Tır satın almak ve işletmek

selam,
benim kenarda biraz birikmişim var,
ufak bir kredi yardımı ile tır+standart dorse almak ve nakliye işine bir adet özmal araçla girmek istiyorum.
yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarım var -ihracat/ithalat-
yani bu aracı çalıştırabileceğimi ön görüyorum aktif olarak,
Sektörü bilen var mı ya da bizzat bu işleri yapan ?
artıları ve eksileri ortaya dökelim hadi

teşekkür ederim,

not: aracı ben kullanmayacağım

@liberal,
yatirim 400 bin lira kadar.
Beklenti:2000 EUR Avrupaya tek yon kira,
donusu icin de yine asagi yukari benzeri.
ozel gunlere ve yogunluga gore fiyatlar degiskenlik gosteriri muhakkak,
Sadece gider kismini on goremiyorum su noktada.
o yuzden sektorden olanlari dinlemek isterim, kacirdigimiz bir kisim var mi diye
  • kahramanikarus  (16.08.18 13:05:17)
Şu an çalıştığım işyerinde çalışan kaynakçımız işi bıraktı gitti 2. el bir kamyon satın aldı 30 küsur bin tl'ye.

Saman taşıyor, ucuz olan yerden alıp daha pahalı olan yerlerde satıyor. Dönüşüne yük buluyor. Günlük kazancı 1000tl.

Bunları görünce sokarım mühendisliğine diyip kamyon şöförü olasım geliyor.
  • kimlanbu  (16.08.18 13:10:38)
Yine benzer bir konu vardı duyuruda, ve bu işlere çok hakim bir kaç tane tırı olan biri vardı duyuruda. Baya da yazmıştı, bi google yapsanız o duyuru silinmediyse bulunur.

  • John Bloor  (16.08.18 14:14:30)
daha evvel boyle bir duyuru vardi ona da yazmistim ama simdi bulamadim.

benim bu yondeki beyanim ,gir guzel is seklinde oluyor.kendim girerken kime sorsam soyle kotu,boyle kotu,aman,batarsin seklindeydi.turkiye de arastirdim.cok fazla burokrasi ve alinmasi gereken belge var.oyle olunca isi yurtdisinda kurdum.ilk basta iki cekici aldim.7 yasinda milyon km de cekicilerdi bunlar.birara sayi 7 cekiciye kadar cikti.son durum iki adet 1 yasinda cekici ozmal calisiyor ama filo anlasmali 17 aractan olusuyor.dorse kullanmiyoruz italya-ingiltere cekici hizmeti veriyoruz.kendi araclarimi sadece back up amacli tutuyorum.

turkiye piyasasi hakkinda cok bilgim yok ama tek seferde 2000 euro beklentin varsa,bu hayli yuksek bi rakam.bunun uzerinde bir rakami icinde masraflarin olmasi kaydiyla dusunebilirsin.onemli gider kalemin yakit,sofor maasi,sigortalar.

bir firmayla anlasip duzenli onlara sabit ucret karsiligi da calisabilirsin ama kendi islerini bulup tasiman her zaman daha karli.biraz ilgi birazda is baglantisi iceriyor.bir sure sonra surekli ayni firmalardan mal tasimaya basliyorsun.

direk sifir veya sifira yakin aracla baslama,sonucta getirin cekicinin modeliyle degil yaptigi km ile alakali.butun paranla ustune birde borclanarak ise girme kesin isletme sermayesi ayir.cunku butun masraflari pesin yapip,is bittiginde odemeni aliyorsun.arac basi aylik 10k km uzerinden dusunursen ortalama 8k euro giderin olur.turkiye icin degerler tam nedir bilmiyorum.

soyle de yapabilirsin.arac al bir fabrika ya da santiye ye sabit maasla bagla,isi orada ogren sonr gelistir.
  • duptıs  (16.08.18 14:24:07)
sen kullanmazsan o kârları elde edemezsin. ayrıca kullanan şoför de hunharca, "gavur malı" gibi kullanacağı için de iki yılda perte çıkabilir aracın.

öyle bişeye niyetin varsa kendin yap çok daha iyi kazanırsın.
  • hosein  (16.08.18 14:53:27)