Akademide mobbing dayanışması

Konuyla ilgili dayanışma platformları var mı? Köle gibi muamele görüp ses edememekten, ses etsen olanın yine sana olacağını bilmekten, içten içe öfkeden kudururken “tamam hocam” demekten bıkanlar, ama atom fiziğine de profesörlüğe de lanet etmeyip biraz daha sabretmeyi tercih edenler, n’apıyoruz?

Sendikalarin mobbing ile ilgili cok davalari var ama hepsinde ellerinde somut sunulabilecek seyler var mobbing oldugu ile ilgili. Genelde de mobbing davalari hak edilen yukselmelerin verilmemesi, arastirmalarinin veya arastirma desteklerinin engellenmesi ile ilgili davalari goturuyorlar. Bir universiteden sirf yaz boyu 165 dava acildigini biliyorum.

Doktora ogrencisinin danisman elinde akademik kole olmasi gibi kanitlanamayan cogu seyle ilgili pek bir mercii yok. Cesitli universitelerin asistanlar icin dayanisma ve destek gruplari var ama onlar da daha cok ozluk haklari ve atilmalarla ilgileniyor.

Elinde somut delil varsa, savcilik uzerinden dava acilabilir.

Yaptigimiz sey genellikle su
i.pinimg.com

Su anda yurtdisinda bir universitedeyim. Bu konu zaten en bilinen konu, "Kole olmayacaksan gelme zaten" genel yaklasim. Yine de psikolojik destek icin rehberlik ve psikoloji hizmetleri saglaniyor burada.
abcnews.go.com
  • aychovsky  (05.09.18 21:01:56 ~ 21:06:41)
Teşekkürler. Dava açmak ya da bi şey yapmak için değil de psikolojik dayanışma yapılan bir platform var mı diye sormak istemiştim. Özel bi facebook grubu tarzı bi şey mesela. Google’da bulamadım da belki burda bilen vardır diye sordum.
Köle gibi olmak derken yurtdışında da tamam en angarya işleri yaparsın ama insan olarak eşitsindir dimi? Ben de bir senedir almanyadaydım, kimsenin kimseye bi saygısızlığı olmadı bölümde. Bir keresinde yanımda baya atıştılar ama o zaman bile eşit iki insan gibi atışmışlardı, emekli olmak üzere olan bi profesörle doktorası yeni biten asistanı. Şimdi dönünce daha da zor gelmeye başladı. Buradaki hocanın kendinde sana sesini yükseltme hakkını görmesi aslında bayağı şiddet ama yapacak bi şey yok.

  • mezzosprite  (05.09.18 21:26:45)
Bulundugum yerde esitlik falan yok. Turkiye'de bu kadar derin degildi bu sorun, Turkiye her acidan buranin yaninda anaokulu gibi. Sana saygi falan duymuyorar, cunku tek carelerinin sen oldugunu ve orada olmazsan ulkeye geri donmek zorunda kalacagini biliyorlar. Bir de profesorlerin cogu da hiyerarsinin yogun oldugu ulkelerden, bir iki tane Amerikali profesor olursa oluyor bizim bolumlerde. Iki gundur kendi isimizi gucuzumuzu biraktik ve dolap, masa tasiyoruz mesela. Pazar gecesi Pazartesi sabah 8'e is gelmesi, resmi tatil gununde okulda toplantiya gelmek falan cok yaygin.

  • aychovsky  (05.09.18 21:30:20 ~ 21:32:32)
Vahdet Özkoçak diye aratırsan bulabilirsin.

Sayfasında yayınlıyor bu tarz olayları.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (05.09.18 22:59:41)
Kendi kendinizi telkin etmeye calisabilirsiniz. "karma" veya yapan allahindan bulsun gibi temmenniler...

Yoksa dunyanin heryerinde bu olay var. Siz de mumkun oldugunca kopruyu gecene kadar ayiya dayiya deyin.

Tavviyelerim sacma gelebbilir ama akademik ortamdaki mobbing ne kadar basit ve alcakca bir seyse cozum de ona denk olmali.
  • parcxerox  (05.09.18 23:56:49)