Türkiye Ne Zaman Düzelir?

Ahlaki anlamda, ne zaman düzelir bu ülke? Kaç jenerasyon geçmesi lazım?

Günümüz gençleri (lise öğrencileri) ahlaki anlamda ne durumda?

Tevacüz olaylarından sonra ne zaman asıl öncelik suçlulara verilecek cezayı düşünmek yerine kurbanı rehabilite etmek olacak?

Ek soru: 20. Yüz yılda ahlaki olarak çöküşte olup günümüzde düzelen bir topluluk / ülke biliyor musunuz?

Biz Türkler yaklaşık 1000 yıldır böyleyiz, Türkiye'yi alıp Pasifik'te bir bölgeye taşımadığımız sürece bi 1000 yıl daha böyle geçecek, zira bizi zehirleyen şey çevresel etkiler, çevreden izole olmak lazım.

  • angelus  (02.08.18 11:20:03)
en az 50(orta çaplı bir mucize olursa) normal düzenli istikrarlı adımlar atılır devam ederse 100 yıl.

ama 1000 yıldır böyle 1000 yıl daha gider +1
  • basond  (02.08.18 11:21:30)
nasıl ve kimler tarafından yönetildiğine göre değişir.

medeniyet seviyesinin ortalamanın altında kaldığı toplumlarda ahlaki atılımlar yukarıdan aşağı doğru olur, aşağıdan yukarı doğru değil. amiyane tabirle tepeden kafalarına vura vura öğretirsin, hayvan eğitir gibi şartlarsın, ödül-ceza uygularsın, başta devletten korktukları için suç işlemezler. sonra bu alışkanlığa ve reflekse dönüşür, sonraki jenerasyonlarda toplumsal norm haline gelir. ama tüm bunlar için asırlar gerekir. çünkü başlangıç noktası çok aşağıda. genetiğe işlemiş yozluklar kolay temizlenemiyor. bir de işin sosyo-ekonomik boyutu var. ekonomik olarak düzelme sağlamadan bu uğraşın bir anlamı yok. yoksulluk ve suç tarih boyunca doğru orantılı olmuştur.

yani şu şartlar altında bir düzelme beklemek çok zor. zaten şimdi başlansa bile biz göremeyiz.
  • sir gawain  (02.08.18 11:22:45 ~ 11:32:08)
düzelmesi için sebep mi var?

  • herhaltibiliyoring  (02.08.18 11:27:24)
@sir gawain, oldukça makul fakat bu, böyle bir ülkede demokratik yollarla gerçekleşmez herhalde? Mümkün mü?

Edit: demek istediğim, böyle bir değişim yaratabilecek bir hükümeti bu halk seçmez, değil mi?
  • rahip janick  (02.08.18 11:36:38 ~ 11:39:15)
niye düzelsin ki? bizim yaşam tarzımız bu, ahlak normlarımız bu. neden başkasının ahlak normlarına, düşünce biçimlerine uyalım?

1000 yıl sonra da düzelmez bence.
  • babilbaligi  (02.08.18 11:59:21)
Ben daha ümitliyim. Şu anda yetişen gençlik apolitik gibi dursa da internet sayesinde dünyayı izliyor. Daha açık fikirli. O nedenle bu gençleri koyun gibi gütmek kolay değil. 20 yıla toparlar ülke.

  • ovungec zeus  (02.08.18 13:28:34)
Bu bir oyun olsa, mevcut herkesi öldürüp, baştan eğitimli olarak, ilgili binalardan adam basarsın ülke düzelir. Şimdi ise öyle bir şey yok. Yeni nesli yetiştirenler zaten sorunlu olanlar, sorunlu olarak yetişen yeni nesil, ilerde kendi sorunlu ekseninde, sorunlu yeni nesiller yetişecek. Türkiye nasıl düzelsin?

Şu an eğitim sistemi çöp. Bu eğitim sisteminde yetişenlerden bir cacık olmaz. E bu sistemi, önceki sistemlerde eğitim görenler kurduğuna göre demek ki o da çöp. Bu sistemden bir şey çıkmaz yani. İnsanları kutuplaştırdılar. 11-12 sene önce böyle değildim mesela ama şimdi o kutuplaşmayı kabul edip, kendi kutbunda olan ve mevcut düzende, büyük bir felaket olmadıkça asla birleşemeyeceğimizi kabul edenlerdenim. asla ilk adımı atan olmayı da asıp kesip ötekileştirirken yalnız kalmayı seçen, sadece g*tü sıkışınca "gel birlik olalım" diye el uzatanların elini tutmayı da düşünmüyorum. gördüğün gibi ben de nefret doluyum yani benim yetiştirdiğimden de bir cacık olmaz.

mevcut tüm siyasi partilerin, o partilerin getirdiklerinin ve değerlerinin ülkeden silinmesi, eğitimli insanların, liyakata dayalı sistemde gerekli yerlere gelmesi ve düzgün bir sistemle çalışılmaya başlanması gerekir. Ancak o zaman @angelus'un dediği gibi Pasifik ortasında bir bölgede olmamız işe yarayabilir.
  • nawar  (02.08.18 14:01:39)