Elma Şarabı Yapımı

Arkadaşlar bağımızdan topladığım 100kg civarında ilaçsız yetişmiş amasya elması var. Epey bir kısmını eşe dosta dağıttım şimdi 15kg civarında kısmını elma şarabı yapmak istiyorum. İnternetten araştırdığım ve takip ettiğim processi aşağı ekliyorum. Eğer yanlış yaptığım veyahut şöyle yapsan daha iyi şeklinde tavsiyeler verebilirseniz çok sevinirim.

1- Elmaları temizleyip 4 parça böldüm, çekirdekli iç kısımları ve çürük bölgeleri attım.
2- Elmaları katı meyve sıkacağından geçirip damacanaya doldurdum.
3- damacana'nın kapağına bir balon takıp kürdan ile küçük bir delik açtım
4- 23günlük fermentasyon süreci
5- şişeleyip içme kısmı.

Şimdi internetten hidrometre ve hava kilidi sipariş ettim ama bana ulaşması 2 gün sürer yarın kargoya verileceğinden.

%14 civarında alkolü olan bir şarap yapmak istiyorum. Hidrometre geldiğinde ölçüm yapıp ona göre şeker yahut bal eklesem sıkıntı olur mu?

kürdan ile delik açtığınız yerden hiç hava almaması lazım. oradan geçireceğiniz bir serum hortumunu bağlantı yerinden hava almayacak şekilde sıvı contayla kapatın. hortumun bir ucu damacananın içinde diğer ucu bir su kabının içinde olsun. su kabı su dolu olsun ki hava ile temas etmesin. yoksa sirke yaparsınız.

  • iddaaci  (17.09.18 20:02:31)
@iddaaci zaten hava kilidi sipariş ettim 2 gün için kalacak o balon.

  • sabor  (17.09.18 20:04:01)