Kokan çamaşır makinesi ve çamaşırlar

Böyle bi sorun yaşanıyormuş birkaç haftadır. Ev arkadaşımın annesi farketmiş. Çamaşırları dışarı asın ve kullanmadığınızda da makinenin kapağı açık kalsın demiş.

Bugün 3 tur çamaşır atmadan önce sorunu tamamen çözeyim istedim. Alttaki kapakçığın içindeki döndürmeli kapağı açamadım. Sirke bulabildim şuan evde sadece, 90 derecelik programda biraz sirkeyle boş çalıştırdım makineyi.

Sirke yanlış bi hamle miydi? Başka ne yapılabilir?

deterjan gözü var ya, orayı açıp hem deterjan çekmecesini hem de onun içeri girdiği kısmı iyice temizleyin. orası da fena koku yapıyor temizlenmezse. ve fazla deterjan koymaktan kaçının çünkü fazla deterjan orada birikerek yine kokuya sebep oluyor.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (18.09.18 13:32:08)
Makineyi boş çalıştırın.

  • datnet  (18.09.18 13:32:11)
deterjan çekmecesini çıkarıp komple temizleyin
yerine takmadan önce çekmecenin içinden kaynamayan sıcak su dökün (2-3 litre)

makine kapağını açtığınızda görünen kauçuk kısmın iç kısmını kontrol edin, özellikle alt kısımda olmak üzere tüm çevresi boyunca iç kısımda tortu birikmiş olacak. bunu olabildiğince temizleyin. sert çamur şeklinde olduğu için temizlemesi zor olabilir.

son olarak açamadığınız pompa kapağını açıp erişebilinen yerleri temizleyin.

temizlik bittikten sonra deterjan koyup 90 derecede yıkama yapın. boş şekilde makineyi çalıştırın.

yıkama sonrası kapağı açık bırakın.
  • sttc  (18.09.18 13:44:19)
@sttc yapılacakların hepsini özetlemiş. Ek olarak makina eskiyse kapak contasının iç kısımlarını temizlemek yerine komple yenisiyle değiştirmek daha mantıklı olabilir.

Bekar evimdeyken demirbaş olan çamaşır makinası kokuyordu, temizlik yapayım dediğimde o contanın iç kısımlarından nasıl şeyler çıktı görsen miden kaldırmaz.
  • kimlanbu  (18.09.18 14:08:46)
uzum sirkesi kullanmadiniz degil mi?

kurumakta olan camasirlarin altina nem alici tas koyun. (evin icinde kurutuyorken)

urun.n11.com

bir de astiktan birkac saat sonra ozellikle kalin camasirlari ters cevirip diger yuzunu asin. icte kalan kisimlar daha nemli oluyor ya, o kisimlari disari gelecek sekilde asin sonra.
  • jimicik  (18.09.18 14:59:08)
önce limon tuzu ile 90 derecede boş çalıştır. sonra elma sirkesi ile 40 derecede boş çalıştır. sonra bir kez de soğuk suyla boş çalıştır. içinde fare bile ölmüş olsa koku falan kalmaz. limon tuzunu bol koy. hem deterjan gözlerine hem de çamaşır konan yere bollum bollum koy.

  • alperz  (01.12.19 16:14:52)