Akademik kariyer sorusu

Okumayı sevmeyen birinin akademisyen olması işkence ile eşdeğer olacaktır. Neyse ki okumayı ve araştırmayı seviyorum. Bir de ortalama ve ingilizce bilgisi gerekiyor. Lisans ortalamam 3.05 ve orta düzeyde ingilizce biliyorum. Ales ve yökdil ile (ve tabiki mülakat ve yazılı sınav ile) bu iş önünde (gözden kaçırdığım) bi engel var mı? Yoksa asıl soruma geçebilirim: Akademik kariyer basamaklarını çıkan kişi hangi aşamada araştırma yapmaya, ders vermeye ve para kazanmaya başlar?

Fen fakultesi icin konusayim. Eger cok guclu rakipleriniz varsa lisans ortalamasi problem olabilir, bunun icin lisansta bastiginiz makale var mi diye bakarlar. Dandik birsey de olsa size bonus olarak geri doner.

Arastirma yapmaya baslama tamamen sizin ne kadar motive oldugunuza bagli. Mastera baslar baslamaz bi hocayla gorusup yaninda hemen arastirmaya baslayabilirsiniz bi yandan ders alirken ya da once dersleri verip sonra hoca bakabilirsiniz ki bu riskli.

Ders vermeye zaten genelde mastera basladiginiz an baslarsiniz asistan olarak ufak ufak ya da sizi bi denemek icin kagit okuturlar. Sanirim cogu okulda asistanlik zorunlu, TUBITAK bursunuz olsa dahi. Zorunlu olmasa da bir sekilde ya derse giriyorsunuz ya kagit okuyorsunuz cunku bolum baskanligi o cok kiymetli hocalarini mesgul etmemek adina tum pisligi asistanlara yukluyor.

Kazanciniz da nerden nsil burs/ para aldiginiza bagli. Genelde okulun asistanlara verdigi en dusuk miktr oluyor, sonra TUBITAK, sonra hocanin research icin ayirdigi butce.

Engel denmez belki ama isi zorlastiran kisim genelde ogrenciler hocaalari lisanstan baglayip yaninda calismaya basliyorlar. Sifirdan bi yere gidecekseniz bu biraz isleri uzatabilir.
  • superfluid  (19.08.18 15:12:06)
yrd doç'luktan sonra.

  • pangea  (19.08.18 15:14:36)
Psikoloji için konuşuyorum. Yüksek lisansta araştırma ve yayın yapmaya, doktorada ders vermeye ve para kazanmaya başladım. Çevremdekiler için de bu böyle (ders verme kısmı değişebiliyor).

  • fotrsapka  (19.08.18 15:18:27)
Araştırmaya yapmaya ve bunları yayınlamaya yüksek lisans yaparken başlayabilirsiniz fakat profesörlük için puan toplanırken doktora sonrası yaptığınız araştırmalar sayılacak.

Para kazanmaya yüksek lisans veya doktora yaparken bir üniversiteye araştırma görevlisi olarak girmeye hak kazandığınızda başlarsınız. Ya da bir fonun sizi burslaması gerekir.

Ders vermeye anabilim dalınıza bağlı olarak doktora esnasında yada bitirdikten sonra öğretim üyesi ünvanınızla başlayabilirsiniz.
  • a darkness coming  (19.08.18 15:38:02)
idealde araştırma görevlisi olunca veya yüksek lisansa başlayınca girmesi gerekiyor bilim dünyasına. Ancak bazen o yaşlarda bilinçli olunmayabiliniyor, veya danışman hocasından gerekli desteği ve yol göstericiliği göremiyor vs. Ders verebilmek için; artık doktorasını bitiren araştırma görevlileri de kağıt üzerinde ders verebilir durumda. Bunun önündeki yasal engel kalktı. Ama eskiden yard.doç. (yeni adı ile dr. öğretim üyesi) olunca veya bir sebeple öğretim görevlisi kadrosuna geçince ders vermek mümkün oluyordu. İyi para kazanmak için ise herşey çok değişken ancak çok da iyimser olmamanızı tavsiye ederim. Hem alana hem de alanınızdaki yetkinliğinize bağlı. Fen alanı için eğer iyi bir ürün geliştirme imkanınız olursa şirket kurup ürününüzü paraya çevirebiliyorsunuz. Veya sağlam bir patent alındığında aynı şey geçerli. Sonrasında önü açık. Ama bu pek de kolay değil.

  • puc  (19.08.18 15:55:35 ~ 15:57:57)