Traş Makinesi Sorusu

Çoğunuzun bildiği üzere yeni alınan şarjlı traş makinelerinde motor ile kesici başlığı birbirine bağlayan aksamda (fotusunu ekledim) böyle beyaz renkli krem gibi jel gibi bir şey sürülü geliyor. Anladığım kadarıyla başlık ile motor arasındaki mekanik yıpranmayı önlemek ve makinenin ömrünü uzatmak için fabrika çıkışında sürülen bir şey.

Bu makinenin kutusunda gelen bıçaklara sürülen yağdan farklı bir madde ve birkaç traş sonrası başlığı temizlemek için suya tuttuğunuzda yok olup gidiyor. Başlığa sürekli kesilen kıllar kaçtığı için sürekli olmasa da ara sıra başlığı yıkayıp temizlemek zorundasınız. Kaldı ki yıkamayıp sadece fırça ile temizlesek bile bu kaygan madde zamanla yine yok olacak.

Fekat araştırmama rağmen internette ne bu madde ile ilgili, ne bu madde kaybolduğunda tekrar sürmek için nereden bulunabileceği ilgili hiçbir bilgi yok.

Eski philips makinemin (eski dediğim 2.5 yıllık) motoru (veya bataryası emin değilim) zayıflayıca motor bçıkları hareket ettirmemeye başlamıştı. Ben de bu bahsettiğim yere sıvı sabun damlatarak bir süre daha makineyi çalıştırıp kullanmaya devam edebilmiştim. Hatta başlığı çıkarıp yıkayınca sabun köpürüp aktığı için başlığın içi çok iyi temizleniyordu, hiçbir kıl zerresi kalmıyordu. Cillop gibi oluyordu. Ama makineye bir zarar verdi mi emin değilim. Bir süre sonra motoru (veya bataryası) komple öldü zira.

Acaba bu maddeden niye hiçbir yerde bahsedilmiyor? Makine çabuk eskisin/bozulsun diye özellikle mi? Yoksa düşündüğüm kadar gerekli bir şey değil mi? Nerden bulunur veya alternatif olarak sıvı sabundan daha iyi ne kullanılabilir? Kafamda deli sorular...

Açıkçası boşuna kafa yordugunuzu düşünüyorum. Şarjlı makinalarda genellikle pili değiştirilemez şekilde makinaya gömüyorlar ki 2-3 sene sonra batarya ölünce çöpe gitsin. Uzun ömürlü makina istiyorsanız elektriğe bağlı çalışabilen bir makina bakın.

  • mikro patlama  (14.08.18 15:14:37)
Ek olarak bıçakları fırça yerine yıkayarak temizlemek bence kötü fikir. Onların olabildiğince yağlı kalması gerek.

  • mikro patlama  (14.08.18 15:23:55)
elindeki makinenin aynisindan almistim, orayi her temizlediginde makine resmen yavasliyor. o sivimsi sey her azaldiginda surtune zorlasiyor. yazdigina cevap degil ama philips one blade denen makineden edindim, muthis. 20 sene sonra jiletle tras olmus gibi.

  • try again fail again fail better  (14.08.18 18:01:00)