Okulu bırakma ve askerlik

19 yaşında 2014 yılında odtü makina müh girdim 1 sene okudum ertesi sene derslere girmedim ve üniversite sınavına hazırlanarak 2016 yılında bilkent bilgisayar mühendisliğini kazandım. 2 sene okudum ve bursum kesilince bu eylül ayında bıraktım. Askerlik tecilim 2022 yılına kadardı. Okulu bırakınca bu gider mi? Sınava tekrar hazırlanıyorum yaşım şuan 23. Bunlar beni askere almasın? Tecil hakkım var mı?

Not: arkadaşlar psikolojik olarak kötü dururmdayım lütfen trollemeyin

niye trolleyelim delikanlı maşallah zira üzerinde büyük bir memnuniyetsizlik var. sen milletin hayal ettiği yerleri resmen ard arda dizmiş tesbih yapmış sallıyorsun.

tecilini güncel olarak edevletten kontrol et önce. okul ilişiğinin kesildiğini bildirince askerlik şubesine tecilin artık 2022 olmayacak. ama kaça düşecek emin değilim.

sen edevleti bi kontrol et önce.
  • kablelvuku  (18.09.18 13:36:33)
kaydın silinince tecil bozulacak tabi ki. 2 aya en yakın askerlik şubesini ziyaret ediniz ibaresini görürsün e-devlette.

  • nrmnm  (18.09.18 13:38:11)
2024’e kadar tecilim varmış ama diyor ki öğrencilik bitince 2 ay içinde askerlik şubesine başvurun diyor. Orada tecil edebilir miyim? Babam emekli subay bir yardımı olur mu acaba?

  • Drakath  (18.09.18 13:40:12)
babandan ne gibi bir yardım bekliyorsun?

tecil edersin ama şu var. devlet sana bir kereliğine 2 yıllık tecil hakkı veriyor -yanlışım varsa biri düzeltsin- bunu harcayacaksın. sonra okula girince okul tecil edecek. umuyorum ki bu okuldan mezun olursan, mezun olunca 2 yıl tecil hakkın olmayacak. askere gitmek istiyorsan hemen yüksek lisansa girmen gerek.
  • kablelvuku  (18.09.18 13:42:45)
Hocam tıp okuyacağım 6 sene sürüyor. Bir daha bedelli gelirse onu yaparım sanırım.

Benim tecilimi okullar yaptı hep, hiç askerlik şubesine gitmedim yine de 2 yıl haktan yararlanabilir miyim?
  • Drakath  (18.09.18 13:44:32)
Şimdi öğrenciliğim sistemden düşünce, şubeye gidersem tecil etmezler mi ya?

  • Drakath  (18.09.18 13:47:07)
Maddi durum elveriyor da yaşım 23, tutmuyor.

  • Drakath  (18.09.18 13:47:33)
şubede sınava hazırlandığını belirtirsen bir şeyler olabilir ama olmazsa da gerilmene gerek yok. okul değişikliği sebebiyle benim okul tecil işlemimi yapmamıştı, 4 sene haberim olmadan yoklama kaçağı olarak gezdim ben. başıma bir şey gelmedi.

  • zgrydn  (18.09.18 13:50:03)
okul bitmezse dahi 2 sene tecil hakkını kullanabilir kişi. boş bilmeden konuşmayın.

  • dramadi  (18.09.18 14:10:15)
o tecil bugün yarın bozulur. yapacağın şey okuldan diplomanı miplomanı alıp, kartını teslim edip bütün çıkışını yapmak. terk olduğuna dahil bir kağıt verecekler muhtemelen. o kağıdı askerlik şubesine götürüp 1 veya 2 yıl ( tam hatırlamıyorum ) tecil alacaksın. bunu ciddiye al yap. çünkü kaçak veya bakaya kalırsan yeni okula kayıtta sıkıntı olur.

askerlik şubesinin tel nosunu netten bul. telefona çıkan kişiye ben okulu bıraktım ama yeniden hazırlanıyorum, nasıl tecil ettireceğim dersen sana hakkını söyler. muhtemelen benim dediğimi söyleyecek ama sen garantiye al.

yeni nesil şubeye gitmekten bile korkar olmuş. yemezler sizi korkmayın. sivil memurlar gayet nazikler, tane tane anlatıyorlar her şeyi. kaçak bile olsan elini kolunu sallaya sallaya girer çıkarsın oradan.
  • Neill  (18.09.18 14:29:34)