tişört baskı-boya

merhabayın. şöyle düz renk tişörtlerime yazı yazmak istemiştim. moda tasarımı okuyan bir arkadaşımdan markasını hatırlamadığım bir kumaş boyası alıp boyamış ve ilk yıkamadan sonra perte çıkarmıştım. tişörtler de pamukluydu bu arada. boya da fikir vermesi açısından 20-30 liralık bir boyaydı.

sorum şu: böyle farklı farklı kendi verdiğim tişörtleri makul fiyatta ve yüksek kalitede basacak bir yer var mıdır? reklamcılarda ve adi baskıcılarda bastırmak istemiyorum. fiyat da önemli tabii.

bir de sadece yazı yazmak amacıyla tişörtten çıkmayacak kadar kaliteli bir kumaş boyası var mıdır? bunun fiyatı hiç önemli değil. sadece bir iki sene silinmesin yeter.

boyadıktan sonra ters çevirip ütülemeniz lazım.

  • kablelvuku  (12.09.18 07:56:34)
ütülediğim halde perte çıktı zaten...

  • mind mischief  (12.09.18 08:19:32)
aldığınız boya serigrafi boyası mıydı?

moda tasarım mezunuyum ben de ve serigrafi ile bir sürü baskı yaptım (direkt fırçayla boyama nasıl olur bilmiyorum bizim yaptığımız ince katman halinde baskılardı) ve senelerdir giyiyorum. en kaliteli dijital baskıdan bile daha dayanıklı oluyor serigrafi.

tek renk basmak daha kolay ama farklı renkler basılacaksa üst üste basılması lazım (diyelim 3 renkli bir ev çizimi var. önce pembe renkli binanın kendisi üstüne sarı renkli camlar ve kırmızı çatısı şeklinde 3 kere farklı basılmalı) biraz uğraştırıcı ama sonuç temiz ve güzel olur.

koskoca şişesi de 20 liraydı en son. şimdi 30 olsun ama çok rahat 30 40 tshirt boyar.
  • dedi ayca  (12.09.18 08:25:39)
Kaç derece ile yıkadınız?
Pebeo nun kumaş boyası ile boyadığım tshir 4-5 senedir hala giyiliyor.

  • fasulyek  (12.09.18 10:50:10)
sorunuza tam cevap olmayabilir; ama kendimce bir alternatif önermek istedim.

koyu renkli tişörtler için çamaşır suyu kullanıyorum ben. gayet güzel sonuçlar aldım. hele ki stencil kesme yeteneğiniz varsa işiniz daha da kolay olur. "bleach t-shirt" diye aratırsanız örnekleri çıkıyor.
  • starborn  (12.09.18 13:30:29)
@starborn benim de aklıma gelmişti tişörtü çürütür diye düşünmüştüm. bu perte çıkan tişörtün soluk boyası üzerinde deneyeceğim. teşekkür ederim.

@fasulyek 30-40 derecede yıkadım.benim boyadığım boyanın şişesi şeffaftı. fiyatı yüzünden alternatifler arasına alıyorum teşekkür ederim.

@dedi ayca denemedim. böyle bir şeyin olduğundan bile yeni haberim oldu. ben sadece tişört üzerine yazı yazmak için kullanmıştım ve kullanacağım. kağıttan negatif baskı alıp içini oyuyorum. fırça yardımı ile boyuyorum. siyah tişört üzerine beyaz renk yazı gibi mesela. serigrafi boyası alıp fırça ile deneyeceğim. sanırım işimi görür. ayrıca serigrafi olayı çok ilgimi çekti. videolarını izleyip bir de o şekil çalışacağım. teşekkür ederim.
  • mind mischief  (13.09.18 22:54:44)
Merhaba
Yakın zamanda tişörte baskı/boya yapan biri olarak kendi deneyimimi yazayım.
Yazacağım yazinin kalibini reklamci bir arkadaşım çıkarttı. Bana kalan tek şey yapışkanı siyah tişörtüme yapıştırıp kırtasiyeden aldigim beyaz kumaş boyasını fırça ile harflerin boşluğuna boyamak oldu. Ben şu boyadan aldım:
encrypted-tbn0.gstatic.com
bir problem olmadı. Önceleri baskı çıkar diye elde yıkardım tişörtü ama sonra erinince makineye de attım bir şey olmadı. Yalnız boyayı sürdükten sonra 1 gun kuruması için balkona aldım. Ertesi gün tersinden ütüledim. Kolay gelsin size.
Edit boyayı da kırtasiyeden 3-5 liraya almıştım sanırım tam net hatırlamıyorum ama.
  • Amaranta ursula  (13.09.18 23:01:22 ~ 23:06:12)