Sizce Bir Tanrı Var Mı?

10 yaşından beri inanmıyorum, 3 büyük din o yaştan beri ortadoğu masalı gibi geliyor, agnostiğim. Emin olamama durumundan mütevellit hala ara sıra aklımı kurcalıyor.

bugün bize antik mısır mitolojisi, antik yunan mitolojisi vs nasıl masal geliyorsa yüzlerce yıl sonra bugünün mevcut tanrılarıyla dalga geçecekler. şuna da inanıyorum; dünyanın tanrısı bitmeyecek. bugünkü tanrıları öldürüp yerine başka tanrılar koyacaklar.

  • canercuxy  (08.08.18 08:28:15)
Yok.

canercuxy +1
  • fotrsapka  (08.08.18 08:34:12)
canercuxy +1 bundan daha güzel bir cevap daha yoktur.

  • mikahakkinen  (08.08.18 08:50:12)
Var, Allah 124 bin peygamber gönderdi bu bazı rivayetlerde 224 bin. Hadi biz az olanı ele alalım. Bunların sanırım sadece 25 tanesinin kuranda adı geçiyor, Allah bana göre her bölgeye her topluluğa belirli zamanlarda bir peygamber gönderdi.

Ama götü başı fazla oynayan ortadoğu ve arap toplumlarına, en başta da yahudi ırkına sayıca çok daha fazla gönderdi. Hala düzelemedi bu toplumlar orası ayrı.

Demem o ki Budha'nın bir peygamber olmadığına asla emin olamayız mesela, getirdiği din zamanında makbul iken zamanla hasar almış olabilir. Hz. İsa'dan bile elimize kalan yazılı kayıt belge yok, şurada ikibin yıl olmuş, çok daha eski dinler ve peygamberlerden kayıt/belge olmaması çok normal.

Haydi Hz Muhammed haşa yalan bir karakterdi ve toplumunu düzeltmek için kendince bir din uydurdu diyelim, e Hz İsa? Hz Musa? Ve diğerleri. Hepsi de birbirinden farklı zamanlarda ama birbirine benzer dinler mi uydurdular?

Fakat ne kadar yazılırsa yazılsın inanan hiç ispat istemeden inanacak, inanmayan da gözüyle görse de inanmayacak. Bu yüzden konu ile ilgili hiç bir tartışmaya girmem, sadece söyleyeceğimi söyler/yazarım.

Yirmili yaşlarına kadar ateist olan, 23-24 yaşlar gibi Allah'ın iman nasip ettiği, o günlerden beri de bir vakit namazını kaçırmamış bir kardeşinizim. Hep dua ederim Allah tüm inançsızlara iman nasip etsin diye, hiç gerek yok kimse yanmasın cehennemde.
  • John Bloor  (08.08.18 08:55:49)
bilimsel olarak ispat edilemeyen hiçbir şeye inanmıyorum.

  • cedex  (08.08.18 09:35:04)
yok. kesin bilgi.

çünkü yokluk değil varlık ispatlanır. varlığı ispatlanmayan şey de yoktur.
  • sir gawain  (08.08.18 09:42:24 ~ 09:42:37)
kesin bir şekilde yok demek de saçma değil mi? varlığı da yokluğu da ispatlanamıyor.

  • Drakath  (08.08.18 09:43:45)
aynı şeyi tekrar edeyim. önermelerde ispatlanması gereken şey yokluk değil, varlıktır. zaten default olan gerçeklik yokluktur, 0'dır. sen bir şeyin var, yani 1 olduğunu iddia ediyorsan ispat yükümlülüğü sende olur. mucizelerin çıkış noktası da bu zaten. insanlık yokluğun ispatıyla uğraşacaksa o zaman her birimiz 100 tane mit/canavar/varlık/karakter vs. uyduralım, sonra bilim bu 1 katrilyon iddianın yokluğunu ispatlamakla uğraşsın. önermeler bu şekilde kabul görmez. şimdi yüz yıllık spagetti canavarı, garajımdaki ejderha falan anlatmaya üşeniyorum ama dilersen araştırabilirsin.

son olarak, tanrının yokluğunun ispatı da çok göreceli havada bir kavram. tanrının yokluğu nasıl ispatlanır, tam olarak hangi noktada insanlar "haa gerçekten de yokmuş" der? böyle bir nokta yok ki? yokluğun ispatı kendi içinde oksimoron gibi bir şey.
  • sir gawain  (08.08.18 09:49:40 ~ 10:11:09)
hayır yok.
insanlar özellikle kendi yarattıkları "kötülük"lerin karşılıklarının bir şekilde "iyilik" olarak görüleceği bir "evren" istediklerinden çıkmıştır tanrı ve din kavramı.

  • for the record  (08.08.18 10:02:12)
@canercuxy +1

  • chitosan  (08.08.18 10:13:19)
var. bu benim inancım. şu anda her şeyi ispat etme şansımız yok. şu dönemde uzayda bizden başka canlıların, varlıkların olduğunu ispat edemiyor oluşumuz o varlıkların olmadığı anlamına gelmiyor. tanrı, yaratıcı yada adına her ne dersen bugün bu şartlarda varlığını ispat edemiyoruz "bilimsel" açıdan.

inanmak ile bilmek arasında büyük bir fark vardır. adı üstünde: bilim, bilmekten geliyor. Tanrının var olduğuna "inanmak" en başta geliyor zaten. İslamda imanın 6 şartı vardır:

1- Allaha inanmak
2- Peygamberlere inanmak
3- Kuran'a inanmak
4- Meleklere inanmak
5- Ahiret gününe inanmak
6- Kadere inanmak

biliyorum biraz din dersi vermiş gibi oldum ama şu imanın altı şartına konu şeylerden hiçbirinin varlığı %100 kanıtlanmamıştır.

bir filozof vardı, ismini hatırlayamadım. o da şu manada bir şey söylüyordu: eğer tanrı diye bir şeyin olmamasına rağmen ona inanıyorsam bana bir şey kaybettirmez ama tanrının var olmasına rağmen ona inanmazsam çok şey kaybederim. amiyane tabirle g.tü sağlama alan bir yaklaşımdı :)
  • silah taciri  (08.08.18 10:18:28)
bir veya birden fazla tanrının varlığına inanmıyorum.

  • Bruce  (08.08.18 10:22:45 ~ 10:28:19)
Çevremdeki dindarların ne kadar placebo, algıda seçicilik etkisi altında olduklarını gördüğümden bana aşırı dindarlık bir nevi şizofreniye yakın bir şey gibi geliyor. Olaylara kendince ilahi sebepler uyduruyorlar.

  • necron  (08.08.18 10:45:33)
Elim yanlışlıkla cevapla butonuna çarptı yarısında, devam ediyorum. Babannem ben küçükken dizi ağrıyor sanıp babama dua ettirir kuran okutur sonra şıp diye geçti derdi. Ben de okula gitmemek için hasta numarası yapardım babam nazar var falan diye başımda Kuran okurdu iyileştim derdim öğlen olunca. İşte Allahın hikmeti falan diye konuşurlardı. Zaman zaman dübürümde bir ağrı olurdu sürekli dua ederlerdi ben çocuğum geçti derdim. 10 yıl sonra anladım ki basurmuş. Baş ağrısından ölürken beni doktora götürmeyip Kuran okudular başımda, ağrıdan sol gözüm kısılmıştı. 10 yıl sonra anladım ki sinüzitmiş. Babanneme de okunmuş ilaç diye bonibon verdiğinizde ağrısı yine geçerdi. Demem o ki böyle böyle insanlar mitler üretiyorlar. Bunlar algıda seçicilik mi desem neyse artık onla gerçek şeylermiş kabul görüyor. Babam mesela der ki benim dualarım sayesinde oldu. Olmayanlar da kısmet değilmiş. Karşı argüman olarak ne üretebilirim ki?

  • necron  (08.08.18 10:53:12)
@silahtaciri g.tü sağlama alan teorem Pascal'ın Kumarı. (git: eksisozluk.com)

Bana masal gibi gelmiyor aslında. Hatta böyle bir ayet vardı, onlara ayetlerimiz okununca eskinin masalları derler diye. (Mutaffifîn Suresi 13. Ayet miş. Evete googledan baktım). Hep aklıma gelir.

Tanrı, inanç ve ibadet farklı şeyler aslında. Ben sırf varoluşu anlamlandırabilmek için beyni araştırıyorum. İnsan neden inanmak zorunda? Evren neden var? vs. Nörolojisiydi, felsefesiydi, din sosyolojisiydi derken işin içinden hala çıkamadım.

Aklını kurcalaması gayet normal yani.
  • buzbebek  (08.08.18 10:54:47 ~ 10:55:30)
Üçüncüye yazıyorum ama iletiyi düzenlemek gibi bir seçenek yok sanırım. Yani böyle hayal dünyalarına kendileri yazıp çizip oynuyorlar gibi geliyor bana. Götü sağlama almaktan bahsetmiş bir arkadaş yukarıda da. İnsan neye inanıyorsa öyle yaşamalı. Sizin dedikleriniz Türkiye'de ramazanda oruç tutup kalan 11 ay içki içip kızlara sarkıntı olan, laf atan, kavga eden tipler işte. Bana kalırsa vicdanlı bir ateist, müslüman geçinen kötü bir insandan evladır. O yüzden hayat görüşüm, tanrı varsa da yoksa ne yapayım? Ben iyi bir insan olmaya çalıştığım sürece beni kendisinde tapmadı diye cezalandıracak bir tanrıya inanmıyorum.

  • necron  (08.08.18 11:00:38)
Bencede yoktur. Insanlari dizginlemek icin uydurulmus harika bir sistemdir.

  • VIPCH  (08.08.18 11:14:37)
bildiğimiz şekilde olmadığını düşünüyorum en azından. bu konuda farklı teorilerim var fakat benim asıl kafamı kurcalayan şey öncesi. yani 4 yıl öncesi, 4 milyar yıl öncesi, 444 milyar yıl öncesi derken nereden geliyor bu değirmenin suyu diye merak ediyorum. yani varlık, evren falan nasıl başladı onu kafam almıyor. big bang bile desen en az 2 atom gerekiyor anasını satayım (kabaca).

  • icim urperiyor  (08.08.18 11:32:17)
Bence Tanrı var ama din yok.

  • medusa  (08.08.18 11:35:42)
tanrı yoktur. tanrı olsaydı olup olmadığına inanmamız gerekmezdi. tamamen saçmalık bunlar.

  • tukenmez adam  (08.08.18 11:35:45)
semavi dinlerde tarif edilen şekilde bir tanrı kesinlikle yok. peki varoluşumuzun ardında herhangi bir zeka, bilinç belirtisi var mı? elimizdeki verilerde buna işaret eden bir şey de yok.

olsa da olmasa da benim için fark etmez gerçi. ben hayatımı bildiğim gibi yaşamaya devam ederim. "ya varsa?" diyerek garantici davranıp inandığımı söylesem kendime ve inandığım tanrıya hakaret etmiş olurum.
  • zgrydn  (08.08.18 11:46:25 ~ 11:48:59)
geçenlerde dolapta unuttuğum bir yiyeceğin içinden sinek çıktı, daha sonra şey düşündüm. bu sinek burada bir şeylerden türedi bundan eminim.

peki ya insanlar da bir şeyden bu şekilde türeyip evrimleştiyse diye de düşünmeden edemedim.

belki de devasal bir kalıntıdan türedik kim bilir?

dinazorlar mesela, var deniliyor, kalıntıları var. bi belge var elde.

ama tanrının varlığına dair hiçbir şey yok. gerçekten bir şey yok.

evvelki zamanlarda bu adamlar bi uyuşturucu maddenin etkisinde kalıp yerin göğün açıldığını halisilasyon görüp kaleme dökmüş bile olabilir.

kuran direkt indiği haliyle yok, onu bile senelerce insanlar kulaktan dolma şeylerle yazdılar.
birebir ilk geldiği gibi de değil bunu islamcılar da diyorlar.
yani hiçbir şeyin kanıtı yok, tanrının da. bilimsel değil. bilimsel olmayan bir şeyi de kabul etmek zor.
  • buiret  (08.08.18 12:03:19 ~ 12:04:53)
@buiret islamcılar böyle bir şey söylemez. cunku inananlara göre Kur'an hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. cünkü bunu belirten ayetler var. buna inanmayan zaten inanan veya "islamcı" olamaz.

inanmayanlar söyleyebilir, isteyen inansın isteyen inanmasın. ama inananlar böyle bir şey söylemez, onu diyorum.
  • Neill  (08.08.18 12:49:33)
Dinleri saçma buluyorum. Tanrının varlığına inanıyorum çünkü hiçbir bilimsel açıklama yoktan var olmamızı tam olarak açıklamıyor.

  • alaimisema  (08.08.18 13:17:49)
bilim dediği şeylerin %90'ından fazlasının hepitopu 60-70 yıllık ömrünün olduğunun ve bilim konusunda hala yolun başında olduğumuzun farkında olmayanlar, bugün kesin doğru olarak bilinen şeylerin çok değil 80 yıl önce bilim adamları tarafından safsata olarak nitelendirildiğini bilmeyenler bilimsel olarak kanıtlanamayan bir şeye inanmam diyor.

ukala olarak anlaşılmak istemem ancak zamanım yok anlatacak, kendilerine bilimi referans noktası alarak kanıtlanamamasından ötürü yaratıcı yoktur diyenler bilim felsefecisi imre lakatos'un yanlışlamacılığını biraz araştırsınlar.

bir şeyi ölçememek, eldeki sınırlı verilerle tanımlayamamak onun olmadığı manasına gelmez. pozitif bilimin dışında henüz standartları oluşmamış başka ilimler de var olabilir, olmaya da bilir. bu konuda kesin yargılarda bulunmak ya cehalettir yakibirdir yada ahmaklıktır.

sorunuza gelirsek yaratıcı var olabilir olmaya da bilir. zaten inanıp inanmamak da dini literatürde imtihan olarak geçiyor.
  • yemrem  (08.08.18 14:37:30)