turkiye neden boyle?

hollanda krizinde portakal sikilmasi ve 40 tane hollanda ineginin sinirdisi edilmesi; simdi de abd krizinde dolarla sumuk temizlenmesi, dolarin yakilmasi, iphone kirilmasi... vekiller dahi bunu yapabiliyor. bu amatorluk neden?

samsung alin diyorlar, vestel alin. samsungu disaridan rus rublesi ile ithal etmiyoruz ki, dolarla aliyoruz. ayrica abd'nin turkiye'ye elektronik ihraci o kadar da aham saham degil, cerez yani. ayrica su marka telefon alin denilen telefonlarin cipleri, isletim sistemleri abd mali.

sorum su: bu insanlar neden gazla calisiyor? protesto haklarina saygim var ama insan biraz daha akla yatkin protestolar yapar. her ulkede var midir boyle tipler?

köyden kente hızlı göç ve insanların kendini hala köyde zannetmesi der susarım.

  • binder dandet  (15.08.18 17:56:08)
tek kelime ile cehalet.

  • lazpalle  (15.08.18 18:18:56)
Dünyanın her yerinde böyle komik tepkiler var. Özellikle eğitimin oldukça düşük olduğu ve insanların liselerden ve kahvehane muhabbetlerinden siyasi, tarihi ve sosyal görüşlerini şekillendirdikleri ülkelerde. Böyle komik açıklamaları ve tepkileri mesela abd örneğinin içinden o kadar çok gördüm ki. Yani aynı gerçek dışı korkular (komplo teorileri), garip protestolar, akılsız insanlar ve yalan yanlış bilgilerle sosyo-politik görüş oluşturmalar her ülkede var.

Ben bunun köy-kent karşıtlığıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Eğitim süresindeki öğretmeni, üniversitedeki hocası, aile büyükleri ve kamusal alandaki aktörleri (gazeteciler ve konuşmacıları - en basitinden, günümüzü geçtim, 2001 krizi için bile kamusal alanda herkes yok anayasa kitapçığı, yok yazarkasa fırlatıldı ondan oldu diye konuşuyorlar mesela, bir nesil binlerce benzer çarpıtmalarla büyüyor ve araştırma isteği olmadığı için de bu çarpıtmalar yıllar içinde 'gerçeğe' dönüşüyor) böyle olunca, bu tiplerin nasıl yaratılmamasını beklersin ki?

Bir iki örnek vereyim, bu kişilerin işlevleri üstüne: böyle itaatkar ve 'örnek' bir vatandaş oluyorlar; böyle dolar kuru üstünden köprülere, hastanelere ve otoyollara verilmiş hazine garantisi yerine milletin 1-2 binlik dolarına, iphonuna saldırıp asıl meseleyi ıskalıyorlar ve zaten böyle sorunun dış güçler, güvencesiz göçmenler ve suçlular olduğun sanıp asıl noktayı (kapitalizmin neoliberal formu, eksik istihdam, güvencesizlik, finansallaşma, borçlandırma, krizin neoliberalizm içindeki sıradanlığı) kaçırıyorlar. Kendilerinin devlet mantığı açısından işlevleri çok büyük.
  • protector  (15.08.18 18:19:51 ~ 18:22:17)
Birden fazla nedeni var bence. İlk neden, insanların bu eylemleri yaparken milliyetçilikten öte ilgi ve dikkat çekmek gayretinde olması. Biliyoruz ki insanoğlu ego sahibi bir canlıdır. Bir şekilde kalabalıklar içinde kendini göstermek, ön plana çıkarmak ister. Dünyaca ünlü bir ressam bu ihtiyacını, şaheser bir tablo yaparak tatmin edebilir. Ya da birikim sahibi insan, kitap yazarak kendini kalabalıkların beğenisine sunabilir.

Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bilim ya da sanat konusu burada toplumun genelinin ilgisini çekmez. Ama bir şekilde kendimizi göstermek zorundayız. Görünür olmak için hem kolay hem de topluma hitap eden şeyleri tercih ediyoruz. Yapılan şeyin ne kadar salakça, mide bulandıracak kadar ahmakça olması burada hedefe ulaşma yolunda artı bir durum.

İkinci sebep yaranma beklentisi. Kendinden güçlü gördüğün otoriteye yakınlığını ispat edip kabul edilme umudu, bu tür eylemlere itiyor insancıkları. Davaya sahip çıktım, onun önemli neferlerinden biri oldum düşüncesi hasıl oluyor. Böylelikle bir yerlerden menfaat elde etme düşüncesi de olabilir bu insanların kafalarında.

Bir diğer neden, ülke medyasının ilgisini çekmesi. Gazeteler ve haber siteleri bu tür olayları hiç kaçırmıyor ve muhakkak haberleştiriyorlar. Bu adamlar, kendi çektikleri görüntüleri sosyal medyada filan paylaşıyorlar. Medya bu görüntüleri derhal kitlelere yayma eğiliminde. Bunun nedenini çok düşünüyorum. Neden haber oluyor bu garip eylemler acaba? İzleyenlerden de haz duyan mı var? Belki vardır ama ben gördükçe bunları, acayip umutsuzluğa düşüyorum. Eminönü'ndeki baklava izdihamını izlerken hissettiğime benzer duygular hissediyorum.
  • puyule  (15.08.18 18:35:03)
köyluluk +1

  • hot potato  (15.08.18 20:09:42)
bizim insanımız numunelik. liverpool'un futbolcu koridorunda this is anfield yazar. burası da survivor, burada her şey gerçek. burada olmaz denilen işler olur. üçüncü sayfa haberleri bile öyle tuhaftır ki, gulsem mi, ağlasam mı bilemezsin.

  • Neill  (15.08.18 21:08:05)
egitimsizlik, bilgiye bilime felsefeye kisaca beyin kullanimina onem verilmemesi hatta kotu karsilanmasi.

  • cedex  (15.08.18 21:54:49)