Niçin?

Anlamıyorum niçin böyleyim.
Eve misafir gelecek ve ben dolaptaki ürünlerin markasını kafama takıyorum. Evet, sadece ucuz mal alacak kadar zengin olduğum bir dönemdeyim ama bunu böyle açıklamak yerine kendi kendimi gömüyorum. Salondaki koltuğun çirkinliği, mutfaktaki aletlerin eksikleri içimi kemiriyor. Çok mu zor bu ev esas benim değil, bir süreliğine misafirim demek?
Her şeyin tastamam olmasını istiyorum ve en ufak bir eksiği ayıp görüyorum. Büyük bir rezaletmiş gibi his ediyorum. İçimden geldiği gibi davranmak yerine her şeyi evrensel bir kılıf içinde sunmaya amansız bir şekilde gayret ediyorum.

Siz eksiklerinizi bu kadar büyütüyor musunuz?
Sizler karşınızda ki insanın eksiğine göre kesin yargılara varıyor musunuz?
Siz bu gibi örnekleri göz önüne alarak his veya duygularınıza yön veriyor musunuz?

Çok ilginç hayatım boyunca insanların eksiğini, ayıp görülecek şeylerini görmezden gelmek ve kapatmak konusunda elimden geleni yaptım. Sanırım o insan durumuna düşmek geriyor beni.

evine gelecekler dolabindaki yiyeceklerin markasi ve odalarinin tasarimi icin gelmiyolarsa cok şaaapma bence.

  • heleley  (09.09.18 15:13:01)
Öyle değil işte, ben böyle düşünüyorum. Sanki tüm bunlar insanların gözünde ki yerime etki edecek gibi.
Bu arada bir adet hanımefendi gelecek, özel birisi sayılabilir. Evet.

  • Karmaşıklık  (09.09.18 15:14:04)
ben de eksiklere takarım, istediğim hale gelene kadar keyif alamam.
örneğin senin evine gelsem ve bu duruma alışmış ve bi sorun olduğunu düşünmediğini görürsem seni yargılarım, ama senin de bu geçici durumdan rahatsız olduğunu, değiştirmek için planının olduğunu görürsem empati kurar eleştirel bi düşünce oluşturmam.

bu arada büyük bi battaniye alıp üzerine at o çirkin kanepenin. bi de renkli bi yastık koy, tamamdır. :)

temizlik önemli.

mutfak için de en az iki kişi için çatal bıçak kaşık tabak ve şarap bardağı gibi objeleri tamamla. tırbuşon da olsun. eksiklik hissedilmez gerisi için.
  • sttc  (09.09.18 15:23:53 ~ 15:26:03)
Başak burcusun, normaldir bunlar.

  • rastinon  (09.09.18 15:35:37)
Ev kiraysa hiç takma. Zaten taşınırken yeni eşyalar kırılacak.

  • gölgede aynı  (09.09.18 15:37:20)
İçinize sinmeyen çirkinlikleri, mümkün olduğunca kapatacak/telafi edecek değişiklikler yaparsanız, hem sizin içiniz rahatlar, hem de kendinize olan güveniniz artar. Örneğin, siz o markasını sevmediğiniz yemekleri, güzel ve dekoratif bir sunumla misafirlerinizin karşısına getirirseniz, insanlar markaya değil, içeriğe ve görüntüye bakar ve ayıla bayıla yerler. Markası ne olursa olsun, salonunuzdaki kanepeyi şirin yastıklarla, masanızı, güzel papatyalarla donatırsanız, insanlar eksiklere değil, güzelliklere odaklanırlar. Siz de aynısını yapın, parasızlığınıza, dönemsel güçsüzlüklerinize değil, güçlü yönlerinize odaklanın. Siz kendinize güvenirseniz, gülümsemeyi başarıp, kendi şartlarınızda en iyisini başarmaya çalışırsanız, gerisi gelir zaten.

  • agluna  (09.09.18 15:41:03)
iyi de bunlar eksiklik değil ki. asıl sorun mutfaktaki ürünlerin markasının bir eksiklik olduğunu düşünmen. bizim dolapta dost yoğurt var mesela. ee?

araştırmanı öneririm (bkz: bilişsel davranışçı terapi)
  • black mamba  (09.09.18 15:45:36)
elalem ne der kafası diyoruz buna. ayıp diye bir şey yoktur.

  • tukenmez adam  (09.09.18 15:48:16)
Misafirler geldiginde icinden surekli "fuck ya'all" de. Boylelikle onemsemeyi birakir oldugun gibi takilirsin.

  • stavro  (09.09.18 15:48:44)
o markalara göre seni sınıflandıracak insanlarla senin işin olmamalı zaten. biraz kendine saygın olsun.

  • zgrydn  (09.09.18 17:33:44)
Yaw esyayi anladim da lan madem bu kadar mukemmeliyetcisin ucuz mal alma :D

Bu arada ben de mukemmeliyetciyim ve cok dikkat ederim boyle seylere gittigim yerlerde ama elestirel degil, bilinc duzeyinde yapmiyorum bunu, benim mekanizma boyle calisiyor. Otomatikman etrafi tariyor ve not veriyorum o insana.
  • perfectum  (09.09.18 17:36:51)
ne misafiri lan prens charles mı geldi olm ne telaş yapıyosun

  • bardakigüneşgözlüğü  (09.09.18 18:27:06)