2 sene sonra arayan arkadaş

ekşi'de böyle bir başlık gördüm, herkes çıkarcıdır, para ister, açmam, küfrederim filan demiş.

ne var olm 2 sene sonra aradıysa. benim eski arkadaşım 5 sene sonra aradı. niye aradın lan demedim, gittik çay içtik, sonra yine buluştuk hatta. geçen bir tanıdığımı 30 senedir görmediği arkadaşı aramış, buluşmuşlar.

2 ay aramayan adamın numarasını silerim diyen var. normal mi şimdi bunları yazanlar?

Deil kamile teyze.

  • Deathrow  (14.08.18 19:13:30)
eksi kiraathanesini bosverin.

ben telefonu acarim, gider gezeriz, eski gunleri yaad ederiz. izin verirse yemek ismarlarim, bir ihtiyaci varsa da gucum yettigi kadar yardimci olurum. hayat arkadassiz cekilmiyor gercekten. benim icin oyle. tabii bu soylediklerim gecmiste guzel anilarimiz olan arkadaslarim icin gecerlidir.
  • Leonardo~Da~Vinci  (14.08.18 19:18:35 ~ 19:24:39)
benim bu konuya bakış açım babamın bir sözü üzerine değişmişti... yine evde oturduğum için kızdığı bir gün, arkadaşlarımın arayıp sormadığından ve hepsinin birer g*t olduğundan yakındım. "lord musun pezevenk, sen ara o zaman?" dedi.

o günden beri iki yıldır aramayan arkadaşım arıyorsa, "bunca zaman sonra niye arıyor?" yerine, "bunca zamandır ben niye hiç aramamışım?" diye soruyorum kendime. sırf işi düştüğü için arıyor olsa dahi yavşak yavşak samimi pozu kesmiyorsa eğer yardımcı olmaya çalışırım küçük bir şeyse, sorun değil.

zaten bu konularda biraz fazla katı ve höt höt bir herif olduğum için beni kimse iki sene sonra falan aramaz. genelde herkes o tarz bir talebe nasıl tepki vereceğimi kestirir önceden, "biz bunu ararsak bu telefonu bile açmaz aq" ya da işte "meister bize yardımcı olur bu konuda" diyebilirler bana sormadan.
  • der meister  (14.08.18 19:18:54)
Benim ailem de 20 30 sene sonra arkadaşları ile biraraya geliyor, geçen günlerde böyle bir ziyaret yaptım. En son kundakta görmüş kadın beni.

Ama şimdiki arkadaşlarim, hep işi düşünce arıyor. Keyfe keder arayan sohbet eden çok az.
  • damla sakızlı dondurma  (14.08.18 19:29:16)
Arkadaş var, arkadaş var.

Hal hatır soranları da var, fakat 5 sene kadar önce, ta liseden tanıdığım, liseden sonra hiç merhabamızın bile olmadığı, lisede dahi pek yakın bir arkadaşlığımın olmadığı hırtın biri, yüzsüz yüzsüz mesaj atarak 'borç' istemişti.

Dolayısıyla elbette kişiden kişiye değişir. Yani başlıkta bahsedilen 'arkadaş'lar bu tarz arsız kişiler olsa gerek.
  • idexo  (14.08.18 20:11:40)
2 sene önce çıkarcı olmayan bir arkadaşsa eğer 2 sene sonra aramasında bir sıkıntı görmüyorum. Benim çokça sevdiğim ama yaklaşık 3 yıldır görüşmediğim bir arkadaşım var, kendisi eminim şimdi benden nefret ediyordur. Öyle mıç mıç bir karakterim yok, arkadaş olsun olduğu yerde dursun anlayışındayım. Sıkıntısında sevincinde her zaman yanında olurum ama nasıl anlatsam... 7/24 görüşelim, şunu yapalım bunu yapalım kısmı bana uymuyor.

Her neyse... Dediğim gibi çook çok sevdiğim bir arkadaşım var Ankara'da. Aylarca yoğun bakımda yattı, gecelerce kendisi için ağladım eşiyle irtibat halindeydim sürekli nasıl oldu diye. İyi olunca da kendisiyle telefonda görüştüm, yanına gideceğimi söyledim ama... Ankara'ya gittiğimde hiç beklenmedik bir şey oldu, elimde olmayan sebeplerle onu göremeden İstanbul'a dönmek zorunda kaldım. Sonra tabi arkadaşım beni sildi. Birkaç kez görüşmek istedim, eşini araya koyarak reddetti.

Yani, çıkar ilişkisi olarak bakmamalı her şeye, yapı meselesi. Lanet yapı. :/
  • benim adim fts  (14.08.18 20:57:42)
Gecenlerde neredeyse 3 senedir konusmadigim bir arkadasim (ki ortada bir sey yokken kendi kendine uzaklasmisti valla benim sucum yoktu) gecenin bir yarisi hukuki mesele danismak icin acil aramisti. Yüzsüzlügüne diyecek bir sey bulamadim önce. Donuk buz gibi bir tonla aciklama yaptim yardimci oldum ve kapattim. Ne yapayim yani sen böyle böyle yapmistin bu nasil yüzsüzlük kusura bakma yardim edemem mi deseydim. Olmuyor iste. Amaan deyip geciyorsun.

  • aquarium  (14.08.18 22:51:16)
kişi kendi gibi bilir herkesi.
ekşi'de yazılanlara göre insanlara karşı tavrınız değişmesin.

2 sene sonra aklına gelmiştir aramıştır.
ben bir süre geçtikten sonra arkadaşlarımı aramak için bahane bulmaya çalışıyorum. bir süredir aramamışsam, aradan zaman geçince aramaya utanıyorum.

sonra aklıma esiyor birden, arıyorum ve öylesine aradım hal hatır sormak için diyorum. konuşuyoruz, görüşüyoruz.

ne benim ne de karşı tarafın bir çıkarı oluyor arkadaşlığımızı tazelemek dışında.
  • dahinnotha  (14.08.18 23:01:33)