İntiharlı soru biraz acil

Yanımda intihar edeceğini ifade eden bir yakınım var, bugün özel bir gün kutluyoruz ve sadece bu tarihi mahvetmemek için beklediğini söyledi. İnançlı biri olduğunu ve sonsuz cehennem azabını şu an çektiği azaba tercih ettiğini söyledi. Biraz konuştuk ama ikna edemiyorum. Buna izin veremeyeceğimi ve engellemek için bir şeyler yapacağımı söyledim. Bari bu gece yapma dedi. Ya sen bu gece yaparsan? dedim, söz veremem dedi. Sanırım bu gece onu ihbar etmek zorundayım. Nasıl oluyor, 112’yi mi arıyoruz? 155’i mi? Gelip alıyorlar mı? Nasıl oluyor? Psikiyatristine de bu tür niyetlerinden bahsettiği için hastanede yatmıştı daha önce, çok uzun süre ilaç kullandı, şu an kullanmıyor, kendi kendine aniden bırakmış. Kendine ölümcül olmayacak şekilde zarar verme girişimleri oldu daha önce.

112 yi ara, alo intihar hatti kalkmis gordugum kadariyla

m.hurriyet.com.tr
  • s0phiesw0rld  (18.08.18 21:04:02)
112'yi arayıp acil sağlık yardımı istemen iyi olur.

  • elinde tivit  (18.08.18 21:35:30)
Kaç yaşında bu arkadaş? Sıradan ergenlik bunalımı olabilir mi?

  • emfuzi  (18.08.18 21:43:35)
@emfuzi evet ondan da şüpheleniyorum çünkü dediğim gibi şimdiye kadar kendine verdiği zararlar hiç ölümcül değildi, ve ilgi sevgi eksikliği çeken ve bunu sık sık dile getiren biri. 20 yaşında. Az önce bi ara saçını kestireceğini söyledi. Sonra ben ordan yürüdüm başka gelecek planı yapacak mı diye, bayramdan sonra şunu yapalım diye bi şey önerdim, anladı galiba bakalım falan dedi. Gecenin sonuna kadar değerlendirmeye devam edeceğim ve yapmayacağı ihtimali artıyor gözümde ama bu riski almalı mıyım bilmiyorum.

  • mezzosprite  (18.08.18 22:06:53)
Bana da ilgi istiyor gibi geldi. Haberin olmaz gerçekten kafasına koyan adam yaptığında. Cesedini bulursun. Kasma yani.

  • Giovanni Pipitto  (18.08.18 22:33:32)
@giovanni aslında intihar eden insanların pek çoğunun önceden yardım çağrısında bulunduğu bilinir.
112’yi arayıp eldeki verilerle danışsam gerek var ya da yok diyebilirler mi? Yoksa bi kere aradığımda gelmek zorundalar mı?

  • mezzosprite  (18.08.18 22:41:49)
@playing şu an halay çekiyor :D ben yapmayacağına inandım galiba ya

  • mezzosprite  (18.08.18 23:07:10)
@mezzosprite seni kandiriyor olmasın? Yani senin için rahat yanından ayrılmak için mi acaba normal davranıyor?

  • brnbrs  (18.08.18 23:39:46)
Yüksek ihtimal intihar edebilir. Belki yarın Belki gelecek sene belki 3 sene sonra. Kendi savunma mekanizmalarını oluşturmadıkça, düşünme tarzını değiştirmedikçe.... size güldüyse, orada halay çektiyse bile intihar edebilir. intihar ettiğinde de akrabalar oysa ne mutluydu halay bile çekiyordu geçenlerde derler.

Bir kere o ilaçlar beyin kimyasına müdahale ediyor. serotonin dopamin gibi hormonları düzenliyor. genetik olarak eksik salgılanabilir bu hormonlar. aniden kesmiş ilaçları ve beyindeki bu serotonin dopamin gibi hormonlar ilacın etkisi geçmesiyle ve aniden kesilmesiyle şiddetli bir şekilde dengesizleşecektir. peki bu ne demek.

mesela içki içtiğin zaman mutlusundur yapay olarak bu içkinin sizin beyninizdeki mutluluk hormonlarını boşaltır ancak ertesi gün çok kötü hissedersiniz çünkü bu hormonları tüketmişsinizdir ve zaman gerekir tekrar eski hale gelmek için..

O yakınınızı kesinlikle psikologa götürmelisiniz psikolog yönlendirmesiyle gerekirse psikyatriste, belki de grup terapiside eklenebilir. Kesinlikle hayat keşmekeşinde unutmayın ertelemeyin bahane de bulmayın. çünkü durumu sandığınızdan çok daha ciddi gözüküyor.

ben olsam onu köşeye çekerdim samimi olarak hayatında hiç mutlu bir anın olmadı mı diye sorardım. Ve mutluyken şuan ızdırap yaşıyorsa ilerde de nasıl bir zamanlar mutluyken bu hale gelmişse tekrar mutlu olabileceğini söylerdim. Aynı zamanda yalnız olmadığını dünyada onun gibi yüzbinlerce insanın kendisini gerçekten yıllarca çok berbat hissettiğini ve bazılarının intihar ettiğini bazılarının da bu düşüncelerden kurtulduğunu söylerdim (örnek ben)

Ayrıca Bunun bir hastalık olduğunu da söyleyiniz

Lütfen durumu ciddiye alın.
  • alimsiz  (19.08.18 00:04:28)
Profesyonel destek almalı bunu yapacak olan insanın kendi tercihi ne yapsan da önüne geçemezsin çok acı bir durum

  • monkey  (19.08.18 02:06:35)
Cevaplarınız için çok teşekkürler. Şu an için sorun yok..

  • mezzosprite  (30.08.18 20:25:01)
Şimdi bu şekilde bir cevap vermek istemezdim ama, intihar öyle birşey değil. İnatlaşmazsa eğer ölmez o çocuk, zaten ölecek olsa sadece öldüğünü öğrenirdiniz, ölebileceğini değil.

  • mete kudur  (30.08.18 20:32:11)
Ben de kendimi tekrar etmek istemezdim ama intihar eden insanlar çoğunlukla önceden sinyal vermiş oluyor. Tabii ki yanlış alarmlar da oluyor ama her alarmı ciddiye almak zorundayız. Bir kadının taciz beyanı gibi. Bir çocuğun istismar belirtisi göstermesi gibi. Yanlış alarm olabilir ama yanlış alarm değilse ciddi bi şeyi göz ardı etmiş ve ciddi sonuçları engellememiş oluruz.

Bu arada bu kızın o anda gerçekten ölmek istediğine ben inanıyorum, öfkedendi umutsuzluktandı bıkkınlıktandı ama gerçekten istedi. O anda yapabilecek olsa belki yapardı. Ama göremediği şey bu durumun geçici olduğuydu. Sonra geçti zaten.
  • mezzosprite  (30.08.18 20:45:02)
aha böyle bir konu açıldığında hiç eksik olmayan o tip de tabii ki gelmiş ve damlamış: "Haberin olmaz gerçekten kafasına koyan adam yaptığında.Cesedini bulursun." bak bak bak. çok da emin ha söylediğinden.

cidden şu hayatta en çok merak ettiğim konulardan biridir bu insanlara kim öğretiyor bu "intihar edecek adam bundan bahsetmez, sessiz sedasız eder" saçmalığını. dünyanın her yerinde, internetin her köşesinde nerede intihar konusu açılsa bu tipler geliyor damlıyor, fabrikada mı üretilip salınıyorlar nedir anlamadım ki.

neyse soruya dönersek senin de söylediğin gibi intihar eden insanların çok büyük çoğunluğu öncesinde bundan birçok defa bahseden kişilerden oluşur. ya çevresine bahseder, ya bir yerlere yazar eder illa ki bir şekilde belki de son bir yardım çağrısı olarak bunu duyurmaya çalışır.

hem de birden çok yapar bunu. bu konuda yapılmış onlarca çalışma var.

senin arkadaşın kesin intihar eder demiyorum ancak "intihar edecek adam sessiz sedasız eder" diye bir şey yok. dünyanın en büyük saçmalığı bu laf. intiharın lafını yapan adam intihar etmez diye bir şey yok. intihar edecek olsa ruhun duymazdı diye bir şey yok. kim bu adamlara ezberletip salıyor şu saçmalığı gerçekten çok merak ediyorum.

o yüzden ciddiye almak gerek böyle şeyleri. açın az okuyun arada bi bu konuda yapılan çalışmalar haberlere bile çıkıyor. intihar edecek adam bundan bahseder, son bir feryat olarak bahseder, benliğinin son bir çırpınışı, son bir yardım çağrısı olarak bir yerlere, birilerine bundan bahseder. tamam sessiz sedasız intihar edenler de var ancak "çok büyük çoğunluğu" intiharından önce bir şekilde bundan bahsetmiş, sinyalini vermiş kişilerdir.
  • rotten head  (30.08.18 20:48:57 ~ 20:54:12)