kıdem tazmatı almak vs. yüksek maaşlı işe geçmek

bedelli yapacağım, iş yeri git gel devam edersin diyor; kıdemimi ödeyecekler 20 bin civarı tutuyor, bedelli beleşe geliyor.

bugün de başvurularımdan biriyle son son görüştük headhunter aracılığıyla, maaşı şartları her şeyi söyledi, bence tamamdır sizin için en geç cumaya kadar son bir mülakat daha ayarlayacağım, şirketle son bir görüşürsünüz resmi teklif için dedi.
şimdiki maaşımdan net %30 fazlasını teklif ediyorlar, akşam şimdi eve girdiğimden 2 saat daha geç geleceğim ama 1 saat de daha geç kalkacağım, servis var. mesleki açıdan da bana faydaları olacak bir iş yeri, bu fırsatı kaçırmak istemiyorum.

yeni işyerine bunu açıkladım diyelim, ben buradan kıdem alıp bedelli yapayım, sonra döneyim, sonra istifa edip size geliyim diye; bu süreç en erken 6 ekim'deki celp döneminde başlar, 28'inde işbaşı yapabilirim en erken, bu da 2 ay ediyor. 2 ay için beni bekleyeceklerini sanmıyorum çünkü onlar benim gibisini bulabilirler, belki biraz daha fazla maaşa.
hadi diyelim fırsatı kaçırmadım hemen bunlara girdim, 3 kasım'a kadar devam ettim sonra bedelli yaptım geldim. kıdem yandı gitti tabii, 5 bin ben koysam 10 bin bedelli kredisine kredi çeksem 13 bin ödüyorum diyelim faizle. aradaki %30 farkla bu krediyi kapatana kadar maaş artmamış gibi çalışmak çok saçma mı olur? aslında krediyi taksitli ödeyeceğim için günlük hayatıma etkisi yine maaşım artmış gibi olacak bence ama sırf krediye 3 bin faiz vermeyip üstüne cebe 3-5 indirmek için bu iş fırsatını kaçırmasam mı diyorum.

öte yandan buradayken bedelli yapıp geldikten sonra askerlik de aradan kalkacağı için önüm açılacaktır diye düşünüyorum, iş bulma konusunda kendime güveniyorum ama piyasa şartlarında ne kadar çabuk olur, ne kadar daha iyi bir şirket olur bilemiyorum.

napıyım ben şimdi, kafam çok karışık.

edit: net bilgi olur diye şunları da eklesem iyi olur; şimdi 5 buçukta evdeyim, 7 buçukta olacağım bu şartlarda. şimdi 7'de kalkarken 8'de kalkacağım. ve şimdi cumartesi öğlene kadar çalışıyorum, yeni yerde çalışmayacağım.

zor karar ama ben olsam şu anki şirkette kıdemimi alır, bedelliyi yapar sonra da şirkette devam ederim.

hangi sektör bilmiyorum ama ülkenin durumu malum, yeni işe geçmek riskli diye düşünüyorum. yeni geçilen şirketteki olası ufak bir sıkıntıda muhtemelen son girenler ilk işten çıkarılanlar olacaktır.

hem askerden geldikten sonra ufak bi pazarlıkla belki zam alarak başlayabilirsin şu anki çalıştığın yere.
  • contavolta  (28.08.18 14:01:13)
@contavolta, teşekkür ederim. yeni şirket avrupalı bir şirket, türkiye operasyonları sağlam, 8-10 ülkede faaliyetteler, krizden pek etkilenecek bir sektör değil ama son giren olmanın riski her zaman var. şimdikinin işler çok iyi, krizi fırsata çevirdiler hatta, bu ay rekor ciro yapıcaklar, hedefin çok üstünde.

zam konusu ancak yılbaşında olur, bu konuda katılar. zaten mesleki gelişim haricinde bu zam politikaları yüzünden gitmek istiyorum ben, her zam dönemi 3 kuruş için dil dökmekten bıktım. yoksa evime 20 dakika yürüme mesafesinde, çok huzurlu ve alıştığım bir iş ortamı.
  • Bruce  (28.08.18 14:05:14 ~ 14:06:08)
Ben olsam mevcut şirkette devam ederdim. İş değişikliği kolay bişey değil, sadece maaş olarak bakmamak lazım. Belki de ortamını sevmeyeceksin, belki dediğin gibi seni beklemiycekler. Tanımıyosun ki güvenesin... Sırf eve 2 saat daha geç gelmek bile yeterli bence. Topu topu kaç saatimizi evde veya sevdiklerimizle geçirebiliyoruz ki zaten.

  • megalomaniac  (28.08.18 14:13:00)
Hocam bugün bedelliye başvursan zaten Ekim celbini kaçırıyosun. Sanırım başvuru sırasına göre alacaklar. O nedenle, her türlü Ekim'i kaçırdığını düşünüyorum.

Diğer firma senin için avantajlıysa, bedellim var diye belirt. OK derlerse mevcut firmandan kıdemini al istifa et ayrıl olmuyosa yine de ayrıl.. diğer firmada başla.
  • lcha  (28.08.18 14:14:37)
@megalomaniac, aslında tek olay maaş değil, hatta mesleki gelişim sağlayacaksa aynı maaşla da geçerim başka iş yerine. burada öğrenebileceğim şeyler bitti, klişe tabirle misyonumu tamamladım. yeni bir şeyler lazım, gelişmek lazım. enerjim varken atılımlar yapayım diyorum, aynı şirkete saplanıp kalmış olmak istemiyorum. maaşın da artacak olması bal üzeri kaymak sadece, hatta %30 sağlam bir kaymak.

@icha, 6 eylül'e kadar başvuru yapıp para ödeyenler 6 ekimde gidebilicek diye biliyorum ben.
www.haberturk.com
  • Bruce  (28.08.18 14:22:38 ~ 14:23:33)
@acemi, iş hayatında efsane kazıkları hep işçiler yiyor, bir kere de işverenler yesin!
içimdeki comfort zone'cu da kal diyor ama onu dinlemek mantıksız geliyordu, o yüzden de zorluyorum kendimi biraz sanırım.

  • Bruce  (28.08.18 14:45:09)
Ben de binevi senin durumundayım. Bir yer ile görüşüyordum. Tek farkı maaşı az olacaktı. Fakat benim için mesleki gelişimi açık ve istediğim bir iş idi. Yok bedelli yok evlilik planı derken daha düşük maaş daha büyük bir huzur tercih ettim.

Bunu yaparken her ikisi için de artı ve eksileri yazdım. Her eksi bir artıyı götürdü. En son şimdi geçiş yapacağım şirket kaldı.

Askerlik konusu için aynı tereddütteydim. O konuda hepsi aynı şeyin laciverti diyip yapıştırdım geçtim. Bi konu üzerine her gün düşünmen çözüm olmaz. Tek nir gün sakin kafa ile düşünmen lazım.
  • kablelvuku  (28.08.18 14:49:12)
Burada size kal diyenlere olan tavrınızdan anlıyoruz ki siz gitmek istiyorsunuz. Buna göre aksiyon alın. Diğer yeri istiyorsunuz işte. Hemen girin, üç beş binin hesabını yapmayın.

  • inawen  (28.08.18 15:02:48)
yerinde olsam %30 farkı yabana atmaz 15 falan neyse gözden çıkarır geçerdim direkt diğer iş yerine. hem kazancın yalnızca para olmayacak. bence her gün 1 saat fazla çalışmak cumartesi çalışmaktan çok daha güzel. cumadan çıkıp başka bir yere gitmeye fırsatın olur.

kesinlikle düşünme. 15.000 lik kısmı rahat aşarsın.
  • baharat  (28.08.18 15:28:23)
@inawen, evet gitmek istiyorum ama istediğim şey ne ölçüde mantıklı ya da faydalı bunun ayırdına varamıyorum tam olarak; o yüzden kendimi savunuyorum bir nevi.

  • Bruce  (28.08.18 15:42:48)
Bana hesabınız çok karışık ve alengirli geldi. O yüzden sıcak bakamaďım. @baharat +1 siz zaten ayrılmak istiyorsunuz.

Hadi ayrıldınız ve tazminatı yaktınız. Öncelikle devletin hesabına çok güvenmeyin o tarihler söz verildiği şekilde ilerlemeyebilir. İkincisi iki ay çalışıp askere gidecekseniz bu yeni iş yeri tarafından ne kadar makul bulunur şüpheli. Onu bir netleştirmeniz lazım. Çünkü bildiğim kadarıyla 1 yıldan az süre için tazminat hakkınız yok. 6 aydan az çalışma için de işe iade davası açma şansınız da yok. Adamlar sizi işten çıkarırsa ilk işyerinde mevcut haklarınız yeni işyerinde geçerli olmayacak. Yani bedelli yaptım geldim durumu zor görünüyor buradan bakınca. Hani yeni işyerine bedelliden bahsetmeden gireyim diye düşünüyorsanız o da sıkıntı.
  • nihayet  (28.08.18 23:22:50)