Hangi cihazlarda IP numarası bulunur?

Mobil cihazlarda IMEI, bilgisayarlarda IP numarası var, bunu biliyoruz. Peki bunlar dışında kalan elektronik cihazlarda herhangi bir numara var mıdır? Hard disk, flash disk, hafıza kartı ve diğer cihazlarımız kaybolduğunda onların yerini tespite yarayan numaraları var mıdır?

ip internet protocol'ün kısaltması; internete bağlanan her cihaz ip numarası alır, bağlanmayanda almaz. cihaızn kendi üstünde olan bir numara da değil bu zaten, internete bağlanma protokolünü simgeleyen sayılar. bir cihazın aldığı ip numarası değişebiliyor bu yüzden.

  • Bruce  (13.09.18 15:24:23 ~ 15:27:52)
nete bağlanan her cihazın var ip numarası, örneğin akıllı evlerdeki klima/fırın/akıllı tv gibi cihazların.

ancak hard disk/hafıza kartı/usb vb. cihazların sadece seri numarası olur. internete kendi başlarına çık(a)madıkları için de ip numarası olmaz.
  • hosein  (13.09.18 15:25:45)
Evde tek internet hattı var fakat farklı farklı ürünlerin kendilerine ait ip adresleri var. buraya kadar tamam peki bu farklı ürünlerin hepsinin aynı internet agından baglandığını anlayabilirler mi?Yoksa farklı ürünlerin ip adresleri farklı olduğu için bunu bilemezler mi?

  • liberal  (13.09.18 15:31:09)
internete bağlanan her cihazın ip numarası var ve hangi ağdan bağlandığı anlaşılıyor evet.

  • pgup  (13.09.18 19:30:34)
ip adresi bağlanılan network üzerinceki dhcp dağıtıcısı tarafından ağa bağlanan tüm aygıtlara verilen numaralardır.
örneğin cep telefonunuz gsm operatoru tarafından size verilen bir telefon numarası var. aynı zamanda bu cep telefonuna internete girdiğiniz de gsm operatoru tarafından cep telefonunuza yine değişken bir ip adresi atanır.
ardından cep telefonunda üreticiler tarafından verilen imei numarası vardır. bu numara sabittir ve normalde değiştirilemez (tabiki bazı software ve hardware yöntemlerle bazı telefonlarda değiştirilebiliyor.)
bunun gibi ayrıca networke bağlanan her cihazda bir mac adresi vardır. bu fiziksel bir adrestir ve cihaz içine kodlanmıştır. pc üzerinde software müdahale ile değiştirilmesi/maskelenmesi mümkünse bile teorik olarak değişmez.

cep telefonunuzla eve geldiniz wifi ye bağlandı. bu durumda sizin modeminiz telefona sizin evinizdeki yerel ağda tanınmasını sağlamak için bir ip adresi verir. siz bir internet sitesine girdiğinizde site teleofunun bu yerel ip sini göremez. onun yerine internet sağlayıcınızın modeminize verdiği ip yi görür. ama mac adresi olarak telefonun mac adresini görür.
kısacası ethernet kartı, wifi, modem, router, gibi ağ aygıtlarının ip ve mac adresleri olur.
harddisk, vga, usb flash vs sadece aygıt id ler, vardır ve cihaz marka modelini tanımlama, driver bulmada kolaylık sağlar.
  • nuh gemisini kaciran soyu tukenmis canli  (13.09.18 19:56:47)