Dil görece kolaydır bu arada. Mesela bir sözcüğü çoğul yapmak için iki kere söylemek yeterlidir. Gideceğiniz vakte kadar günde yarım saat çalışsanız a2 olursunuz. Bu çoğul yapma kuralından dolayı "Allah Allah" ünlemini kullanmamaya özen gösteriniz :P Gerçi söylediğiniz yerlerin çoğu budist yoğunluklu bölgeler.

Dipnot: Az gezilen yerlere gitmek istemişsiniz. Java'da PKI ile ilgili yerleri gezecekseniz adres sormadan menzilinize varın. Konya'da "kardeş Allahsızlığı yayma kürsüsüne nasıl giderim?" demek gibi bir şey olur bu.

Bu ülke Asya adalarının Türkiye'si olabilecekken kendi halkı tarafından kendi ayağına sıkmış bir inci. Türkiye'nin ortadoğunun Fransa'sı olacakken yaptığı gibi...
  • farabi  (18.09.18 21:26:21)
İngilizce kafi, ekstra bir şeye gerek yok.

  • Nature Works  (19.09.18 05:22:09)