Üniversite sınavlarında hiç derece yapan var mı aramızda? İlk 500 gibi.

Selamlar, bazen panolarda görüyorum Türkiye x.incisi. Pırlanta gibi gençler, zekaları çalışkanlıkları gözlerine yansıyor. Keşke gençken ben de öyle çalışabilseydim diye şimdi çok imreniyorum. Benim zamanımda lise 3'te dersaneye gidilirdi, o da herkes değil. Ben de gitmiştim, ama okul ve dersane dışında çalıştığımı pek hatırlamıyorum, sürekli basketbol oynardım. Eve gelip eşyaları bırakıp sahaya giderdim.

Soru başlıkta, özel olmayacaksa nasıl bir çalışma planı izlediniz, anlatır mısınız? Ne tür sıkıntılar çekildi? Emeklerinizin meyvelerini aldınız mı? En önemlisi bu çalışmanın beraberinde bir vizyon da getirdiğini söyleyebiliyor musunuz?

Teşekkürler.

50. Olan bir yakınım var. Öncesinde de hep başarılıydı. Robert kolej mezunu. Temelden hiç eksiği yok

156.olan başka bir tanıdık var. Meslek lisesi çıkışlı. O dönemde üniversiteye girebilmek için derece yapması gerekiyordu. 5.girişinde yaptı. Matematiğe yetenekli biri.
  • gölgede aynı  (09.09.18 18:55:22)
Ben ilk 100'e girdim birkaç sene önce. Şunu söyleyebilirim ki, çalışma planından ziyade okul ve dersanedeki çevrenin büyük katkısı oldu bana. Çünkü çalışma planları kişisel bir durum, her plan herkeste işe yaramıyor kesinlikle. Ama çevrenizde hep sizin seviyenizde ve kendisini sürekli geliştiren insanlar olunca motivasyonunuzu kaybetme ihtimaliniz olmuyor, iyi kötü bir çalışma programınız da varsa gayet güzel sonuçlar alabiliyorsunuz.

  • aioniotita  (09.09.18 19:20:17)
2007’de dilden 416 gibi bir şey yapmıştım ama zaten 50000 kişi falan giriyordu. Pek özel bir şey yaptığım söylenemez. Okulda bir sürü ilk 100 arkadaşım vardı. Zeki ve algıları açık insanlardı. Düzenli çalışan, konulara hakim ve bilinçli biri için zor değil muhtemelen.

  • i ve been mistreated  (09.09.18 19:23:19)
ben tm-3'te 750. oldum. o sıralamaya uygun bi bölüme girdim. abov çok zekiyim lan diye ortalıkta dolaşırken girdiğim bölümde tanıştığım bir arkadaşımın 60. olduğunu öğrendim.

  • yeteramadenedimherseyi  (09.09.18 19:27:30)
Ben 200 küsürüncü olmuştum arkadaşım 3. Olmuştu. Sonra gittiğim okulda da bir sürü derece insan vardı. Valla özel bi şey yapmadımdersaneye gidiyodum anlatılanları dinledim kitaplarını çözdüm sorumluluk sahibi bi insan gibi davrandım yani :D ha bi de lisede her yıl ne anlatıldıysa öğrenmiştim onun ekmeğini yedim galiba. Bunun için de ekstra bir şey yapmadım ama iyi bi Anadolu lisesindeydim temelim sağlamdı yani. Son sınıfta sadece tarih felsefe gibi bilmediğim dersleri öğrenip diğerlerini hatırladım. öyle aşırı da çalışmamıştım aynısını tusta yaptım yemedi 900 küsürüncü oldum. Tusta derece için hayvan gibi çalışmak gerekiyomuş daha beceremedim. Hayvan gibiden kastım kronometre tutarak günde 8 saat falan çalışmak aylarca.

  • pastörizesüt  (09.09.18 19:36:47 ~ 19:39:22)
İlk 200'e girmiştim, ama bunun için özel olarak çalışmadım. Discman'de karışık mp3 CD'si dinlerken rastgele çözdüğüm testler sayesinde ÖSS'yi kazandım. Okulda anlatılan dersleri öğrendim, dershaneye gidip verilen testleri çözdüm. Herkes okul çıkışları dershaneye etüde koşarken ben ders saatleri dışında yarım saat bile takılmamışımdır dershanede. Ekstradan birkaç test kitabı almışımdır, o da bizim dershanenin testleri beni tatmin etmediği için. Herkes günde bilmem kaç yüz soru çözdüğü programlar izlerdi, dershanedeki hocalar "bu çocuk neden test çözmüyor, bir sorunu mu var" diye eve telefon ederdi.

Okulun önemli olduğuna ben de katılıyorum. Neredeyse herkesin üniversiteyi kazanmak istediği bir anadolu lisesinde okudum ve hocalarımız goygoy yapmak yerine bize ders anlatırdı. Dershanedeki diğer arkadaşlar konuları dershanede öğrenirken ben zaten okulda öğrenmiş oluyordum mesela. Teneffüslerde geyik yaparak test çözerdik; bana birçok soruyu çözmeyi lise arkadaşlarım öğretmiştir. Sonradan Türkiye derecesi yapmış çok öğrenciyle tanışma fırsatım oldu. O haberlere çıkan "çok emek verdim, hem çalıştım hem sosyal hayatımdan ödün vermedim eki eki, çünkü çok düzenli çalıştım" diyen çocuklar vizyonsuzun önde gideni oluyor maalesef; çünkü hayattaki tek gayeleri o test kutularını doldurmak olmuş. Test çözmeye çalışmak insanı daha zeki yapmıyor, orta zekada biri bile ezberleyip o ÖSS'de başarılı olur bence. Robot gibi bakıyorlar, o çocukları o hale getiren anne-babalara kızıyorum içimden.

Şimdiki kafam olsa biraz daha derece yapmaya kasarak adam gibi çalışıp ilk ona oynardım yalnız :)
  • wish i could find a way to disappear  (09.09.18 19:55:50)
Sayısal alanda 800. oldum, eğitim hayatımın her evresinde çok çalışan biriydim. Son dene çalışma ile derece olmaz.

  • Drakath  (09.09.18 20:12:47)
ilk 20. hayatin her doneminde tembel biriydim. dikkat eksikligi yasiyorum anaokulundan 30.yasima. cok hirslanip lise 2deki calismamla derece yapmistim. son sinifta bile duzgun calismadim. zekiyim ama yeterince degil. dolayisiyla surdurulebilir bi durum olmadi. okulu uzattim iste basarili olmadim, aslina bakarsan bunlari istemedim de sanirim.
aksine en basarili olanlar en dusuk dereceyle gelip azimli olanlardi universitede.

  • galandar kostumu  (09.09.18 20:18:43)
Ben eşit ağırlık 2 puan türünde 831. olmuştum taaa 2009'da. Boğaziçi İktisat kazanmıştım. Sadece son sene çalışarak yaptım bunu (okulun en kötü öğrencilerinden biriydim - orta hâlli bir Anadolu Lisesi'nin.) ama kimsenin inanamadığı bir konsantrasyonla çalıştım son sene. Şimdiki hâlimle yapamam öyle bir dereceyi.

  • kulagina kupe olsun  (09.09.18 20:56:37 ~ 20:58:35)