Taharet olayı

Dini yönünü bilmiyorum ama çok saçma değil mi yani direkt dışkıyla temas ediyorsun. Sözlükte okudum herkes temiz olmakla bağdaştırmış. tam tersi bana pis bi olaymış gibi geliyor. O şekilde bir temastan sonra ellerin çok ciddi temizlenmesi gerekir. kalıp sabun da kullanılmamalı, sıvı sabun da sağlığa zararlı diyorlar zaten.

Hadi kendi evinde neyse bir de dışardaki tuvaletlerde yapılıyor mu bu olay mesela umumi tuvalette? elleri o şekilde temas eden biri lavabodaki doğru düzgün olmayan sıvı sabunlara güvenmiyordur umarım.

bana tuvalet kağıdı kullanıp her gün duş almak daha temiz geliyor. dini yönünden bağımsız olarak söylüyorum bu usül biraz ilkel gibi görünmüyor mu? ben açıkçası yeni yeni böyle bir olay olduğunu öğreniyorum sayılır -yani 5-6 yıldır diyelim- önceden herkesi benim gibi sanıyordum. ailemden annem babam kardeşim o musluğu kullanıyor sanırım ama ben hiç kullanmadım, kimse de kullan demedi.

Aranızda benim gibi olan yok mu ya da düşünen?

edit: bu arada taharet yapmasam da elimi sabunla iyice yıkarım.

Bana da garip geliyor aynı şekilde bana da kimse bahsetmemişti ama o bölgeye illa eli değdirmeye gerek yok. yalnızca tazyikli su ardından tuvalet kağıdı ile temizlenebilir.

  • biravekahve  (05.08.18 20:06:05 ~ 20:06:44)
Ben senin nasıl temizlendiğini anlamadım?
Sen taharet musluğunu kullanmıyor musun? Nasıl sadece tuvalet kağıdı ile temizleniyorsun ki? Islatmıyor musun kağıdı

  • benaslindayohum  (05.08.18 20:12:09)
@biravekahve tazyikli suyun da ne bileyim çok işe yarayacağını düşünmüyorum, oranın ıslak olması filan kötü geliyor düşününce.

  • lavie  (05.08.18 20:12:19)
@benaslındayohum sadece tuvalet kağıdıyla güzelce siliyorum, çok tuvalet kağıdı kullanırım bu arada. geçiştirmem. her gün de duş alırım. şimdi ben taharetlenene göre daha mı pisim?

  • lavie  (05.08.18 20:13:30)
hele ellenince kadınların uzun tırnaklarının arasına girebilecek bakteriler çok hijyeniksiz. sonra o taharet musluğu denen şeye ister evinizde olsun ister başkasının evi, ya da umumi tuvalette olsun herkesin eli değiyor. bayağı elleri çitilemeden geçmez bence o mikroplar

  • lavie  (05.08.18 20:18:18 ~ 20:31:01)
Elle temizlik yapmak saçma ama kağıtla güzelce bi siliyorum demek de çok çözüm odaklı bir olay değil. Tamam Avrupalılar Amerikalılar böyle yapıyor ama bu onların "Lan bu çok hijyenik bir olay" deyip yaptıkları bir şey değil, adamlarda kültürel olarak bir temizlik anlayışı yok, ha onlara sorsak onlar da her gün duş alıyoruz diyecekler ama her tuvalet sonrası duş almıyorsan o da optimal bir çözüm değil. Tazyikli su göndermek yine kötünün iyisi, en azından erkekler için, kadınlar için o da riskli bir temizlik anlayışı.

  • angelus  (05.08.18 20:22:02)
@pembe pijama
Yahu peçete ile tutun musluğu
Duş almadığınız da kokarsınız yapmayın bunu
  • benaslindayohum  (05.08.18 20:27:59)
Yurtdışında popo ve ayak yıkamak için ayrıca bir tane daha klozet benzeri bir şey oluyor, taharet maharet almasalar da sokakta leş gibi kokan birine pek denk gelmedim. Islak tuvalet kağıdı, ıslak mendil, ya da böyle püskürtmeli taharet muslukları kullanırım ama el mel sürmüyorum yahu iğrenç geliyor.

  • geçerkenugradım  (05.08.18 20:30:17)
ben de gayet fazla tuvalet kağıdı kullanıyorum hatta evdekini genelde ben bitiriyorum. şöyle bi üstünkörü geçmiyorum. su tutmaktan ne farkı var cidden anlamadım ellemiyorsan da. o tazyikli su düşecek bir dışkı parçası yoksa ne işe yarar ki. illa siliyorsun zaten. benim gibi biri olmasına sevindim. şu ana kadar 29 yıldır bunla ilgili genital bölgeyle ilgili olarak da bi hastalığım olmadı @pembe pijamalı kız @angelus

  • lavie  (05.08.18 20:33:56)
hiç kokmuyorum da bilmem nasıl hayal ediyorsunuz ki siz @benaslındayohum

  • lavie  (05.08.18 20:34:31)
Sadece tuvalet kağıdı ile o bölgeninn kokmaması bence imkansız...
Su mutlaka temas etmeli. Kokuyu sen ben fark etmesem de kokuyordur. Katı pislik sadece kağıt ile temizlenemez tam olarak. Masaya bir yemek dök dene bakalım, kağıt ile temizlemeyi. Ayrıca insan dışkı kalıntısına temas edebilir, iğrenç değil. Kendi dışkım sonuçta

  • benaslindayohum  (05.08.18 20:41:17)
bence siz alışık olmadığının için garip geliyoruz, sizinki de bize garip geliyor @kaptanmaydanoz ve inanır mısın kokmuyoruz da

  • lavie  (05.08.18 20:47:38)
sadece kagitla olmaz. kagitla ne kadar silersen sil, sonrasinda baska bi islak peceteleyle tekrar sildiginde kahverengi oluyor pecete. demek ki boklar tamamen gitmemis. ben ilk once pecete ile kabasini aliyorum daha sonra su ile yikayip, tekrar pecete ile kuruluyorum, en iyisi bu sekilde oluyor bence. eger elini degdirmek istemiyorsan kagit peceteyi islatip o sekilde silebilirsin ama bence illa ki bi su degmeli.

  • crucio  (05.08.18 20:49:17)
elini neden değdiresin ki kıçına? basıyorsun tazyiği mis gibi oluyor. tuvalet kağıdını da sadece kurulamak için kullanıyorsun.

  • caletti  (05.08.18 20:57:15)
valla dinen bilmem ama buyuklerim bana oyle ogretti. g*tunuzu suyla yikayin. sonra da bir pecete veya tuvalet kagidi ile silin dediler. neden diye sorduk, su her seyi daha iyi temizlenir. sadece pecete ile temizlenmez, g*tun terlerse pecetenin temizlemedigi b*klar da elbisene deger, dediler.

bu arada, insan kendi b*kunun kokusundan rahatsiz olmaz. mecazi ve gercek anlamda giden bir soz. ben icat ettim.

ayriyeten, gotunuzden nukleer madde cikmiyor. korkmayin, bir sey olmuyor eliniz degince. abartmayin yahu.
  • BlackRock  (05.08.18 21:02:02 ~ 22:39:17)
elini yıkadığı ne malum şöle suya dutup gelip bi de senin elini sıkıyor.
g.tü sulu bırakmamak lazım o zamanda daha başka sıkıntılar yaşanıyor.

  • mikahakkinen  (05.08.18 21:10:12)
bölgenin temiz olması için suyla temizlenmesi şart. daha sonra da peçete ile iyice kurulamak lazım. en doğrusu budur.

  • tabirimekruh  (05.08.18 21:25:31)
Islak mendil+tuvalet kağıdı en iyisi

  • owaki  (05.08.18 21:32:02)
Kim eliyle kıçına doğrudan dokunuyor ki? Hintliler yağıyor bildiğim ama vatandaşlarımızdan doğrudan eliyle silen duymamıştım hiç. Vardır da, genel böyle mi?

Ben bir musluğun su açısına denk getirme, birkaç kat kağıt üstünden, bir daha musluk, bir daha kağıt yöntemini birkaç iterasyon yapıyorum. Yaşındığımda ve taharet musluğu olmadığında bebek slme bezleri, minik şişede su ve kağıtla hallediyorum.

Musluk önemli değil de, susuz olmuyor bence. Taharet o açıdan çok önemli, kağıt tek başına temizlemiyor.
  • aychovsky  (05.08.18 22:02:18)
Tuvalet kağıdı, peçetem yoksa tutabildikçe tutuyorum tuvaletimi.

Temizlenme kısmına gelince; tuvalet kağıdı/peçete ile bölgemi temizliyorum ve ardından su ile temizlik yapıyorum. En son da kurulanıyorum.

Diğer türlü bana da abes geliyor sadece su ya da kağıt ile olması.
  • m e b  (05.08.18 22:39:04)
@aychovsky, senin de hayatinin sokunu yasamana kismet bugunmus, anadoluyla beraber butun turkiye olarak dusunursen %90 fazlasinin eliyle taharetlenmesinin standart oldugunu soyleyebilirim. alaturka tuvalette mesela standart metod (mecburen) bu oluyor. ama alafranga kullanilsa da farketmiyor.

Sol elle el sıkışılmaz meselesi vardir ya, hani hakaret olarak algilanir islam kabul eden kulturlerde ozellikle, sebeplerinden biri budur, sol el taharet elidir, onu baskasina uzatmak hakarettir vs seklinde.

@lavie: sana bir odev dusa girmeden once: tuvalet kagidiyla kuru olarak temizleyebildigin kadar temizlen. sonra bir parca tuvalet kagidini islat ve ayni bolgenin uzerinden gec, sonra tuvalet kagidina bak, kahverengi oldugunu goreceksin. o yuzden temiz degil diyor millet. koluna mesela diski surunse, kagitla silip hayatina devam edebilir misin? temiz oldu der misin? sabunla vs. ne kadar zor cikacagini anlatiyorsun, sonra kagit yeterli diyorsun. ok her gun dus aliyorsun da, kimisi gunde 2-3 kere cikiyor tuvalete. dusunu da her zaman tuvaletten hemen sonraya denk getirmezsen yine problem. bir sekilde su kullanmak lazim bence de, ya tuvalet kagidini islat, ya suyu nahiyeye fiskirt. hele bir erkek ve killi bir popo soz konusuysa kuru kuru bu isi halletmenin bir yolunu hayal edemiyorum.

ben yaban ellerde bir kac kere kuru kuruya denedim zimparaladim ettim orayi renk vermeyene kadar, ama sonra kasinti da kasinti gecmiyor tovbe ettim. hos kasinmasa da temiz hissedemem asla.
  • robokot  (05.08.18 23:30:22 ~ 23:35:52)
Agalar benim sizi aklım almıyor. Ne bu kendi götünüzden korkunuz, yıkayın gitsin ulan. Yok elleri bok olurmuş yok hayatta etkisi gitmezmiş. Bunu diyen adamlar vajinal, anal her türlü oralı yapmıyor sanırsın.
Kupkuru tuvalet kağıdı is görmez. Tuvaletini yaptıktan sonra koşturmacalı bir gün sonunda eve gidip iç çamarını kokla, bok kokuyorsa eliyle taharet alan insandan daha pissin demektir.

  • Nature Works  (05.08.18 23:41:22)
@robokot denicem dediğini ama sanmıyorum ki kalsın hiç zannetmiyorum çok iyi temizliyorum. o mantıkla popoya sabun, duş jeli de sürmek lazım tek başına su dışkıyı ne kadar temizleyebilir. ayrıca kolla, poponun içi-anüs filan aynı şeyler değil

  • lavie  (05.08.18 23:41:53)
ayrıca avrupa'da o kadar insan bu yapıyorsa, üstelik gelişmiş ve temiz denen milletler hepsi pis ve kokuyor mu?

  • lavie  (05.08.18 23:43:10)
herkes bi tazyikli su diyip duruyor ama alafranga tuvaletin olmadığı yerde zıçmıyor musunuz siz? bu nasıl bir mantık anlamıyorum.

sadece kağıtla temizlenmeyi de bir türlü anlamadım. su olmadan banyo yapmak( hayal et işte böyle bir şeye banyo yapmak denmez de) sadece bez ile silindiğini düşün istediğin kadar bez ile silindiğini düşün, ne kadar temiz olabilir?

meyve yerler ellerini sadece bez ile silerler, bir mekanda eliyle yemek yerler( ekmek arası, dürüm vs.) yerler ellerini sadece ıslak mendille silerler hep iğrenmişimdir şu insanlardan. sadece su temizler kardeşim.

olay basit, önce ıslatırsın güzelce ardından bol tuvalet kağıdıyla kurularsın ardından da elini ister kalıp ister sıvı sabunla iki kere yıkarsın(en az iki kere yıkarım ben) işlem tamamdır.

adam maç yapmış gelmiş terden leş gibi kokuyor, yorgunluktan yatayım sabah duş alırım diyor. o yatağa nasıl giriyor anlamıyorum.

su, hayattır diye boşa dememişler.
  • blue eyes white dragon  (05.08.18 23:52:10)
@lavie

önerim cep boy,

www.hepsiburada.com

bunların büyük olanları da var.
  • ocanal  (05.08.18 23:52:12)
bence de iğrenç.saçma sapan arap adeti gibi düşünüyorum.elinle yemek yiyorsun o dışıkıdaki bakteri ciddi anlamda bulaşıcı birşey.sil ıslak peçeteyle poponu .elle taharetlemek iğrenç.özellikle dindar olup pideci olanlara filan bu yüzden gitmiyorum

  • birdposing  (05.08.18 23:53:50)
@lavie, sen dedigimi dene goreceksin.

zaten su ve tuvalet kagidi tamamen temizlemiyor geriye kalani duşa sabuna kaliyor duzenli. ama sadece kagit da hic olmaz.

ve evet anus ve kol bir degil, kol baya acik havadar bir yerken anus 4 taraftan kapali terleyen bakteri uremesi icin ideal bir ortam. sadece mekanik kuvvetle yag iceren diskiyi tenden hatri sayilir derecede cikaramazsin, kabasini alirsin sadece. yani kagitla bir %40 alsan suyla bu %90 olur, duşa girersin %99 olur.

avrupali amerikali da islak mendil sıkca kullaniyor sor saga sola veya internette milletin tartistigi forumlari arastir goreceksin.
  • robokot  (06.08.18 00:03:58 ~ 00:04:33)
ıslak tuvalet kağıtları satılıyor artık, rossman’da var mesela. ondan kullabilirsin.

  • dasher  (06.08.18 03:27:31)
Ne ellemesi ya? Taharet musluksuz yasayamam net. Bu arada ben hep kullan at ameliyat eldiveni kullanirim yikarken. Bu bilgiyi paylasmak zorunda degildim neyse cok onemli hayati bir sey taharet muslugu, bence.

  • perfectum  (06.08.18 03:40:39 ~ 03:41:16)
@robokot verdiğin ödevi yaptım ve hiçbir şey çıkmadı, hiçbir leke yok. hatta tuvalet kağıdıyla sildiğimde de doğru düzgün bir şey çıkmadı

  • lavie  (06.08.18 14:53:18)