maaş pazarlığı

Planlarımda olmayan bir iş değişikliği var gündemde. Şu anki şirkette aldığım maaş bana, bugün buradan ayrılsam başka herhangi bir yerin vereceği miktar değil.

Bu yeni iş olanağında verilecek tutar da bunun altında olacak, tahminim bugünkü görüşmede teklif gelecek.

Maaş pazarlığı nasıl yapılır? Şu anki işinizden sektör değiştirerek bir yere gitseniz maaşınızın yüzde kaçını feda ederdiniz?

Edit: Var olan iş devam etmek istemediğim bir sektör (mobilya) şirketten yana tek sıkıntım şirketin geleceği karanlık. Çalışanlar en az 15 senelik çalışan esnek bir yapı yok. Yönetim kurulu başkanı kalkıp müdüre "sen üretim formu hazırla" diyebiliyor. Alından ücret 4

Geçilecek olan iş otomotiv sektörü. Yurtdışı sipariş yönetimi. Man, karsan gibi firmalar ile iş yapıyor. Yöneticisi bile 30 yaşında. Kadro genç. Meslektaş dolu. Ama ücret 3-3.5 arasında seyredecek gibi.

işe bağlı o şirketteki duruma bağlı
yani şu ani işinden memnunsan ve maaş anlamında seni tatmin ediyorsa iş değiştirme.
ancak zorunluluk var ise rakamlar önemli yani 10.000 den 8.000 e geçmek koymaz ama 2500 den 2000 e geçmek koyabilir. yüzdeden ziyade rakama bakarım.

ha maaşınız iyi ise 10.000 üzeri ise %10-15 gibi bir kayıp kabul edilebilir.
  • basond  (02.08.18 12:22:53)
şuanki işiniz sevmediğim bir işse ve geçecek olacağım sektör beni tatmin edecek ve daha keyifli gelecekse %20'ye kadar feda edebilirdim.

Pazarlık konusunda, şuan bunun üstünde bir maaş alıyorum, ekonominin hali ortada, baktığım insanlar var diyerek çıkabildiğiniz en yüksek rakama kadar çıkın.
  • a darkness coming  (02.08.18 12:27:44)
Ekonomik kriz başladı. Geri dönüs yok artık. İsten çıkartılmayacagina emin olduğun şirkette kal.

  • lata  (02.08.18 12:37:43)
yukarıdaki arkadaşa katılıyorum kriz ortamında geleceği de düşünmek önemli seni feda etmeyecek bir şirketi seçme konusunda da ayrıntılı düşünmeni tavsiye ederim.4 den 3.5 a geçmek bazı durumlarda sıkıntı çıkartabilir(ev kira ise yeni işin evine uzak ise(yol masrafı)) bu tarz durumları da gözden geçir 4.000 den 3.500 e geçiş kabul edilebilir ancak 3000 i kabul etmezdim sanırım.

  • basond  (02.08.18 12:42:04 ~ 12:56:32)
lata +1

Maalesef Amerika’da yaşamıyoruz o yüzden şu ortamda biraz daha geleneksel yaklaşıp temkinli olmakta yarar var. Ancak şöyle bi durum var ; kriz her firmayı aynı ölçekte vurmuyor, yüzde 90 yurt dışına çalışan şirketle sizin mobilyacı şirketiniz arasında dağlar kadar fark olur. Ben olsam bu şirkette güvende miyim diye sorardım kendime eğer güvendiyseniz çıkmayın ama değilse otomotive geçerdim. Global olmayan krizlerde en az etkilenen sektörlerden biri otomotiv( firmaların ihracat oranlarına bakın) ve kariyeriniz açısından da fersah fersah önde mobilyaya göre.
  • Mcfly  (02.08.18 12:48:59)