istanbul nüfusu ve evler

tüike göre istanbul nüfusu 2023 yılında 16.3 milyona ulaşacak. şu an 15 milyon. bu rakamlar mülteci, turist, öğrenci, kaçak hariç.

yani 1.3 milyonluk bir nüfus artışı olacak 5 yılda. bu ev ihtiyacı demek.

nüfus yaşlanıyor haliyle o nüfusun içindeki yetişkin oranı geçmişten daha yüksek olacak. bu da ev ihtiyacı demek.

istanbul merkezinde yer yok. yeni ev yapılmıyor. ev yapılan yerler esenyurt, kayaşehir gibi yerler. ki buralar bile dolu.

her ne kadar şu an doların yükselişi sebebiyle anlık bir ucuzluk olsa da önümüzdeki 5-10 sene içinde özellikle şehir merkezinde, kira ve ev fiyatlarının daha da yükseleceğini düşünüyorum.

ne diyorsunuz?

insanoğlu mars'a yerleşmeye başlamadıkça dünya üzerinde toprak her zaman değerlenir.

  • sekerse tehlike  (04.09.18 15:06:54)
ev fiyatları ilk ev yapıldığından beri yükseliyor zaten. anlamadım bu tespitte kaçırdığım bir şey mi var?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.09.18 15:07:59)
Tespitinizde haklısınız, emlak balonu/inşaat krizi gibi muhabbetlerde her zaman aynı savı ileri sürerim;

"Bu millet evlenmekten vaz mı geçecek?" Hayır, evlenenler aileleriyle mi yaşıyor? hayır.

Şu sıralar ev almak için en doğru zaman, daire fiyatları bugünkü maliyetlere göre gerçekten ucuz. Ah bir de krediler biraz daha düşük olsa.

Yani emlak fiyatları bugün ucuz, doğru. Satılmıyor, doğru. İnşaatta kriz var, doğru.

Ama bu yıllarca sürmeyecek, süremez.

Çünkü buu sıkıntılardan dolayı bir sürü inşaat firması/müteahhit batacak, batmayacak olanlar işten çekilecek.

Bir süre eldeki stoklar satılır ama krediler düşüp ekonomi canlandığında ve de evlenmeyi bir iki sene erteleyenler düğün sezonu açtığında parayla alacak daire bile bulamayacak insanlar.

2 sene sonraki daire fiyatlarını kimse tahmin edemez.
  • John Bloor  (04.09.18 15:18:07)
büyük şehir nüfusları bir iki yıldır yatay gidiyor, artmıyor yalnız. 2023 tahminlerinin çoğu gibi bu da hikaye olabilir.

  • babilbaligi  (04.09.18 15:22:38)
10 yıl sonra evet değerlenebilir ama bugün dolara yatırım yapmak daha mantıklı.

  • melonsucker  (04.09.18 22:22:53)