Isinmadan nasil atlayip yuzuyorsunuz lan?

Milleti goruyorum tekneyle yanasiyoruz mesela bir koya ya da kumsala geliyoruz, adam tisortu cikardigi gibi hoop atlayip yuzmeye basliyor catir catir. Ben boyle yapsam her tarafim catir cutur ediyor sakat kalma tehlikesi geciriyorum resmen. 10dk falan isinmadan baslayamiyorum yuzmeye. Bir kere direkt daldim onda da omuz agrisindan gece yarisi kalkip acile gitmek zorunda kaldim otelden zaten:D
Iyice kol, omuz ne varsa hareket ettirip isinmadan girersem mutlaka bir sikinti yasiyorum. Millete hicbir sey oldugu yok?

- Millette olup da ben de olmayan nedir? Bende mi bir sikinti var?
- Sizde nasil durum ve yas kac? (ben 30)

Yüzmek için ısınmaya ihtiyaç olması hiç aklıma gelmemişti. Yani, plajdan girince de mi ısınmak gerekiyor, yoksa sadece yüksekten atlamak için mi? Suyun soğukluğu sıcaklığı fark ediyor mu?

Bir de İzmir’de büyüdüm, oranın çevre ilçelerinde yüzdüm çoğunlukla. İnsanlar iyi yüzerdi ama stilli yüzen yoktu. Bir gün istanbul’dan biri geldi, havuzda öğrenmiş yüzmeyi ve kelebek yüzdü denizde. Biz ilk defa kelebek yüzen görüyorduk (yaş 20 küsur) ve “Niye öyle mal gibi yüzüyor ki” dedik. Sonradan aslolan yüzmenin o olduğunu öğrendim ama o gün sadece biz değil, çevredekiler de çok dalga geçtiker arkadaşla. Bizim bildiğimiz kafayı suya sokup kulaç atıyorsun. 3-5 kulaçta bir de nefes alıyorsun. Şuna bağlayacağım, stilli yüzmen için mi kasları önceden açarak ısınman gerekiyor, yoksa her türlü, köpekleme yüzmen için mi ısınmak gerekiyor? Stilli yüzme kasları daha değişik kullanıyor. Belki öyle yüzünce ısınmak şarttır da köpekleme yüzünce gerekmiyordur.

“Burası su” diyorlar, giriyorum ya da atlıyorum ben. Bir kere çok soğuk bir susa alışamadığım için kıyıda soğuk suyla duş alıp kendimi soğutup girmiştim. Onun dışında özel bir hazırlık yapmadım hiç ama belki bilmeden ben kendşmi sakatlıyorumdur uzun vadede.

Kaslarla veya eklemlerle ilgili bir şey olabilir mi? Glukosamin mi gerekiyor acaba? Ortopedist bilir.

Yaş 35.
  • aychovsky  (21.08.18 15:16:06 ~ 15:26:14)
Abi millet yarisir gibi yuzmuyor ki sacma sapan yarim kulaclar atiyor ayaklari rastgele cirpiyor vs. Oyle olunca da bi sey olmuyor sen fazla kasiyorsun galiba

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.08.18 15:25:07)
ısınmadan asla yüzmem alışkanlık bende ama bi ıslanıp çıkacaksam ısınmam tabi.

  • neverlose  (21.08.18 15:40:47)
Valla deniz yuzmesiyse tabi ki isinmaya ihtiyac duymuyorum. Havuzda antremanimsi/duzenli yuzus yapacaksam oncesinde isiniyorum ama.

Hic sikinti yasamadim. Deniz keyif meselesi benim icin. Havuza zaten duzenli yuzmek disinda girmiyorum.
  • kuehles blondes  (21.08.18 17:40:06)
@aychovsky
Yok suyun sicakligi farketmiyor. Zaten pek serin suya girebilen biri degilimdir, bana sicak su olacak. Denize girerken "ay bu ne cok sicak bu su" diye sikayet ettigim hic olmadi mesela:) Genelde usumekten sikayet ederim ben.

Dogru durust yuzebilen bir degilim zaten, oyle stil yuzme falan bana uzak seyler. Normal suya girip kulac atarak saga sola gidip gelme seklinde suda vakit gecirmek benimkisi, bunun icin de kollari omuzlari hafiften hareket ettirip isitmam gerkiyor yoksa sikinti yasiyorum.

Ama su var, belki ben dogru durust yuzmeyi bilmedigim icin haddinden fazla enerji harcayip haddinden fazla kol bacak cirpiyor olabilirim. Kaslari isitmadan bunu yapinca da sikinti cikiyor belki de. SImdi bu geldi aklima.
Hastanelik oldugum gun de havuzda su topu oynamistim. Ama herkes benimle birlikte direkt havuza atladi oyun icin. Kimse havuzda degildi oyun oncesinde.
  • stavro  (21.08.18 18:24:03 ~ 18:25:30)
olimpik yüzmüyorsan ısınmaya ihtiyacın yok. tekne yanaştığı gibi atlayıp yüzen amcalar kafası dışarda bi sağa bi sola sallayan amcalar zaten. plajdan girenler de öyle büyük çoğunlukla. yüzme dediğin olay zaten eğer yüzücü değilsen 100 metre bilemedin 150 metre ileri/geri gitmek/gelmek ile sınırlı, sonra olduğun yerde durup milletle muhabbet vb... 150 metre yüzmek için ısınmana gerek yok. böyle düşünürsen oturma odasından tuvalete gitmek için de ısınman lazım.

  • Tears of Devil  (21.08.18 18:31:20)
O zaman bende sikinti var.
Isinmak gerektigini dusundugumden degil, isinmam gerektiginden isiniyorum. Yukarida anlattigim gibi, isinmazsam olmuyor.

  • stavro  (23.08.18 16:54:51)