Dindar Bir Ailenin çocuğu ile Dindar olmayan bir aile çoc. evliliği? off of

merhabalar;

evvela er kişisiyim. ailem oldukça dindar, namazında niyazında içkisi vs. olmayan insanlar. Nişanlımın, evleneceğim insanın ailesi ise kıyı kesiminden, kendilerince dindar insanlar. arada cuma namazı, bayram namazı onun dışında alkol kullanan, giyim kuşamları bizimkilere göre "açık saçık" olan insanlar. biz ise ortadayız, ne benimkiler kadar dindar ne de onlarınki kadar dindar olmayan. arada içkimizi içeriz, takılırız vs, hatta kayınpederim ile içmişliğim de oldu orada. (bizimkilerin bundan haberi yok tabii ki)

şimdi bu insanlar kendi memleketlerinde içkili bir düğün istiyorlar, hakları da ne diyeyim, nişan içkisiz oldu. ama ben daha bu bahsi aileme açamadım bile. yani tepkilerini tahmin bile edemiyorum. ne yapacağımı da bilmiyorum. hani kesin katılmazlar içkili olduğunu bilirlerse. artık bu aile stresi beni yedi bitirdi, kaç yaşına geldim, evlenecem ama hala bütün bu prosedürlerin ailelerimize uygun olması derdi ile meşgulum.

bu işlerin bir çıkar yolu var mıdır? büyük olayların çıkmasından korkuyorum cidden.

Düğün yapma kurtul. Dünyanın en saçma şeyi için değer mi bunca rezilliğe.

  • pavlis  (29.08.18 22:20:00)
@pavlis hatunun aile tutturdu yapacaz diye. masrafı da fazla orada, en az 40 bin çıkacak ama yine de istiyorlar. ben zaten bizim tarafta yapmayacam.

  • jihat  (29.08.18 22:22:02)
Tanidigim bir cift bu sebepten ayrildi. Ailelerin dindarlık farki yüzünden.

  • herhaltibiliyoring  (29.08.18 22:23:24)
düğün buzdağının görünen kısmı. evlendikten sonra da problemleriniz olacak hayat bakış açısı kaynaklı.

  • kelepir  (29.08.18 22:23:51)
Benim dugunum olsa babam bu sebepten gelmez.
Ickiyi sinirlayabilirsiniz, kisi basi max 2 icki dugune dahildir filan diue. Maddi durumu cok iyi olmayan bi arkadasim oyle yapmisti. Ha sordugunun bu olmadigini biliyorum, asil soruya nasil cozum bulabilirsin bilmiyorum :/

  • kuehles blondes  (29.08.18 22:23:55)
Bu sorunu halletmeden evlenmeyin, hazır fırsat ayağınıza gelmiş halletmek için. Pat diye herhangi bir şeyden bahseder gibi konuya girin, önce biz de arada içiyoruz arkadaşlarla deyip ardından düğün bahsini acin. Böyle olacak gönülleri olsun ayıp olur bir daha düğünleri olmayacak vs. nabza göre konuyu kapatın.

Böyle şeyleri uzattikca gerilim artar, kendi adınıza uzattiginiz bir meselenin de devamı olmuş sizin için. konu alkol değil konu ailenizin onaylamayacagi bir şeyi evleniyor olmanıza rağmen hala gizli saklı yapıyor olmanız. Ama düğün de öyle olamayacak.
  • dafaisss  (29.08.18 22:26:57)
@kelepir sonrasını bir şekilde hallederiz zira yaşadığımız şehirler ailelerden farklı. ailelerinki ise birbirine bayağı uzak hani.

  • jihat  (29.08.18 22:27:25)
iki tane dugun yapin. bir tane gelin evinde, bir tane de damat evinde. ickili ve ickisiz.

ickili dugune alkol almayan insanlari davet etme. ickisiz dugune alkol alan insanlari da davet et. icki icen insanlar daha esnek. icmeyenler genelde kati oluyorlar.
  • Leonardo~Da~Vinci  (29.08.18 22:28:03 ~ 22:30:09)
Aha aynı biz :D dörtlü grup kurup dertlesebiliriz.

Yalnız içkili düğün istemek ailenin hakkı değil. 40bin bir araba parası, hem düğün için gereksiz hem de siz zor durumda kalacaginiz için gereksiz. İçkili düğün yapılması sizin ve aileniz için sorun olur. Ama içkisiz yapılırsa karşı taraf için sorun olmamasi lazım. Bence ısrarları çok çok saçma. Biraz yumuşak huylu geldin bana, ezdirme kendini.

En mantıklısi dugunsuz, sade nikah. İlla düğün yapicaz diye tutturuyorlarsa masrafı da karşılamaları lazım.

Valla sorun yaşarsınız siz bu kafa ile. Çünkü hassasiyet gerektiren bir konu ve karşı tarafta ben bu hassasiyeti göremedim.
  • elorelia  (29.08.18 22:30:34)
Servisi gostere gostere degil de masa altindan yapsalar kiz tarafi kabul etmez mi?

Bu sekilde olursa sizinkiler en fazla “zikkim icsinler” tadinda tepki verir. Obur turlu rakilar havada ucusacaksa katilmayabilir sizinkiler. Tek kendileri olsa belki ama “el alem ne der” diye dusunurler buyuk ihtimalle.
  • brkylmz  (29.08.18 22:32:46)
@elo adamlarda içki=su gibi bir şey, ben de anlamadım sanısın ki Çek Cumhuriyeti'ndeyiz. Ama bu konuda ısrarcılar, kızcağız da birkaç defa söyledi ama nafile, babası illa da istiyor. haa içki=leş gibi bir şey olacak. içip dağıtacak millet. babası falan da dahil ama bunu bile istiyorlar.

@brkylmz abi o iş sakat. içki dediğin şey iki dubleden sonra herkes uçacak, olay bu onlarda.
  • jihat  (29.08.18 22:38:20)
Gerçekten merak ettiğim için bi daha soruyorum. 40binlik düğün masrafını kim karşılayacak?

  • elorelia  (29.08.18 22:47:34)
onlar karşılayacak. bizimkilerin zaten böyle bir maddi gücü dahi yok.

  • jihat  (29.08.18 22:49:07)
Onlar karsilayacaksa bırak yapsınlar o zaman, meraka bak. İki üç saat içip eglencez diye bu devirde bu para, üstelik huzursuzluk çıkarmak çok ilginç.

Valla benim ailem dindar. Karşı taraf değil. İçkili düğün konusunda netim, yaptırmam. Ki ben de içmeyi severim. Ama sırf düğünde içilecek diye kendi ailem ile ters düşemem. Kız tarafı ayıp ediyor.
  • elorelia  (29.08.18 22:52:12)
işte öyle olmuyor. adamlar istiyor. bizimkiler katılmasa olur mu ki acaba ya?

  • jihat  (29.08.18 22:58:19)
Kız desin babasına düğüne katılmayacaklar beni zor durumda bırakıyorsun baba diye, belki baba olay çıkarmak istemez?

  • kırmızıayakkabılıgargamel  (29.08.18 23:03:30)
Sizinkiler katilmazsa “damadin ailesi katilmamis!” diye cok fena olur. Bu durumda da ailenle ters dusmus olursun.

Ben diyim, bu israr (kiz tarafinin israri) ve inatcilkk (erkek tarafinin ickili dugune muhtemelen gitmeyecek olmasi) ileride ortaya cikacak bir suru sorunun isaretcisi. Cocuk olsa o bile “nasil yetisecek” konusunda sorun olacak filan of. Zor.
Bu yasinda icki ictigini sakliyormussun, iki aile bir araya gelse, yemek yemeye gitse olay olur. Esinle raki-balik yapsan onu da mi gizli gizli yapacaksin? Ya da sirf esinin ailesine mi yamanacaksin:/

Esinle bu konuda hemfikir olsaydiniz iyiydi ama su anda sikintili.
  • kuehles blondes  (29.08.18 23:04:25)
ailelerin pek de istemediği bir evlilik sanki. böyle şeyleri sorun ediyorlar. çok da bu evliliğe hayır diyemiyorlar bunalıma girip intihar etmeyin diye.

  • kelepir  (29.08.18 23:08:35)
kız tarafı muğlalı, tekirdağlı filan mı?
öyle ise o 2 tane ile sınırlayın filan olayları sökmez. zaten öyle salonda alafranga da olmuyor. bildiğin kuruluyor masalar geliyor keşkekler gidiyor rakılar.
ve de evet, nasıl suriyeden başlık parası vermeden kız alamazsın, muğladan da içkisiz kız alamazsın. bu iş öyle. şan, şeref meselesi. hele kızın amcası dayısı düğün yapmışsa, kızın ailesi illa ki yapmak zorunda. 3 tane de fazla içmek zorunda.
ya siz uzak değil misiniz? uzağız de. annen/baban gelmesin. yok mu hiç içkili ortam kaldıracak kuzen muzen bir şeyler ? 2-3 kişi onlar gelsin.
not: konyalıyım içkili düğün yapsam beni vururlar. ama bedava içki bulsa hepsi içer :D anlıyorum seni.
  • niye ama  (29.08.18 23:08:53)
Eloya anlam veremedim. Niye kız tarafı ayıp ediyor ? Nasıl diğer ailenin hassasiyetleri varsa belki bu konu da kız tarafının hassasiyetidir. Niye saygı sadece tek tarafa olmak zorunda ?

  • biravekahve  (29.08.18 23:44:00)
Hocam esimin ailesi agir dindar ben ateistim. Esim biliyor ama ailesine muslumanim diye yutturduk. Bizim aile iciyor iki dugun yaptik bizimkine annesi geldi babasi gelmedi onlarin dugunune bizimkiler geldi. Onlarlaylen din iman konusuyoz bizimkilerle her turlu konudan. Evet genel olarak zor. Genel hayat tarIninyurutmek falan. Mesela ickili bir fotografimi sosyal medyada payalsamiyorum eve anne babasi geldiginde viskilerimi sakliyorum falan ama bir sekilde yurutiyoz. Esinin anlayisli olmasi lazim bu noktada. En iyisi yurt disina gitmek. Biz de oyle dusunuyoruz

  • tar minastir  (29.08.18 23:51:23)
Bence karşı tarafın ailesi bu saçma isteklerinden vazgeçmeli. Orta yol bulunmak zorunda ve içki olmazsa olmaz bir şey değil. Bu işin tek yolu karşı tarafın ailesinin vazgeçmesi. Çok istiyorlarsa masa altından içsinler.

  • mutlusismankedi2015  (30.08.18 00:00:09)
Adamlar düğünü kendi yapıcak oğlan tarafı illa biz gelmicez diyolarsa onlara bok yemek düşer :D bu mu farklı görüşlere saygı içmek zorunda değilller oğulları için gelip orda oturacaklar yani nedir. Bana içkili düğün yaptırmammm!!1 diye biri gelse gerçekten sinirlenirim kız arkadaşın anlayışlı değil denmiş tam tersi gayet iyi idare etmiş bence.
Ayrıca bir tarafın kararından tamamen vazgeçmesi nasıl orta yolu bulmak oluyo?

  • pastörizesüt  (30.08.18 00:09:50)
biravekahve'nin dediği doğru.
elo'ya ben de anlam veremedim.

içki içen insan için içkisiz düğün kadar yavan bir şey olamaz.
ki nişan içkisiz olmuş, bence bu yeterince büyük bir fedakarlık.

içkili düğünde kimse kısıtlanmaz, istemeyen içmez.
içkisiz düğünde, kızının düğününde rakı içmek isteyen, şampanya patlatmak isteyen baba (artık meşrebine göre) bu isteğini yerine getiremez.
yani içkisiz düğünde bir kısıtlama var.

ayrıca içkisiz düğün mü olur?

bu tarz kısıtlayıcı düşüncelerle yaşayan insanların evlatlarının mutluluğunu tehdit etmesini çok adaletsiz buluyorum.
üstelik aile oldukları için saygı da göstermek lazım, ama mesela ben işte bu yüzden evlenmekten falan soğurum.

yani içkili düğüne gidince ne oluyor?
deri üzerinden emilim yoluyla falan alkole mi maruz kalıyorlar?

şöyle mantıksız şeylere aileniz olsalar dahi prim vermeyin yahu.
sizin mutluluğunuz ne olacak?
yani içki var diye düğüne gelmeyeceklerse zaten gelmesinler, siz de boşuna strese girmeyin.

hangi ana baba evladının düğününde masa altından içki içer ayrıca ya?
iyice saçmaladınız artık.
ne münasebet?
sevmiyorlarsa, gelirler ve içmezler.
iyice cahil, yobaz, abuk subuk bir toplum olduk.
aileniz neticede, kusura bakmayın ağır da konuşmak istemiyorum.
ama istemeyenin ağzına şişe dayanmadıkça bunun savunulacak bir tarafı yok.
  • blatta hiberna  (30.08.18 00:21:59 ~ 00:25:47)
@blatta, hocam, "içkili ortamda bulunmak günah" velkam tu tutucu anadolu şehirleri. dünyevi müzik çalınıyor diye ortamı terk eden, kadın-erkek bir arada diye girmeyen ve düğün sahibine buğz eden..neler var neler.

ben içki içmeyen aile için bir kulp bulunsun, gelmesinler, fikrini önermiştim ama (özelden de yazılanlara göre) ciddi ciddi imkansız gibi.

anne-baba da illa gideceğim diyorlarsa, oturun konuşun, bakın bu düğün içkili olacak, bunun alternatifi de yok diyin [ben içki içmiyorum ama ailem içiyor olsa ve ailede düğün raconu bu olsa, masrafını çekip biz yapacağız deseler "hayır yapamazsınız" demez kimseye de dedirtmezdim, kız tarafından böyle bir şey beklemek bence haksızlık]. bir kıyamet kopacaksa, düğün günü kız evinde kopmasın bari. yani kopacaksa şimdiden kopsun. belki sindirirler o zamana kadar.

ha sindiremediler. o zaman bir kıyamet daha şöyle kopacak. en güzeli, düğün içkili diyerek gelmeyecekler. nişanlınız da bunu böylece kendi ailesine söyleyecek. bu sefer de onlar köpürür ama düğün zamanına kadar umulur ki sakinleşirler. yalnız kimse sindiremeyip ama aileler de yüz yüze gelirse şenlik olur, hadi kolay gelsin.

sizin yapacağınız bunları söylemek, kenara çekilmek.

çok düğünde böyle şeyler oluyor. tek değilsiniz. üstelik düğün 1 gün, geçim her gün. siz bu aile yapılarına rağmen geçinmeyi göze aldıysanız, düğünü de bir şekilde halledersiniz.
  • niye ama  (30.08.18 00:39:31)
trakyalıyım. düğünü içkili adında yapmadık ama zaten bizim kültürümüzde içkisiz düğün çok azdır. en azından illa eşe dosta kasalarla bira ısmarlanır. onlar da kendilerince içerler. eşimin ailesi de dindar. ailece geldiler, bir köşede oturdular ve eğlenceyi izlediler. kimse onları rahatsız etmedi. aksine kendi memleketleri için "gelsinler, burada düğün görsünler" dediler.

bence ailenizin tavrı gereksiz, madem masrafı da üstlenecekler diğerleri. size de gelip teşrif etmek düşer. sizin kültürünüz böyleyse onlarınki de öyle. maksat çocuklarının mutluluğunu görmek değil midir!

yani pastörizesüt ve blatta hiberna +1
  • duyond  (30.08.18 00:45:41)
@niye ama:

benim anlamadığım şey, kendileri içmedikleri için saygı beklerken, başkalarının içmesini kısıtlıyor oluşları ve bir de bunun üzerine saygı beklemeleri.
hatta bekledikleri gibi, bu saygıyı da burada yazan birkaç arkadaştan bile görüyorlar.

iyice yavan, iyice cahil, saçma sapan bir topluma dönüştük.
bunun saygı görmesi aile olsalar dahi benim çok karşı olduğum bir şey.

siz içki içiyor musunuz?
siz karınız olacak kadının ailesinin içki içmesinden rahatsız olmuyor musunuz?
bu kadınla evleniyor musunuz?
o zaman yaparsın düğününü, gelen gelir, gelmeyen gelmez.

bu konularda her yazdığımda buna aile terörü diyorum ve tekrar ediyorum.
hem cahilce bir şekilde, abuk subuk şeyler için diretiyorsun, hem de haddini aşıyorsun.
buna karşılık sadece aile olduğun için bir de saygı görüyorsun.

bence bir insan ayağını yere basıp kendini saydırmayı bilmeli.
ailesine de, başkalarına da.
kimsenin evlenme çağına gelmiş evladına bu stresi çektirmeye hakkı yok.

gelir, efendi gibi tebrik eder, altınını takar, pastasını yer gider içki içmiyorsa.
kimse kimsenin ağzına kadeh dayamıyor.

"ailemle aramı bozamam" olayına da şöyle anlam veremiyorum...
onlar senin huzurunu bozuyor, düğününü burnundan getiriyor ama?
hem de sadece bir bardakta kendi halinde duran bir sıvıyı içmeme hakkına sahipken.

biz bu kafayla hiç yol alamayız.
birey olma konusunda koca bir sıfırız.
birey olmaktan kastım da bireyselleşmek, avrupalı gibi yaşamak değil.
birey olmak, sözünü geçirmek, kendi istediği yolu tutturmak vb.
  • blatta hiberna  (30.08.18 00:49:38)
Keşke zamanında sen de kayınpederinle içmeseydin. Seni bu konuda rahat gördükleri için aileyi de bi şekilde ikna eder canım o kadar katı değillerdir diye düşünmüşlerdir.
Benzer sorun bizde de var mesela ama alkol'ün a'sı geçmiyor aileler bir araya geldiğinde, çünkü o yasaklı konu. Ben eşimle içerim ama bunu sadece 2'miz biliriz onun ailesi de benimki de bilmez, gerek yok. Onun ailesi bilse mutlu olur(tahmin ediyolardır belki), ona göre farklı aktiviteler çıkarırlar benimle birlikte içmek için, ama bu sefer benim aileme ayıp olur. Bu yüzden en azından düğün geçene kadar bilmeselermiş keşke...

Şu aşamadan sonra yapacak bişey yok o tartışmaları yaşayacaksınız hazır olun, biz düğün istemiyoruz siz istiyosunuz ozaman siz çözün diye aileleri birbiriyle baş başa bırakın. Emin olun size yaptıkları çirkefliği(kimseye hakaret etmiyorum yanlış anlaşılmasın, tavrı hangi kelimeyle anlatacağımı bilemedim) birbirlerine yapmazlar. Aralarında çözsünler, siz katılmayın. Ya da katılıyomuş gibi yapın ama iki tarafa da az az hak verin.
  • megalomaniac  (30.08.18 01:16:57)
@ blatta

ben de bu bağnazlıktan hoşlanmıyorum. ve herkesle de çat çat konuşuyorum etrafımda zaten :)

ama işte, özellikle dinci kesimin son senelerde iyice abarttığı bir, başka yaşam şekillerine saygı duymama resitali var.

var yani. içki bir kenara. kızın başı açık, gelinliği kolsuz diye ne kıyametler ne kıyametler koptu gözümün önünde. ama ne oldu, kız-oğlan biz istiyoruz dediyse kimse bi mok yapamadı.
sevimli mi, değil. düğün günü bu tatsızlıklara ne gerek var? kendi çocuğun yahu, kime ediyorsun? ama laf anlatmak çok mümkün değil.

o yüzden herkesin gönlünü hoş tutmaya uğraşmamak lazım. olmuyor çünkü. bunu kavgasını verme zamanı da düğün arefesi değil. verilecektiyse çooook önceden yapılacaktı, o bireysel alanı koruma mücadelesi.

dediğim gibi ben olsam sadece durum bu der (o da düğün günü hır çıkarmasınlar diye, onu da baştan derim hır çıkaracak olan gelmesin) kenara çekilirim. elbette ailemle de kötü olmak istemem ama durum bu, sonuçta ben evleniyorsam eşimin ailesini de saymak durumundayım. bitti.

bir düğün arifesinde, bu kadar katı olunan konuları ha diyerek çözmek, maalesef mümkün değil. keşke olsaydı. ne kadar çözüm bulmaya çalışılsa o kadar çetrefilli hale gelecek işler bunlar. sadece, saygılı sakin bir biçimde böyle böyle deyip kenara çekilmek lazım.
  • niye ama  (30.08.18 01:30:06)
Kaç yaşına geldim diyorsun ailenle bu konuları konuşamıyorsun. Sen evlenme arkadaş siktir et.

  • eksimeksi  (30.08.18 02:36:44)
Kiza yazik olmus ailesine de tabi

Tam ozledigimiz akp turkiyesi olmus masallah

Blatta helal. ickisiz dugun olmaz. hayatinda bi kere evleniyosun kac yasina geldim diyosun ana baba dusunuyosun evlenmeye de muktedir degilsin o zaman
  • kush  (30.08.18 03:01:08)
Bu konular da içki içen kısım feragat edebilir siye düşünüyorum. İçmezse ölmez ama dindar bir aile düğününde içki olması daha farklı. Ben de aynı durumdan mğzaripim

  • gazozailacatmauzmani  (30.08.18 03:04:10)
Buradaki cevaplardan bile anlaşılıyor ki dindar olan taraf kendini hep tercihine saygı duyulan olarak görmek istiyor bu durumda senin ailenin bundan taviz vermeyeceği açık. Ben de neden içen taraftan bekleniyor anlamıyorum. Bir taviz varsa iki taraftan biraz olmalı.
Bence siz ailenize bir an evvel anlatın eğer istemiyorlarsa oradaki düğüne gelmezler. Zaten sizin tarafınızda yapılmadığına göre düğün o kadar da önemli değil ailen için. Gelinin tarafına da anlatın bunu büyük bir olay gibi görmeyip saygı duyarak karşılamalılar bu durumda.

  • eksi sozlugun tatli insani  (30.08.18 07:52:46)
Benzer durum bizde de var. Ickili düğünü birak, duz nikahta nasil bir araya getirecegimiz bile problem. İnsan kafayi kiriyo bi yerden sonra.

Dugun yapmamak ilk secenek ama kacinilmazsa da nikahtan sonra, kiz tarafına ickili kokteyl tarzi bi kutlama yapin. Ailenize de bunlaaağrrr kutlama yapmak isiyomus icki de iciyolar, onlara ayri bir aktivite duzenleyecegiz mecburen diyin yapacak bi sey yok.

Çözümü yok yani bu olaylarin, kesin olan tek sey kimseyi mutlu edemeyeceksiniz. O yuzden arada ustunden kamyon gecen siz oldugunuz ve bi turlu ölmek bilmediginiz icin oldurmeyen sey guclendirir diyerek biraz da siz ailelerden anlayis bekleyeceksiniz, uzuleni kirilani azicik gormezden geleceksiniz mecbur.
  • passive aggressive  (30.08.18 08:20:43 ~ 08:46:46)
biz yaptık bu evliliği hiçbir sorun yaşamadık.

evlilik döneminde aileler sorun yaşadı ama o dönem olanın o dönemde kalmasını sağladık.
  • tchuck  (30.08.18 08:37:51)
ama biz düğün yapılmasını engelledik bir şekilde.
bence siz de engelleyin. nikah yapıp oradan rakı balığa geçmiştik arkadaşlarla.

  • tchuck  (30.08.18 08:38:26)
Dediğin durumun içerisindeyiz biz de. Biz olay çıkmaz desek bile belli olmaz. Zaten ben daha kendi işimde olay çıkıp çıkmayacağına emin değilim.

Yapacağınızı bilmiyorum da yapmamanız gerekeni söyleyeyim ben size. Gidip de karşı tarafa "ben içkili düğün yaptırmam" deme, diyemezsin. Bu evlilik işi nasıl tek başına verilen bir karar değilse, düğün ve diğer tüm olaylar da ortak karar verilmesi gereken şeyler.

Benim şu an için imkanım yok. İmkanım olsaydı yemekli ve içkili düğün yapmayı çok isterdim. Çünkü ailemde "şunun düğünü olsa da bi göbek atsak" tayfası kadar "şunun düğünü olsa da bi içsek" tayfası var. Ve babamın özellikle bu isteği olduğunu çok iyi biliyorum. İçkili düğün güzel bir şeydir bi artisliği yoktu zaten. Millet adabıyla yer içer oturur.

Ben diğer arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Muhafazakar kesim nasıl anlayış bekliyorsa onlar da anlayış göstermeli. Eğer illa içkili düğün yapılacaksa garsona söylenir ayarlanır. Ha en güzeli hiç girmemek bu işe. Çünkü içkisiz yaparsanız karşı taraf memnun olmayacak, içkili olursa siz olmayacaksınız.

Ben olsam tüm samimiyetimle hem ailemle hem de karşı taraf ile bi görüşür nabız yoklardım. Orta yol bulurdum.

Bu arada karşı tarafın yaptığı bir ayıp yok.
  • kablelvuku  (30.08.18 10:26:57)
içkisiz düğün olmaz. ailenin alkol takıntısına bir dur de bence. Kimse onlar içsin diye onları zorlamıyor. Biz içmiyoruz onlar da içmesin alkol dağıtılmasın kafası biraz gericilik oluyor. Alkol için olan masrafa katılmamaları okay ama düğüne gelmemek normal değil.

  • sonsuz  (30.08.18 15:27:01)
Bu yaşa geldiniz, evlenip yuva kurmayı düşünüyorsunuz ama ailenize alkol aldığınız gibi bir konuyu anlatamıyorsunuz. Bence durum şu anki düğün olayından çok daha ciddi. Bir ömür nasıl geçecek böyle, sürekli bir tarafı idare ederek mi? Bence bu düğün meselesinden ziyade daha kalıcı bir çözüm bulmanız gerek bu soruna ama biliyorum ki şu anda tek önceliğiniz düğün ve şu düğünü atlatayım gerisi umurumda değil diyorsunuz. Daha sonra aile bir araya gelmelerinde, bir tatil fotoğrafında ortak bir düğünde işler daha da büyüyecek vs vs

Ne diyeyim neye inanıyorsanız o yardımcınız olsun. İşiniz zor.
  • nickfury  (30.08.18 15:52:03)
Çıkar yolu yoktur, büyük olaylar çıkar, hazırlıklı ol. Muhafazakar aileler bu konuda müsamahalı değil. Tanıdığım bi aile geline orospu gibi giyinmiş falan diyecek kadar ileri gitmişti, düşün annen bunu diyen. sırf bu tarz inatçılıkar yüzünden çok saçmaşeyler oldu. sen düşün olayları.

  • roket adam  (30.08.18 17:19:41 ~ 17:21:27)
Sizinkiler düğüne katılmasa olmaz, annenin içine bir ömür dert olur. Onunki aile de seninki ne ? sen ağaç kovuğundan mı çıktın ? Nişanlının ailesi ile konuşup orta yolu bulması şart, senin görüşlerinin, ailenin isteklerinin hiç mi bir önemi yok ? Bu kadar kültür farkı varken bir zahmet saygı duysunlar, siz de çıkıp mevlütlü düğün olacak, haremlik, selamlık oturulacak deseniz ne hissederler ? Arada kültür farkı olabilir çok normal, ama iki tarafın da anlayışlı ve orta yolu bulucu olması lazım, bizim istediğimiz gibi olacak diye diretmek hiç şık bir davranış değil.

  • elikası  (31.08.18 09:25:46)
Bu arada neden içen taraf taviz vermek zorunda onu gerçekten hiç anlamıyorum bu tarz konuda ailesi muhafazakar birisi olarak. İçmeyene zorla için demiyorsun ki? İçen içsin, içmeyen içmesin. Burada çok net ve dik durulacak tek bir konu var, o da sen kendi anlayışını bana dayatamazsın. Ben sana zorla içirmiyorsam sen de bana zorla içkiyi bıraktıramazsın. O yüzden geri adım atacak bir şey yok, kendinizi suçlu hissetmeyin.

  • roket adam  (31.08.18 09:59:53)
düğünü kız tarafı yapıyormuş, onlar karşılıyormuş o zaman onların dediği olur. ortaklaşa yapılsaydı ailenin de söz hakkı olurdu. ya da ailen yapsaydı istedikleri gibi alkolsüz yapabilirlerdi, kimse de çıkıp "neden alkol yok" diyemezdi. bu kadar basit.

  • xvyz  (01.09.18 23:47:23)
dindar aile kim ki karşı tarafın yaptığı düğünde "içmesinler" diyebiliyor? kimsenin haddine değil. kızın ailesi haklı.

  • brakgn  (02.09.18 14:43:28)