İskandinavya Rota Önerisi

Bir haftalığına gidicem nasıl bir rota önerirsiniz, hangi şehirler?

Buyuk sehirleri mi gezmek istiyorsunuz,kücük kasaba/köyleri mi?

Sehir turu ise bir haftada su tur yapilir: Kophenhag, Lund, Malmö, Stockholm.
  • buf-e kür  (03.08.18 23:03:59 ~ 23:05:31)
Kopenhag- malmö (araları yarım saat, arada bir köprü var sadece )- stockholm ve yormayacaksa oslo-bergen de eklenebilir.

Şehirler arası 10 Euro'ya otobüs bileti bulabilirsiniz flixbus veya swebus, nettbuss gibi firmalar ile.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (03.08.18 23:31:42)
Şehirler ve birazda fiyortları görmek istiyorum ancak onlar biraz pahalı ve zahmetli anladığım kadarıyla.

  • thin capitalization  (03.08.18 23:42:32)
nereye gideceginiz, vize durumu, tercih edeceginiz ulasim araci ve yazilmadigi icin tavsiyeler de ona gore... ikinci mesajinizdaki wishlist dikkate alindi.

1) ucak ile oslo ya gidis + araba kiralama
2) Oslo'dan Bergen'e dogru seyahat (fiyordlar icin)
3) Bergenden Trondheima gidis (daha fazla fyord)
4) Trondheimdan isvece gecis
5) Stockholm/Uppsala ya gidis
6) Stockholmden guney (baltik) kiyisini takiben Karlskrona, Ystad, Lund ve Malmo
7) Opsiyon: Malmodeyken Kopenhaga gecis (gittim-gordum demek isterseniz. Tren ile 20 dk. Arabayi Malmode birakin.
8) Malmoden bati kiyisini takip ederek Goteborg. Oradan de aynen yukari devam ederek Oslo.

EDIT:

yukaridaki rota = 2500km
Malmo ve DK yi aradan cikartirsaniz, Stockholmden Goteborg a gecip 1900km ye indirirsiniz
O da uzun gelirse Bergenden Trondheima cikmak yerine ikisinin ortasindaki bir enlemdem isvece gecir bir 400 km daha tasarruf edersiniz.

Eger fiyord/manzara derseniz yoldan tasarrufu isvecde yapin, Norvec manzarasi dah aguzel.
Eger (nispeten, yani norvece gore) ucuz olsun derseniz o zamanda yol tasarrufunu norvecte yapin. Isvecde de manzara guzel, ama daha cok dag/orman var. Stockholmun guneyinde de "archipelagolar" var.. fiyordlar kadar muthis degiller ama her taraf go:l dolu.

Bir de eger loop seklinde dolasmayi dusunurseniz ve varis yeriniz onemli degilse isvec v norvec karsilastirmsni yapin. Eger istanbuldan gidiyorsaniz isvece (tockholm) gidis daha ucuzdur. Araba kiralama da isvecte daha ucuz. ama arabayi cross-border icin kiralayacak sekilde secin.
  • parcxerox  (04.08.18 03:19:04 ~ 03:32:55)
fiyortlar zahmetli evet. cunku oslo’ya ve genel olarak yarimadanin merkezi yerlerine uzaklar.

oslo bergen gitgel 3 gun alir.
oslo orebro stockholm malmo goteborg kopenhag kalan gunler yapardim ben olsam.

bergen’e tren var, manzarasi guzel. kalanlar icin avis’ten araba kiralardim.
  • cedex  (04.08.18 09:26:38)