Free shipping ama nasıl?

Şimdi yabancı e-ticaret sitelerinde görüyoruz. Adamlar 2 dolarlık malzemeyi bile free shipping ile ücretsiz gönderiyor.

Peki ben Türkiye'den (İstanbul'dan); Almanya'ya, Fransa'ya, İngiltere'ye böyle bişey göndermeye kalksam minimum 80-100 TL kargo parası çıkıyor.

Özellikle yukarıdaki saydığım ülkelere gönderiyi en ucuz yapmanın bi yolu yok mudur? Gönderilecek ürün 30 gram ağırlığında bile değil. Küçük bi aparat.

Teşekkürler.

O üründen binlercesini bir kerede gönderiyor bi konteynır yapıp. Fiyatı da ürüne yediriyor. Sen de yap sen de yedir :)

  • retiredcolonel  (02.09.18 18:59:23)
Binlercesini nasıl gönderiyor?

Alıcıların bir kısmı Rusya'da bir kısmı Türkiye'de, Ukrayna'da Kanada'da. Coğrafi dağılımlar bile farklı.

Binlerce gönderse bile nasıl gönderiyor?
  • gkn  (02.09.18 19:01:39 ~ 19:01:47)
kargoyla değil postayla gönderiyorlar. çinde bu postayla gönderim için ekstra bir teşvik var sanırım.

  • siradam  (02.09.18 19:07:57)
@siradam + 1

çin'in ihracat desteği var.
  • ocanal  (02.09.18 19:09:58)
Çin'de devlet desteği var +1

ve Çin sitelerinde bile görürsün, "Hong Kong depomuz" "Sweden depomuz" falan. Mesela bir Çin sitesinden aldığım ürün Hollanda'dan geldi bana. Orada depoları var ve oradan Türkiye'ye göndermek daha ucuz demek ki.
  • nhk ni youkosu  (02.09.18 19:39:23)
@nhk ni youkosu
Çindeki devlet desteğinde hem fikiriz. Ama Hollanda'dan çıkan bi ürünün bana gelmesi yarım euro bile değilken benim Hollanda'ya 100 liraya göndermemem gerekir.

Sanki Türkiye'den Hollanda'ya gönderim için de bu işin bi ucuz yolu olmalı diye düşünüyorum. Devlet desteğiyse, o da gelmeli. Yanılıyor muyum?
  • gkn  (02.09.18 19:59:27)
yani evet bizde de bir yolu olmalı. Aslında PTT'nin standart gönderimi ucuz sayılır. Sanırım geçen yıldı, küçük bir zarfın(a5) içine birkaç ürün koyup Çin'e göndermiştim 12 lira para almışlardı. Aynı zamanlarda MNG kargo ile Türkiye içi gönderi de 14 lira falandı :D

Yani PTT'nin normal (hızlı değil, APS değil) gönderisi ucuz ama uzun sürüyor. Buradan çıkması birkaç haftayı bulabiliyor, sonrasında da o ülkenin yerel servisine geçiyor. Kimi ülke çok iyi, kimisi çok kötü. Mesela yine garanti-değişim işi için ABD'ye gönderdiğim bir üründen 2 ay ses çıkmamıştı, kayboldu herhalde demiştim, 3 küsur ay sonra yenisi geldi :D Gidip oraya ulaşıp yenisinin gönderilmesi o kadar sürdü.

Ama İngiltere'ye bir buçuk haftada falan gidiyor diye biliyorum mesela. Ama risk. Kargolar 2 güne Amerika'Ya gönderebildikleri için deli gibi para istiyorlar.
  • nhk ni youkosu  (02.09.18 20:07:17)
PTT'ye bakın. Geçen senelerde 10 küsür liraya Hawaii'ye takipli şekilde kargo yollamıştım.

  • reactionic  (02.09.18 20:10:26 ~ 20:13:31)
Ben de aliespresden aldığım bir ürünü iade ederken 15-16 lira para ödediğimi hatırlıyorum. Normal posta ama, kargo ile pahalı olacağını ptt memuru uyardı zaten.

Çin'den gelirken bedava o ayrı :)
  • John Bloor  (03.09.18 13:09:01)