Hoşgörü kaybı

Evet soru bu insanlara hoşgörümü tamamen kaybettim. Çok sinirleniyorum yaptıkları aptallıklara saygısızlıklara. Öfke kontrolsüzlüğü yaşamıyorum ama kendi kendime sinirleniyorum. Haliyle yıpratıyor beni bu durum. Napsam da insanlara “ o da öyle işte napcaksın “ seviyesine gelsem?

insanları yargılamaya değil, o eylemleri neden yaptıklarını anlamaya çalış. hem daha az stres yaşarsın, hem de daha açık zihinli ve sorgulayıcı biri olursun.

  • sir gawain  (06.08.18 16:40:02)
@belchior zamanında onu da yaptım belediyenin diktiği çiçekleri koparan çocuğun annesiyle de kavga ettim yere çöp atan kadınla da. Daha birçok ufak tefek şey ama dayak yicem bi gün korkuyorum pek bulaşmıyorum artık insanlara :D

@ pek sevgili sir gawain ne kadar açık zihinli olursam iki metre ilerde çöp kutusu varken yediği şeyin kabını yere fırlatan adamı anlayabilirim? Ya da yolda yürürken laf atan adamı?

Bunlar ufak tefek örnekler çok fazla şey oluyo çoğaltabilirim şu an aklıma gelenler bunlar
  • pastörizesüt  (06.08.18 16:52:54)
belki çok ukalaca ama çöp atan birini gördüğümde en fazla "bu da böyle bir primat işte napsın" diye düşünüp geçiyorum. zaten ülkedeki insanların en az yarısına ilkel maymun gözüyle bakıyorum. onları kendimle kıyaslayıp yargılarsam kafayı yerim. o yüzden şahsıma alenen tehdit oluşturmadıkça hepsini kendi hallerine bırakalı çok oldu. daha önce tanık olmadığım ilginç bir ilkellik yapanı da yukarıda yazdığım gibi niye böyle davrandı diye çözmeye çalışıyorum. çünkü:

(bkz: bunlar katiyen eğitilmezdir)
  • sir gawain  (06.08.18 17:36:39)
O içimdeki sinirlenme dürtüsüne nasıl engel olacağımı bulamıyorum işte. Kendime zarar verdiğimi bilsem de sinirleniyorum tek yapabildiğim mümkün olduğunca az insanla muhatap olmak

  • pastörizesüt  (06.08.18 17:40:04)
İnsanlık utansın, bırak. Sen sevmeye devam et. :(

  • datnet  (06.08.18 18:30:07 ~ 07.08.18 09:22:58)
herkes "o da öyle ne yapacaksın" seviyesine gelirse ohooo. kimse kimseye bir şey demesin, herkes istediğini yapsın, hatta yola sçsın, nasılsa laf söyleyen yok.

kuyruğa kaynak yapanlara, hastanede sıra benim olmasına rağmen kapıyı açıp doktorun odasına girmeye çalışanlara, yere çöp atanlara, hayvana tekme atanlara vs her zaman lafımı söylerim, bence doğru olan budur. sınırınızı bilip sinirlerinize hakim olmanız lazım. 'girişmeden' önce birkaç saniye bekleyip karşı tarafa söyleyeceğiniz kelimeleri seçin, yoksa sizin de o primatlardan farkınız kalmaz.
  • nice tnetennba  (06.08.18 18:42:02 ~ 19:08:54)
Kime sinirleniyosun ki? İnsanlar genel bir tabir, anneni babanı sevgilini ilh. de kapsar bakkalı da. Kime ve neye ofkelendigini daha net ifade edersen soruna cevap bulmak da kolaylaşır. Şu sordugun haliyle zaten verilebilecek bir cevap yok.

  • dafaisss  (06.08.18 19:16:59)