cocuklukta bir seyleri kirma-parcalama davranisi

o cocuk bendim. hala da bir cocuk sayilirim aslinda.

simdi soyle efendim, cocuklugumda elime bir oyuncak verin, icinde ne var diye parcalar bakardim. elime makas gectiginde de bilincsizce etrafimda plastik, kagit falan ne varsa farketmez, alir bir guzel keserdim. sokaktan gecen arabalarin tekerlerinin altina ayakkabi, terlik, oyuncak veya tas koyardim, sonra da beni gormeyecekleri bir yere gizlenir, teker o seyin uzerinden gecerken o seye ne oldugunu gozlemlerdim. bilincsizce. neden yapiyordum bilmiyorum. simdi buyudum ve cocuklugumda o seyleri ne gerekce ile yaptigimi merak ediyorum.

sorum su: siz de cocuklugunuzda boyle miydiniz? psikolojik bir problemden mi yapmisim acaba?

ekleme: ilkoul ve ortaokulu yatili okulda okudum(2002-2010). 2 haftada 1 eve gelme iznimiz vardi. bazen de 1 ayi bulurdu eve gelmedigimiz. 2 gun kalir tekrar okula giderdim. bu negatif gorunen huyumun okulla bir iliskisi var midir bilmiyorum, belki de vardir. ama okulda 400 kisiydik, herkesin benim gibi bu negatif huya sahip olmadigini varsayarsak, bence okulla bir baglantisi yok. yine de yazdim, psikolojiden anlayanlariniz icin bir ipucu olur belki. tesekkur ederim.

ekleme 2: tamir yetenegim 0. en son laptopumu tamir edecegim derken, beceremedim ve sinirden parcaladim. yeni bir tane aldim. bir seyi tamir etmeye calisirken, o seyi kiriyorum her seferinde. yetenegim yok:(

aklıma demolition geldi

  • yeteramadenedimherseyi  (14.08.18 14:12:59)
parçalama, kırma değil de; elime makas geçince yatak örtüsü dahil her şeyi keserdim. çok da uslu bi çocuktum halbuki. hiç bu tür başka abuk, zarar verici hareketlerim yoktu.

ben de merak ettim şimdi sebebini.
  • meyal  (14.08.18 14:28:21)
makasla çarşaf kesme bende de olmuş küçükken, yalnız değilmişim :)
Ben de annemin lenslerini yırtmıştım merak edip, onu hatırlıyorum.

  • archery  (14.08.18 14:37:01)
bence çok üstüne düşülecek bir şey değil. entropiyi fazla seven bir çocukmuşsunuz sadece.

  • bi de masa mi acalim yani  (14.08.18 14:43:48)
bazı erkeklerde olan bir şey. alınan her oyuncağı parçalardım. içini incelerdim. sadece oyuncak da değil. televizyon, radyo, saat, ... her türlü elektronik eşya. elektrik devrelerinden bilgisayar yapma gibi bir tutkum vardı. çocukken çok meraklıydım.

  • nickini degistiren yazar  (14.08.18 16:03:52)
Oyuncaklarin ve elektronik esyalarin icini acama takintisi bende de vardi da ben tornavidayla falan acmaya calsirdim kirmadan. Icindeki mekanizmayi merak ettigimden.
Bana oyuncak almayi birakmisti bizimkiler hepsini acip dagitiyorum diye.

Onun disinda parcalamadan ziyade patlatmayi cok severdim ben. Atese bayilirdim. Bir seylerin patlamasina hayran kalirdim. 30 yasindayim hala atese bayilirim:)
Bana izin ver bir seyleri atese vereyim havaya ucurayim. Cocukken surekli kolonya, cakmak benzini gibi seylerle sagda solda ates yakardim, bir seylerin icine torpil koyup patlatirdim. Ama ise yaramaz seyleri secerdim bunun icin.
Sebebini falan bilmem, huyum boyle. Hala seviyorum sadece cocuk olamdigim icin boyle seylerle ugrasmiyorum:) Herhangi bir yaralanma ve vukuat olmadan atlattim cocuklugumu neyse ki.
  • stavro  (14.08.18 16:10:25)
Bende yoktu da abim öyleymiş. Eşyaların içini açmayı, fincanları kırnayı çok severmiş. Şimdi tamirden anlıyor, bilmem ilgisi var mı?

  • aychovsky  (14.08.18 16:37:02)
Bazı bireylerde tepki davranışı diye yorumlanıyor. Mesela aile tarafından kurallarla yetiştirilen, sürekli annenin ya da otoriter öznenin çizdiği sınırlarda yaşamak zorunda bırakılan çocuklarda daha fazla gözleniyor. Bir nevi kurallardan uzaklaşma gibi olduğu için çocuğu bilinçdışında rahatlatıyor. İleri yaşlarda devam etmesi beyninizin bunu bir savunma mekanizması olarak kullanmaya başlaması da olabilir.

  • etfalmorgu  (15.08.18 10:47:02)
ben de hiç unutmam elime makas alınca kırt kırt bir şeyler kesesim gelirdi. bir keresinde kesecek bir şey bulamamış ablamın dantelini ortadan ikiye kesmiştim sonra elimde suç aletiyle bulununca bir güzel haşlanmıştım.

  • for day to break  (15.08.18 10:51:22)