Eve hangi alarmı taktırsam?

Selamlar arkadaşlar,
Bugün kale güvenlik geldi, anlattı da anlattı. Özetle aylık 123TL'ye (kdv dahil) kablolu, gprsli, basic bir sistem kuruyorlar. Taahhüt ise 24 ay. Kurulum 265, söküm 350TL civarı bir tutarmış.

Bir kaç sorum var;
1. 5188 no'lu kanun gereği emniyet ile doğrudan sözleşmesi olan bir biz, bir de pronet var dedi. Diğer firmalardan alırsak (Perpa'dakiler mesela) poliste önceliklendirilmiyormuşuz. Doğru olabilir mi?
2. Nereden baksak 2 yıllık maliyeti 3500TL civarında tutuyor. Değer mi? Desi Alarm veya şu ürüne mi yönelsek? www.hepsiburada.com
3. Farklı alternatif Tepe Güvenlik var. Nasıldır sizce?

bir saniye, yanlış mı anlıyorum? devletin polisi, kendisiyle anlaşma yapan alarm firmalarına öncelik mi tanıyor? alarm firmasına para ödeyenlere öncelikli hizmet mi veriyor? parayı verenin hırsızını yakalarım, parayı vermeyeni sallarım mı diyor polis? eğer böyle bir şey varsa vay halimize gerçekten.

ha böyle bir şey yoksa, polis falan hikaye. ben daha bu memlekette hırsız yakalandığını görmedim. kabak gibi güvenlik kamerası görüntüsü verdik polise, daha da yakalayamadılar 4 yıldır. o yüzden kaçan hırsızı yakalayıcı yöntemler yerine (polisi arayan alarm, güvenlik kamerası vs), hırsızın girmesini engelleyici yöntemlere yönelin. pencereye demir taktırın, kapı kilidini güçlendirin. illa alarm takılacaksa yeri göğü inleten bir siren taktırın, kapıyı açar açmaz ötsün. o sirenin enerjisini kesip, yok efendim sistemi hackleyip alarm susturan hırsızlar filmlerde oluyor sadece. eğer milyor dolar kazanan şirket falan değilseniz öyle hırsız evdeki alarmı hackleyip girmekle falan uğraşmaz. adamı algıladığı anda cayır cayır ötüp korkutsun yeter. amcamın evinde balkon kapısına takılan şu 5 liralık sitindirik alarmla götüne baka tırmandığı balkondan atlayıp kaçtı hırsız. ha o kadar basit olmasın diyorsanız sensörlü, kapı manyetikli ve kuvvetli sireni olan herhangi bir alarm taktırsanız yeter. polisi molisi aramasına gerek yok. adam evi toplayıp götürdükten sonra polis gelse ne olacak?
  • kibritsuyu  (14.08.18 03:00:57 ~ 03:02:45)
Ayni surecle ben de ugrastim en sonunda kablosuz desi alip kurdum. Tek farki merkezi izlenmiyor, izlenmesin de zaten hirsiz girip ciktiktan sonra polisin gelme suresinin ne onemi oldugunu bilemiyorum.

  • lynda.com  (14.08.18 08:29:01)
abi onun 2 aylık fiyatına yıllık yangın+su+hırsızlık sigortası yaptır, olaki girdi hırsız sigortadan alırsın paranı

  • Sir Anthony Hopkins  (14.08.18 09:35:44)
Biz biges taktırdık. gprs'li, Emniyet'e telefon etmiyor, bana telefon ediyor. Apartman'da kamera sistemi var. Ben ev içine de kurmayı düşünüyorum. Aylık 1,5 usd gibi bir tutar ödüyoruz. Bir seferlik 1000 tl gibi bir rakam verdik. Bence makul.

  • SiyamkedisiZorro  (14.08.18 09:54:47)
izleme merkezinde 7/24 izleniyor, ters bir durumda hemem polise haber veriliyor. hepsinde bu yok. bunun için diğerlerine göre pahalı olabilyor. hee buna gerek var mı, kişiden kişiye, mülkten mülke değişir. diğer sistemlerde genellikle senin telefonuna haber geliyor.

  • Neill  (14.08.18 10:08:39)
yale güvenlik sistemini bir araştırsana. ben de bu aralar senin gibi araştırma aşamasındayım.

  • kozm  (14.08.18 10:09:04)
linkini verdiğiniz yale + sigorta bunun iki yıllık fiyatından çok daha uyguna geliyor sanırım. zaten bir de kamera sistemi koyun, internetten cep telefonu aracılığıyla izleyin, yale'nin sistemi de alarm çaldığında sizi arayabilir (bir alarm merkezine ihtiyaç olmadan, alarm sistemine eklenebilen bir modül ile makina kendisi arıyor zaten), kamera(lar)dan açın bakın, hırsız varsa polisi bi zahmet siz arayıverin. mallar da sizin olsun, taahhütsüz aylıksız güvenliğiniz olsun.
poliste bir öncelik farkı olacağını sanmıyorum, kanun maddesinde öyle bir durumdan bahsetmiyor görebildiğim kadarıyla.

  • gkhncnzdgn  (14.08.18 10:38:55 ~ 10:40:19)