Anti-vegan/vejeteryan manifesto

Merhaba.
Omnivor beslenen bir canliyim. Lâkin bu konularda ne zaman bir vegan ile tartissam 3.dakikada falan bana carliyor, "alman kurdun var, dana yiyorsan onu da kes ye" diye. Zaten tartismayi direkt olarak bitiriyorum orada da, bazi soylenen seyler mantikli vegan manifestoda.
Omnivor beslenmeyi belirli bir felsefeye oturtabilecegimiz bir dayanagimiz var mi? Bununla ilgili okuyabilecegim kaynak falan, turkce ingilizce farketmez? Sahsen et yemeyi medeniyetin gelismesi icin elzem goruyorum ve cok da zevk aliyorum yerken. Yeme sebebim bu.

Vegan ile tartışma
Ben uzun süreli et yemeyen bir insan olarak
Senelerce yeme seçiminim yüzünden tartışmaların ortasında kaldım. Kimseyi ikna etme derdim yoktu ama sürekli dürtüklendim. Et yemediğim için kafamın çalışmadığını söyleyen bile oldu.(6,5 yıllık deneyimden bahsediyorum)
Bence bu konuyu tartışmak gerçekten saçma. Bilimsel araştırmalar var her iki tarafı da destekleyen. İnsanlar neye inanmak istiyorlarsa onu seçiyorlar. Tartışılıp ikna edilecek bir konu değil sadece ortamı tatsızlaştırıyor.
Saygı duyuyor seçimine diyip geçmek gerek eğer kafa s... vegan olursa da.
  • fasulyek  (08.09.18 01:25:00 ~ 01:25:52)
Cevap icin tesekkurler.ben simdiye kadar surekli veganlarin tezlerini dinledim. Vegan Olmayanlar sek et yiyip hicbir seye karismiyorlar mi yani? Onlarin da dayanaklarini dinlemek istedim sadece. Tartismak icin degil yani.

  • Deathrow  (08.09.18 01:28:28)
Hayvan da hayvanı yiyor. Doğanın dengesi bu.

  • Cruyff  (08.09.18 01:38:20)
abi isteyen et yer isteyen ot yer isteyen balık ahtapot yer kimse kimseye yedikleri yüzünden hesap vermek zorunda değil açıklamak zorunda değil şeklinde bakıyorum olaya.
belirli felsefe falan yok abi güçlü güçsüzü yiyor atadan nasıl gördüysek o şekilde gidiyor hepsi bu bence.

bu tartışmalara kimse ile girmemek en doğrusu. Kimseye fikrini dayatmaya çalışmak yediklerinin yanlış olduğunu falan kanıtlamaya çalışmak boş işler.
  • basond  (08.09.18 01:40:11)
bir cins vegan olarak yazıyorum.
omnivorun manifestoya ihtiyacı yok. zaten baskın tarafsınız.
medeni gelişim hipotezin için göl insanlarını oku derim. yazarı leakey.
et besleyicidir, reddetmiyoruz. ben kefiri falan çok özlüyorum mesela. tulum da iyi olurdu arada. ama bunlar gayet öznel yargılar. bunlarla boğuşmak, bunlara benzer karşıt argümanlar üretmek boş bence. eti sevmen çok hoş ama alakadar değil, çoğu vegan için, hatta hepsi.
bazı hayvanlar bazı hayvanları yiyor evet. ekolojiyi de reddetmiyoruz bu arada.
antinin antisini üretme sefilliğine düşmemek lazım bence. anti etçil de değiliz. daha doğrusu tekdüze bir kalabalık değiliz. ben veganım ama hayvansever değilim mesela. martılardan, güvercinlerden nefret ederim. örnekler çoğaltılabilir.
  • kargn  (08.09.18 04:48:40)
Birkac tane vegan gorunce veganlarla ilgili genelleme yapilmasina karsiyim, ne yazik ki deathrow da ayni yanilgiya dusmus. Antakya, Mersin gibi sehirlerde yillardir vegan yasayan kimseye de bunun duyurusunu yapmayan kimse ile de tartismayan kendi halinde binlerce insan var.

Basound'un dedigi gibi insanlar atalarindan ne gorduyse yuzde yuz dogruymus gibi o goruse simsiki baglaniyor, ama ya yanlissa?

1000 yil once kadinlar insan degildi, 500 yil once siyahiler insan degildi, 100 yil once Afrikalilari bugunku hayvanat bahcesinde sergilemek normaldi, bugun de et yemek normal ama bunlarin hepsi sorgulaniyor. 1000 yil once yasiyor olsaydiniz bu erkeklerin dunyasi diyecektiniz, 500 yil once yasayan bir Hollandali olsaydiniz siyahiler beyazlar icin var diyecektiniz, 100 yil once yasayan bir Yeni Zelandali olsaydiniz Aborjinleri sergilemekte de bir zarar yok diyecektiniz, bugun de bir Orta Dogulu olarak hayvanlar insanlar icin var, onlara istedigimiz gibi davranabiliriz, zaten hissetmiyorlar sudur budur diye iddialariniz var, keske cogunlugun yaptigini dogru kabul etmek yerine insanlar once sorgulama yolunu tercih etse.
  • Traveller  (08.09.18 08:40:58)
Kimseye rapor sunmak zorunda degilsin ki. Veganlara soyle kendi halinde takilsinlar, bana karisirsaniz size kufur ederim de.

  • stavro  (08.09.18 10:20:36)
Al iste. Abi vallahi sizinle tartisilmaz. Ad hominem yapmakta ustunuze yok. Yemin ederim kufur etmekten agzim yamuluyor boyle davranislara.
"Birkac tane vegan gorunce veganlarla ilgili genelleme yapilmasina karsiyim, ne yazik ki deathrow da ayni yanilgiya dusmus"
Nerede genelleme yapmisim? Bircok kez yasadigim bir ornegi verdikten sonra vegan/vejeteryanlarin yaptigi gibi et ile beslenenlerin de mantiksal bir dayanagi var mi diye sordum.
Milleti genelleme ile suclayip 1000yil,500yil once yasasaydin boyle olurdun deme kafasindan istiyorum. Boyle tartisinca zaten her tartismayi kazandigini saniyorsun. Bak ben genlerini ingiliz ve bulgar gocmeninden almis bir insanim, cocuklugumun cogu da yurtdisinda gecti,ortadogulu olmusum simdi de.zaten 500 yil once yasayan "hollandali" olup siyahilerin kendi icin yaratildigini dusunmek basli basina safsata. Neyse.

Evrimsel gelismislik, surec, hepsi hayvan yiyerek ve yiyecek sekilde gerceklesmis. Bunun karisisinda duran veganlar bir kere karsi tarafi dinlemis mi diye actim duyuruyu. Belli ki dinlememis. Vegan manifestoyu okuyup direkt olarak temelsiz bir ise girismisler gibi duruyor. Cunku ben sadece arguman sordum. Ne yanilgiya dusmuslugum kaldi ne genelleme yapmam.akil fikir
  • Deathrow  (08.09.18 10:21:10)
Ayrica, zaten homosapiens bir sekilde besinzincirinin en tepesine oturmayi basardi yasam surecinde, mucadele etmesi icin firsat birakmiyorsun argumani da sacma. Cunku zamaninda sapiens mucadelesini dogaya ve diger carnivorlara karsi verdi ve kazandi. Su an onun meyvesini yiyiyor.

  • Deathrow  (08.09.18 10:25:29)
Sahsim adina konusacak olursam yine yerdim, dedigim gibi evrimsel sureci sapiens kazandi doganin getirisi olarak yaklasiyorum bu duruma. Ben abd'de survival etkinliklerine de katildim zamaninda. Orada avlanmisligim da var yirtici bir hayvanin ayak bilegime 5cm uzunlugunda yara acmisligi da var. Kendimi toparlayamayip dusseydim muhtemelen olu biri olacaktim suan toparladim, olen o oldu.

  • Deathrow  (08.09.18 12:10:15)