Ev Kiralarken

MErhaba

Ev kiralaken neye dikkat ediyoruz, neye imza atmali neye atmamali, depozito, aidat ve emlakçı ödemeleri banka üzerinden mi yapilmali?

Başka dikkat etmem gereken hususlar var mı? faturalar kimin üzerinde gibi araştırmalar yapmalımıyım ya da diarede haciz türü şeyler var mı nasıl kontrol edilir?

Saygılar

Tapuyu gör ve kimlik isteyip karşılaştır.
Bir kira kadar depozito öde ve kontrata bir kira bedeli depozito ödenmiştir yaz.
Kimseye elden para verme, emlakçı dahil.

Başka bir şey yok.
  • retiredcolonel  (05.09.18 22:52:23)
1- ev içinde bütün muslukları aç sorun var mı bak. giderlerde falan problem var mı su bi 20 30 saniye bırak aksın. sifonu çek çalışıyor mu bak. mutfak dolaplarını incele, duvarları incele rutubet izi akıtma izi falan varsa boya iste, yeni boyanmışsa ve buna rağmen varsa koşarak kaç.

2- emlakçı ev sahibini korur, kendini sen koruyacaksın. kontrata depozitoyu 1000 liraysa kiran 1000 lira olarak değil de 1 kira bedeli depozito yazdır. ev yepyeni süper boyalı değilse ev boyalı badanalı teslim edilmiştir yazılmasına sakın izin verme.

3- kimseye elden para verme +1 emlakçı vergi derse o zaman faturamı isterim de mutlaka ve o parayı da hesabına gönder açıklama kısmına da emlakçı komisyonu falan diye belirt. aynı şey kiralar ve depozito için de geçerli hepsini yollarken açıklamalara gerekli bilgileri yaz.

4- öğrenciye uygun ev bok gibidir, öğrenciye uygun ev insana uygun olmaz.

5- bir ev çok iyi olmasına rağmen uzun süre tutulmamış boşsa bi bokluk vardır, tek uyanık sen değilsin fark etmediğin bir şey kesin vardır.

6- evin alt üst ve karşı komşusunun kapılarını çalıp "sa nabıyonuz hacılar ben taşınıyom da bi merhaba diyem dedim" de mutlaka. sanki böyle samimi sempatik biriymişsin gibi ama asıl amacın komşuların deli midir nedir görmek olacak.

7- pazarlık yapmaktan çekinme, herkesin evi o kadar değerli ki herkes değerinin üzerinde kira istiyor. dişli olursan düşürme şansın var kirayı.

8- eğer 2 ev arasında kaldıysan daha az içine sinen ev için kontrata depozitoyu dolar cinsinden yazdırmayı teklif et hatta bunda diret. çoğu kişi yanaşmaz ama aslında yanaşmaları lazım. tabii ısrarcı olup da evsiz kalmaya da değmez.

9- gerçekten iyi bir ev bulursan yeni kiralık ilanı verilmiş tereddütte kalma kararını çabuk ver, iyi evleri anında tutuyorlar.

10- son ay kira gönderme, depozitoya say. kontrata bunun olmayacağını belirten bir şey yazıyorlar ama sikleme. aklında bulunsun. yoksa kalırsın öyle depozitonu kaptırmış olarak.

daha aklıma geldikçe eklerim takipte kal.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (05.09.18 23:03:23 ~ 23:45:52)
ha bir de ne kadar iyi bir diyaloğun olursa olsun ev sahibiyle, sakın o son kirayı ödeme. sakın. depozitoya saydır. tecrübemle sabit.

  • retiredcolonel  (09.09.18 23:36:05)