Teras kapatma

Merhaba arkadaslar.Biz 5 yil once banka kredisiyle bir apartman dairesi aldik ve taksidimiz 1 ay sonra bitiyor.Bu arada yurtdisinda yasiyoruz ve bu 5 yil içerisinde kiraya verdigimiz donemler oldu. Benim size sorum su; daire 1. Kat ve teras kat kapatilip (buyuk bir kismi) oda haline getirilmis.Ve biz daireyi alirken bunun ruhsatli oldugu bir sorun olmayacagi soylendi.fakat biz ruhsata bakmadik.olup olmadigindan da emin degiliz.su an 2.kattaki komşumuz bize haber gonderdi ve terasin yikilmasi gerektigini binanin seklini bozdugunu iletti. Biz bu durumda ne yapabiliriz.lutfen bilgisi olan yardımcı olabilirmi? Yurtdisinda oldugumdan nasil hareket edecegimide bilmiyorum. Simdiden cok tsk ederim.

ne dediğinizi anlamadım ama imar barışına başvurabilirsiniz belki.

  • c1b2k3  (02.09.18 09:49:48)
Yonetmelikleri okuyun. Benim bildigim teras, bodrum, bahce gibi alanlar ortak alandir.kapatma hakkiniz yok.

  • ykyt  (02.09.18 10:19:28)
Siz alirken size muhtemel yalan soylemis satan ama ikinci kattaki komsuda size keyfi olarak boyle soyluyor.binanin dis gorunumunu mutlaka bozuyordur ama bunun sebebi siz degilsiniz gecmisten gelen bir durum.yapmaniz gereken imar affina basvurup bunu tamamen yasal hale getrmeniz.imar affi suresini kacirirsaniz sonrasinda belediye sikayetle ruhsata aykiri kisimlarin yikilmasini isteyebilirler.

  • duptıs  (02.09.18 10:22:31)
Binanın görüntüsünü bozuyor diye kimse yıkmanızı isteyemez. Kanuni olarak yıkılması gerekiyordur ve gerekmiyordur.

Bunu da anlattıklarınıza göre siz de bilmiyorsunuz. Belediye ile görüşsün bir yakınınız onlar size söyleyeceklerdir.
  • ihanet kac kisilik  (02.09.18 10:45:49)
Tesekkur ederim arkadaslar. Sevgili duptis imar affina basvurup bize verecekleri gunumu takip etmemiz lazim? Teras eve dahil olmus durumda, bi sikayet uzerine hemen yikima gecilme ihtimali varmidir.Bize zaman vermezlermi,ayrica Turkiye de olamamiz durumu ertelemezmi yikim kirari cikarsa? Sagolun yorumlar icin.

  • deLymavi  (02.09.18 10:53:08)
İmar barışıyla bir yere varamazsınız, o çok farklı bir şey. Yani misal ben o zaman yangın merdiveni holünü daireme katıp hemen imar barışına başvurabilir miyim? Hayır.
Terası kapatmanız için bina yönetim kararıyla onay almanız gerekir. Binadaki dairelerin rızası olması gerekir..
Evi aldığınız kişiye sorun belki eski karar defterlerine böyle bir onayı yazdırmış olabilir.
Misal bahçe katını kullanan cafe’leri düşünün. Tüm dairelerden onay alır, karşılığında binanın aidatını tek başına öder vs vs vs anca öyle kapatırlar cafenin üstünü.
Bence komşunuzun da bir karın ağrısı var. Açıp önce güzelce bir konuşun bakalım ne diyecek.
  • artci sarsinti  (02.09.18 12:46:02)
Imar barisiyla bir yere varirsin.bir bagimsiz bolumu ilgilendiren aykiriliklar dahiline giriyor.31 aralik tarihine kadar basvurman gerekiyor.su an kimse gelip yikim yapamaz,imar affi suresinin bitimini beklerler.

  • duptıs  (02.09.18 13:17:14)
Bu arada teras eve duvar ile degil cam ile dahil olmus durumda yani camdan bir oda gibi.Ben imar barisini arastirip onumuzdeki ay Turkiye ye basvuru yapmaya gidebilirim cok tesekkur ediyorum bilgiler ve yorumlar icin. Umarim sonuc verir.

  • deLymavi  (02.09.18 13:28:09)