evlilik soruları

bu aralar ne oldu kızlar ve erkekler evlenemiyoruz, evlenecek insan yok demeye başladılar.

bu zamana kadar böyle değildi, insanların aklına birden evlenme fikri düştü ve evlenecek insan olmadıgını ve yaşların geçtiğini mi farkettiler?

benim ilk aklıma gelen: 80li yıllarda doğanlar için artık yavaş yavaş evlilik çağının geçtiği için son dönemde böyle sorular artmaya başladı. 70li yıllarda doğanlar böyle özgür, feminist, kariyer odaklı, apartman çocuğu, kolay seks bulan insanlar değildi, o yüzden erkenden evlendiler.

Hem kimseyi beğenmiyoruz, herkese b.k atıyoruz.
Ondan sonra da evlenecek kimse yok diye şikayet ediyoruz

Çok ikiyüzlüyüz
  • bana her yer cehennem  (31.08.18 11:20:58)
herkes en iyisine layık o yüzden kimse kimseyi beğenmiyor.

  • kelepir  (31.08.18 12:06:55)
Önceden her şey gizliydi. İnsanlar kendini nasil tanitiyorsa onlari oyle biliyorduk. Simdi sosyal medya var, kendini beyoglu beyefendisi olarak tanitanlarin bağcılar apacisi oldugunu anlamak için 5 dakikalik stalk yetiyor.

  • ceann deas  (31.08.18 12:13:31)
Senin çevren yaşlanmaya başladı fark bu evlenen bebeler yine evleniyor

  • fasulyek  (31.08.18 12:22:43)
Hayatın çok hızlı akan bir temposu var ve alternatfler çok fazla. Hızlı yaşayıp hızlı tüketiyoruz. İliski yapımız sağlıklı olmaktan çıktı amerikanvari olmaya başladı.

Artık insanlar evlense dahi sürdürebilme orani her geçen gün düşecek.

Kısacası hız ve alternatif bolluğu malesef iliskileri cok kötü etkiledi.
  • biravekahve  (31.08.18 12:23:34)
1- doğum kontrol hapının bulunması sonrası özgür seks nihai sonuç olarak kadınları mutsuz kıldı

2- internet ve iletişim ağlarının gelişmesi ile erkekler erken yaşta hipergamiyi keşfetmeye başladı

3- erkekler kendilerine kabul ettirilen feminizmin aslında kadın doğası ile nasıl çeliştiğini farketti. bir kısmı kadın düşmanı olmaya başladı, bir kısmı skor kasmaya, bir kısmı da meriç..

4- erkeği erkek yapan (aslında çocuk doğuramadıkları için hayatlarına anlam ve değer katmak adına kazanmak zorunda oldukları) özelliklerin kötülenmesi/ayıplanması ve değer yitirmesiyle erkekler çabalamayı bıraktı.
  • twelfth  (31.08.18 13:42:52)
evliliğin popülerliği bitiyor çünkü kızlarımız da artık ayrı eve çıkabiliyor.

genç yaşta evlenen bi çok arkadaşımın sebebi "abi buluşuyoruz 10'da evine bırakıyorum, bıktık" gibi kızı aile evinden çıkarma motivasyonuyla oldu.

evliliğin bir ilişkinin ulaşacağı top level olmaktan ziyade ekonomik ve çocuk için bir birlik olduğu anlaşıldı. e bunun için de para biriktiliyor, kariyer yapılmaya çalışılıyor vs.

bir de evli arkadaşların "şimdiki aklım olsa" serzenişleri de etkili.
  • ilkot  (31.08.18 14:09:48)
Bu ülkede gözü renkli diye götü göklerde gezen kızlar var. Sonra gel de evlen. :) Evlenecek insan buluyorlar ama evliliği sürdüremiyorlar. Bizim ik'da bile 3 tane dul var 30'una gelmemiş.

  • datnet  (31.08.18 14:29:35)