oto lastik ölçü sorusu

otomobile lastik alırken hangi ölçüleri değiştirebiliriz ? yani mesela benim aracın orjinal lastik değerleri 195 60 r15 88h daha iyi yol tutsun diye 215 65 r15 91h alsam oluyor mu acaba ?

ayrıca crossclimate alacaktım uçmuş fiyatlar. petlas alacağım. kullananlar var mı, memnun mu ?

o istedigin ebati arabana uyduramayabilirsin. iyi bir lastikci ile gorus. Taban genisligini yukseltmek kis aylarinda yol tutusunu dusurur, ayrica yakit tuketimin artar, frenlemenede etki edebilir.

  • 1917  (05.09.18 23:06:30)
Aracın orijinal ölçüleri dışına çıkmamaya çalışın. Zira bu ölçüler belirlenirken tüketim, güvenlik, konfor, yürür aksamın sağlığı gibi birçok nokta gözetiliyor. Genellikle %2-3’ü aşmayacak şekilde ölçülerle oynanabildiği söylenir ama en basitinden aracın kadranında görünen hız ile gerçek hızınız arasındaki fark açılacaktır.

Www.tiresize.com
  • orient blue  (05.09.18 23:24:21)
195 taban genişliği
60 yanak
r15 çap
88h ağırlık ve hız limiti

Daha iyi yol tutuş için evvela yanak incelmeli çap artmalı. Buna mukabil sportif amortisör ve yaylar da kullanılmalı.

Bunlara gerek yok binek otomobilde. Evvela yanak inceldikçe konfor ciddi biçimde düşer. Her şeyi hissedersin arabada.

Taban genişliği çok ayrı bir mevzu. Aşırı geniş olursa kavramaz, aşırı dar olunca da grip düşer tutuş azalır.

Ekonomi, konfor, maliyet ve performans arasındaki bir dengeye göre seçiliyor ebatlar fabrika çıkışında.

Önerim; atıyorum aracın megane ise megane rs'in orijinal ebatlarından daha radikal bir şey alma. Veya aynı aracın daha sportif versiyonunda ne kullanılıyorsa onu kullan.

Ve yine ebat değişir de kalite artmazsa lastiğinde. Yani 15 Michelin'i çıkartıp 18 petlas takarsan yol tutuş düşedebilir.

Tüketim de artar bu arada tekerlek ebatı arttıkça ayrıca torkun düşer.

Özetle: elleme kalsın.
  • bos gezenin bos ustasi  (06.09.18 00:02:23)
teşekkürler gayet doyurucu cevapplar geldi. orjinal ölçülerde alacağım.

  • cptxxx  (06.09.18 00:35:18)
195 60 15 in karşılığı 215 55 15 dir,
yanak bilgisi tabanın yüzdesidir, taban genişlerse yanak yüzdeni azaltman lazımki aynı çapı yakalayasın.

  • ravenudon  (06.09.18 08:54:41)
Bİlmem ne lastik üreticileri birliği (dünyaca kabul gören) %3 değişime kadar onay veriyor, sıkıntı olmaz diyor.

Bunu hesaplayan bir sürü web sitesi var , örnek ;

kolayoto.com

Senin hesabınla %6 değişim yapıyor, olmaz yani.

%3'ü geçmeyecek şekilde değişim yapabilirsin, sen hem tabanı hem yanağı yükseltmişsin, öyle çok fark çıkar.

215 x 55 ya da 205 x 60 mantıklı senin için.
  • John Bloor  (06.09.18 09:19:25)