Hukuk Fakülteleri

Kardeşimin sıralaması 2400. İlk sıraya Boğaziçi psikoloji yazacak, sonrasında hukuk fakültelerini sıralayacakmış. Bilgi'nin tam burslusu %90 gelecek gibi duruyor (3400), fakat Yeditepe (1269) ve Bahçeşehir'in (1598) sıralamaları daha yüksek. Bilgi ile ilgili görüşüm olumluydu zaten, fakat Yeditepe ve Bahçeşehir'in hukuk fakülteleri ile ilgili bilgim yok alanım olmadığı için. Bu yüksek sıralamaları hakediyorlar mı acaba? Gelme ihtimali daha düşük olsa da yazsak mı üst sıralamalara?

Bir de Türk-Alman Üniversitesi babamın aklına pek yatmış ama bana kökĺü olmaması sebebiyle pek olumlu gelmiyor, sıralaması da 14k zaten. Hükümet üniversitesine mi dönüştü acaba bir de?

Not: Psikoloji ve hukuk çok ayrı dallar, farkındayım, fakat konu tartışma dışı, kendi kararı.

yanlış bilmiyorsam 30 tane tercih hakkı var, burası gelmez diye yazmamazlık etmeyin. muhtemelen gelmez ama gelebilir de belli olmaz. sıralamayı istediği bölüme/okula göre yapsın. istemediği bir bölümü de sırf puanı yetiyor diye yazmasın.

  • senolll  (31.07.18 23:54:21)
Boğaziçi öğrencisiyim, Hukuk'a geçmeyi planlıyorum ben de, çok araştırdım bu aralar. Naçizane yorumumu yapayım,

Eğer vakıfları yazmayı düşünüyorsa umarım Boğaziçi olur. Lakin; İstanbul, Marmara, Galatasaray varken; Bilgi, Yeditepe, Bahçeşehir yazmayı ben anlayamıyorum.

Parası olan ve geçen sene 90.000 sıralaması olan(Bahçeşehir için geçerli bu) kişi gelip kardeşinin 12 senelik emeğini satın alıyor. Üstelik aman aman bir eğitimi de yok. Ben Bilgi'yi ayrı tutarak; Bahçeşehir, Yeditepe gibi okulların düzgün eğitim verdiğine inanmıyorum. Umarım İstanbul'u, Ankara'yı ya da Marmara'yı da yazmayı düşünür. İlla vakıf istiyor ise de Kadir Has'ı önerebilirim belki.

Özet, lütfen Bahçeşehir falan yazmasın...
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (31.07.18 23:58:35)
türk almanı siktir et.

mef hukuktan iü psikolojiye geçmiş biri olarak konuşuyorum.

kardeşinizinki kadar yüksek değil bi alt level puana sahiptim. hukuk gerçekten çalışmasını gerektirecek bir bölüm. ama mezuniyet sonrası 1 sene stajyer olacak ve avukat titrini alacak. psikoloji daha az çalışsa da mezun olabileceği bir bölüm fakat uzmanlaşma denilen olay yüksek lisans yapmak demek anlamına geliyor. klinik psikolog olmak için 2 sene daha okuması gerekecek. bu açıdan can sıkıcı olabiliyor.

hukuk lokal bir bölüm. çok çok çok çalışkan değilse deniz hukuku gibi veya dış yatırımcılara hukuki destek vermek gibi uluslararası bir alana kaymayacaksa işini türkiye çapında yapacak. psikoloji mezunu illa psikolog olmak zorunda değil ik da pazarlamada da yer alabilir. işiyle alakalı ya da işine benzer bir alanı yurt dışında da kolayca icra edebilir.

bi hukukçu arkadaşım var ingilizce bilsem bambaşka yerlerdeydim dedi. bir mülakata girmiş abi herşey çok iyi geçti bana ingilizce biliyo musun dedi bilmiyorum dedim ve işi alamadım dedi. bilse onu işe alacaklarmış ve çok sirkülasyonu olan maddi açıdan da tatmin eden bi işmiş. fakat hukukta ingilizce bilmeseniz de olur. psikolojide kaynak yetersiz olduğu için yeni gelişmeleri takip edebilmek adına ingilizce bilmek şarta yakındır.

yönlendirmek istemem. ben çok ders çalışmayı seven biri değilim. bi de hukuk bende karın ağrısı yapıyordu. dava kazanma kaybetme stresli iş ortamı gergin durumlar falan daha işe girmeden beni boğmuştu(o zaman niye hukuk yazdın götoş dediğinizi duyar gibiyim. ailem ısrar etti ben de o gerginlikten kurtulmak için yazdım ama sonra dayanamadım). psikoloji daha insancıl daha barışçıl daha bana göre gelmişti. bu açıdan kardeşinizin karakter yapısı kimliği nasılsa ona göre de bi tercihte bulunun.
  • error522  (01.08.18 00:03:34 ~ 00:05:57)
Yazdıklarımdan yalnızca vakıfları tercih edeceğiz gibi bir sonuç çıķıyor olabilir, öyle değil kesinlikle, devlet üniversitelerini de yazacak. Vakıf üniversitelerine genel olarak çok olumlu bakmadığım için soruyu sordum zaten.

  • gmzo  (01.08.18 00:17:08)
"ps: kimse kimsenin emeğini satın almıyo? herkes sıralamasına göre yerleşiyo. sonunda da herkes çabasıyla, çalışmasıyla mezun oluyo. komplekse, paranoyaya, teorilere gerek yok. okurken kim burslu kim burssuz kimsenin haberi bile olmuyo zaten birbirinden."

Okul içinde burslular ve burssuzlar olarak ayrım var gibi bir şey söyledim mi ben?

Geçen sene tam burslu YGS'ye (büyük ihtimalle) eşek gibi çalışan 1260.'yı almış Yeditepe, diğer yandan 116.034. olan kişi ise parayı bastırıp girmiş.

Parası olan kişi 114774 kişinin önüne atmış kendini? Kompleks falan filan yok, mantığım böyle.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (01.08.18 00:22:47 ~ 00:23:16)
Yeditepe'ye tam burslu giren ortalama 250 net yapmışken,
Ücretli girenler ortalama 140 net yapmış.

Benim midem aradaki farkın para ile kapatılmasını kaldırmıyor, kaldıranlara sevgiler. Ben de Boğaziçili bi' öğrenci olarak hukuk fakültesi seçim arifesindeyim. Umarım ya Boğaziçi ya da devlet okullarından biri olur diyerek konuyu kapatıyorum.

Bu arada özelden hakaret eden az zekalıya, ücret ne kadarmış görsün.

"senelik 50000 ne ayrıca ya. bilmeden konuşuyosun işte boş boş."

www.yeditepe.edu.tr
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (01.08.18 00:30:15 ~ 00:44:39)
İühf ve aühf mezunları bir iş görüşmesinde, ingilizce bilmeleri şartıyla her zaman özel hukuk mezunlarına tercih ediliyor.

  • loser blueser  (01.08.18 10:23:36)
loser blueser +1

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (01.08.18 10:25:30)
Bir Bilgi Hukuk mezunu olarak sonrasında da akademide kalmış çoğu yerden hocalar ve öğrenciler tanımış biri olarak şunu söyleyebilirim(belki biraz bu sebeple de yanlı olabilirim). Bilgi Hukuk hem hoca kalitesi hem öğrenci kalitesi açısından bahsettiğiniz diğer iki okulla kıyaslanacak bir okul değil. Bilginin en önemli artısı avukat yetiştirmemesi hukukçu çıkarması. Üstelik gerçekten okuması da çok zor öyle Bilginin diğer bölümleri gibi kakara kikireye gidip geçmek kolay değil. Artı mezunlarının sektörde iyi yerler tutmasıyla avukatlık yapmak isteyenler için de bir artı oluşturuyor

  • bahcemaruf  (12.08.18 00:39:11)