amd işlemciye şans verme

Selamlar,
Bir markanın fanı olmadım hiç ama alıştığım bir marka olduğunda da ötekilere bakamıyorum. örneğin telefon gibi. iphone'a alışınca, samsung'a geçme düşüncesi bile yoruyor. ilk telefonum samsung olsaydı aynısını iphone için söylerdim eminim. neyse. şimdi yılların intel kullanıcısıyım, amd gözümde böyle arka sıralarda oturan tembel öğrenci statüsünü hiç geçemedi.
dün toplama bilgisayarlarla ilgili 5-10 video izledim, hepsi ryzen işlemci ile. arama kelimeleri içine intel yazmasam pek çıkmıyor intelli bilgisayar. nedir bu amd'nin şu anki durumu? intele göre performans/fiyat oranı bu kadar iyi mi? kullananlar memnun mu? bir denesem mi?
Teşekkürler.

parasını verirsen 32 çekirdekli işlemcisi var. intelde yok mesela. bir de galiba belirli bir nanometre altına inemiyor intel hala.

  • sutlu nescafe  (03.09.18 18:46:56)
F/p konusunda ryzen çok avantajlı, çekirdek başına fiyat konusunda özellikle. hatta ilk çıktığında öyle fahiş bi fark vardı ki intel normalde 4ten fazla çekirdek koymazken mainstream işlemcilerine, yanıt olarak orta segmenti 6ya çekti.

Saat hızı ve tek çekirdek başına güç konusunda orta segmentte intel hala önde ama denk işlemciler arasında hala fiyat farkı var, bütçe ön plandaysa amd kesinlikle alınır. Çoklu çekirdek işlemi gerektiren işler içinse amd direkt performans konusunda önde. Apu'lar da geldi ara nesil olarak, ürün gamı mis gibi oldu. Zaten bütün işlemcileri çarpan kilitsiz, r3 1200 bile alsan oynaya oynaya alırsın ekstra bişeyler. Her anlamda avantajlı yani.

Intel 10 nm altına inme konusunda büyük sıkıntı yaşıyor, yıllar boyunca o kadar rahat, rekabetsiz durumda kaldılar ki teknolojide hantallaştılar. Gelecekte amd'nin her konuda intel'i geçtiğini görmek beni şaşırtmaz.
  • Bruce  (03.09.18 18:50:28)
1 haftadır ryzen 2700x kullanıyorum, yağ gibi akıyor maşallah. tek önerim ram seçerken mutlaka anakart sitesinde onaylanmış listeden kontrol etmen, ram'lerin yüksek frekansta sorunsuz çalışması için emin olmak lazım.

  • diabolus79  (03.09.18 20:11:57)