Digiturk HDMI Kablo Satmaya Çalışıyor

Selamlar,

Az önce digiturk bağlattım. Bağlayan arkadaş "elektrik akımı dengesiz, sorun yaşarsınız. Akım dengeleyici priz almanız lazım" ve "Digiturk yayını 1080i olarak gelir, sorun yaşamamak için HDMI 1.4 almanız lazım" dedi. Ben de şubeden mi alabilirim bunları dedim. "Ben de var arabada benden de alabilirsiniz." dedi. Ne kadar olduğunu sorunca "ilk kez digiturk üyesi oluyorsanız indirim var. Normalde ikisi 280 lira, size 200 liraya düşecek." dedi. Sonra digiturk'ün 1080i yayın yapmasına rağmen kutu içinden çıkan HDMI kablonun neden desteklemediğini sordum. "Sizin televizyon LG, yüksek bekler. Vestel arçelik olsa sorun olmaz" dedi. :)

Ne zaman bir digiturk kurulumuna şahit olsam kuran eleman illa ki bir şeyler satma derdine düştüğü için hemen almak istemedim. Şu an yayın var. Televizyonun ve uydunun zarar görmemesi için akım dengeleyici priz almayı düşünüyorum. Ama internetten baktım Phillips bile 80 lira. 1.4 HDMI kablo da 30 lira civarında.

Sizce bu adam beni kazıklamaya mı çalışıyor, yoksa gerçekten bu işin hakkını veren ürünleri indirimle 200 liraya mı verecekti?

Söylediklerinin tek kelimesi doğru değil. Baştan sona yalan. Umarım anlamışsınızdır.
Ses ve görüntü sistemlerinde kullanılan çok özel ve pahalı kablolar var evet ama bahsettiği şeyler o ürünler değil ve 200-300₺ değil. Binler belki 10 binler tutarında kablolar ve donanımlar. İnanmayın ve kapı dışarı edin.

  • draconas  (12.08.18 14:10:29)
ahah bulaşık makinesi alırken bana öyle bir şey itelediler, uyandım.

digiturk bana da aynı şeyi yapmaya çalıştı. diyorum bendeki kablo hdmi 2.0, illa getirdiği süper, elektronik mühendisi adam bunu aldı falan diyor. dedim hee.
  • passion rules the game  (12.08.18 14:11:12)
Kazık ki ne kazık, ama ancak 60 yaş üstü teyzelerin yiyebileceği bir kazık. yapmayınız.

  • binder dandet  (12.08.18 14:11:32)
Digiturk Türkiye'nin en rezil markasi.

  • imelih  (12.08.18 14:19:34)
5-10$lik kabloyu 200'e kitliyor. kosar adim uzaklas. butun hdmi kablolar ayni degildir ama cok profesyonel bir is yapmiyorsan cok pahalisina da gerek yok. hele hele digiturk'un dandirik 1080i yayini icin en dandigi bile yeterli. ama bluray oynaticin vs varsa 4k yada 1080p@60/120 yayinlari bir sekilde tv'ye aktarmak istiyorsan dandikler veri hizini kaldiramayabilir. aliexpress'i ac "hdmi 2.0 golden plated" diye arattir, rengini, tipini begendigin yuksek ratingli birini al. bak su 5m'si 5$(goo.gl). voltaj duzenleyici adaptor de eger apartman 50-60 yillik degilse muhtemelen gerek yok. eger dalgalanma varsa zaten tv, buzdolabi, camasir, bulasik makinesi, bilgisayar hepsi risk altinda. priz ile sadece digiturk kutusunu korusan ne fayda. mahallenin elektrikcisini cagir, evin sebekesini kontrol etsin, sorun varsa direk evin girisinden cozer o.

  • crucio  (12.08.18 15:05:07 ~ 15:07:52)
cevaplar için teşekkürler. söylediği şeyleri tabii ki almadım. ucuz olsalar da almazdım zaten. adam cihazı kurmakla uğraşırken internetten baktım fiyatlara. ikisi maks. 100 liraya hallolacak şeyler. onlar da kalitelilerinden.

daha önce de iş arkadaşımın evinde adam digiturk kurulumu yaparken bir şeyler satmaya çalışmıştı. acaba herkese satmaya çalışıyorlar mı diye buraya da sorayım istedim.

hatta iş arkadaşımın evindeki kurulumda şöyle saçma bir şey oldu. iki farklı odada uydu kablosu için priz var. adam ikisinden birine ayarlayacağını söyledi. odayı gösterdik, ayarlarken arkadaş fikrini değiştirdi. adam da kabloyu duvardaki prizden sökmüştü. kabloyu içeri doğru ittirip prizin kapağını kapattı sonra diğer odaya bağladı. ben durumu fark ettiğim için adama "diğer odadakini de bağlar mısın, oraya da uydu bağlamak istersek kullanalım" dedim. adam "oraya uydu bağlayamazsınız, ben buraya digiturk bağladığım için diğer taraf kullanılamayacak. kullanmak istersenz digiturk yan oda almanız lazım o da ayda bilmem kaç lira" dedi :) bi de "şimdi bağlatmak isterseniz bu fiyat, sonradan başvurursanız fiyat artıyor, şu kadar oluyor" falan dedi. Arkadaş da neredeyse bağlatacaktı. abi dedim bağlatma şimdilik, gerek yok. izlemek istersen alıcıyı direkt oraya taşırsın orda izlersin dedim. digiturkçü adam diyor ki "uyduyu taşımayın bence, hdmi girişleri bozulur" falan diyor (illa kitleyecek yani :)) neyse ikna ettim arkadaşı. Sonra adam gitti. söktüm prizi kabloyu yerine taktım. Sonra merkezi sistem çoklayıcısından da ayarı çektim. Şimdi diğer odadan uydu da izleyebiliyor. Ama uzman arkadaşa göre olması imkansızmış :)
  • himmet dayi  (12.08.18 19:06:16)