trafik kazası yaptım :(

dün gece bi trafik kazası geçirdim. maddi hasarlı bir kaza, karşı taraf suçlu.

benim araç büyük ihtimalle pert olacak.

benim kaskom yok, trafik sigortam var. karşı tarafında herşeyi var.

araç pert olursa ben trafik sigortasından para alabiliyor muyum? (karşı taraftan)

hiç bir şekilde düzgün sonuç bulamadım bu konu ile ilgili :(

bildigim kadariyla, arac bedelinin hesaplanacak once, sonra karsi tarafin trafik sigortasi limite kadar odeme yapacak, kalan parayida karsi tarafin kaskosu odeyecek. Kaskosu olmasaydi arac sahibi odemek zorunda olacakti. Yanilmiyorsam size kazada hata oranina gore odeme yapilacak.orn: karsi taraf 8/8 kusurlu olursa belirlenen arac bedelinin tamami, 6/8 cikarsa arac bedelinin 6/8sini size odeyecek.
sigorta acentaniza danisin sizi yonlendirecektir. Hatta size once dusuk meblag teklif ederler siz itiraz etmek zorunda kalacaksiniz.

  • 1917  (04.08.18 15:39:05)
Gecmis olsun. Karsi taraf yuzde yuz kusurlu cikarsa sorun yok, siz tutulan tutanagi kendiniz islettiniz mi, karsi tarf sizin yazdiginizi degistirebilir yoksa haksiz cikmamak icin. Eger karsi taraf tam kusurlu cikarsa size az para vermeye calisacaklar dava acacaksiniz, hizlica avukat bulun. Uzun bi hukuk mucadelesi bekliyor sizi, ama onden once kendi tutanaginizi kendiniz isleme sokun.

  • müptezel dostoyevski  (04.08.18 18:55:40)
Ardaslar gerekli aciklamalari yapmis. Ek olarak sogorta sirketi araci pert yaparsa cikan futari genellikle dusuk veriyorlar.

Yeni sonuclanan bir olayda motosikletime 6000 tl verdiler. Itiraz ile 7000 tl yukseltildi.

Aklinizda olsun.
  • kaiserr76  (04.08.18 23:30:29)
tutanak direkt trafik polisi tarafından tutuldu. Değiştiremezler diye düşünüyorum.

İşleme sokmak derken servise tutanağı ve arabayı teslim ettim sanırım ekstra birşey yok bunun haricinde.
  • tamam onu da ben yaptım  (05.08.18 00:25:41)
Bu arada belirtmeyi unutmuşum kanımda 38 promil alkol çıktı trafik polisi yasal sınırlar içinde sorun olmaz dedi.

3-4 saat öncesinde 1-2 bira içmiştim.
  • tamam onu da ben yaptım  (05.08.18 00:27:23 ~ 12:13:03)
Doğru söylemiş memur bey. Hem sınırın altında alkol oranı hem de alkollü araç kullanmak asli kusur sayılmıyor. Alkolün sürüş yeteneğini ne kadar azaltmış olduğunun tespiti yapılıyor bir sürü parametre var. Karşı tarafa tam kusur verildiyse karşı taraf sigortası ve varsa kaskosu karşılayacak, aşkın tutar varsa kendisi karşılar. Trafik sigortaları hasarlı araç başına maksimum sigortalı aracın rayiç bedeli kadar teminat veriyor.

Perte çıkmazsa değer kaybı talep edeceksiniz. Kolay gelsin.
  • mabesa  (05.08.18 00:44:57)
Karsi tarafin sigortasinin verecegi rakama ne olursa olsun itiraz edin. Cunku hep piyasa fiyatindan dusuk verirler. Sizi arayip araciniza x bin lira deger bictiklerini ve bunu kabul ettiginize dair ibraname imzalamanizi isteyecekler. İmzalamayin, benim aracim bundan daha fazla eder diyin. Sahibinden.com, hurriyet emlak oto, arabam.com gibi sitelerden ve civardaki galerilerden fiyat aldiginizi belirtin. İlla ki yukseltirler. Cunku sigorta sirketleri kar amaciyla kurulan isletmelerdir ve oncelikli hedefleri karlarini maksimize etmektir. Asla aracinizin gercek degerini vermeye yanasmazlar. Ayrica pert olan araciniza ornegin 30 bin lira verecekler. O araci da hurdacilara, yedek parcacilara 6-7 bin liraya satip masrafin bir kismini kurtaracaklar.

  • gulbatur birinci sahbatur sondan geliyor  (05.08.18 09:22:22)