[]

Kendine yetmeme durumu nasıl aşılır?

Bu duyuruyu bir "psikyatr/psikolog aranıyor duyurusu" olarak da düşünebilirsiniz.

Bir insan düşünün, küçüklüğünde yeterince bağımsız yetiştirilmemiş. (Yahut bu bahaneye sığınıyor.) Büyüdüğünde ise, yabancı dilleri, birçok teknik ve sanatsal yetisi, alanında üst düzey yetkinliği olmasına rağmen bir baltaya sap olamıyor. Sebebi ise hiçbir konuda insiyatif alamaması. Hep edilgen bir yapısı olduğundan, hayatında hiçbir konuda ipleri eline alamaması. Hep başkalarından fikir ve aksiyon beklemesi. (Kolları sıvayıp işe kalkışmak yerine bu duyuruyu açıp da fikir dilenmesi gibi)

Napsın?

 
Bana göre herkesin psikolojik yardıma ihtiyacı var. Bazılarının daha az, bazılarının daha fazla.

Sizin durumunuzda bu psikolojik bir rahatsızlık mı yoksa hayata dair genel olarak yönlendirilmeye mi ihtiyacınız var o ayrı.

Bahsettiğiniz olguların arkasında fizyolojik veya psikolojik bir durum da olabilir, yetiştirilme tarzı da.

Bir psikoloğa giderseniz kimse sizi ayıplamaz. Pişman olmazsınız bir problem yoksa bile.
  • burfak  (06.09.18 08:23:14) 
burfak +1

rastgele 100 kişi çevirip psikoloğa götürsek 90'ında isim konulacak bir tanı çıkar. psikologlar direk bir çözüm sunmaz, sizin farkındalığınızı arttırır. sorunun nelerden kaynaklanabileceğini söyler.

sizin durumunuza kaynak götüm olarak diyebileceklerim şunlar;
başarısızlıktan korkuyorsunuz, bu yüzden sorumluluk almak istemiyorsunuz. daha önce az konuda başarısız olmuş olabilirsiniz, başarıya bağımlı olabilirsiniz. ıslanmaktan korktuğunuz için denize girmiyorsunuz. buna tavsiye olarak da yeni şeyler denemenizi ve bunu biraz kontrolsüz olarak yapıp başarısızlığı tecrübe etmenizi önerebilirim. hayatın a köşesinde yaşanan bir olay çok rahatlıkla z köşesini etkileyebiliyor. kontrolsüzden de kastım şu, örneğin 1 hafta sonra maraton koşusu var, gidin ona katılın, 1 sene çalışıp başarılı olmaya uğraşmayın. günlük falınız bu kadar. esenlikler.
  • ilkot  (06.09.18 09:40:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.