mühendisler danışmanlık işlerini nasıl ücretlendiriyorsunuz?

bir firmaya danışmanlık vermekteyim. önce sadece spesifik projeler yapıcam ve her proje için x sbt ücretini alıcam diye anlaştık. sonra dddkd proje yapan firmalara da beraber gidelim denilmeye başladı sonra ekipmanda seç denilmeye başlandı sonra iş-akış, fizibilite yap, fiyat çıkar vs derken full-time işe doğru gitmeye başladı süreç.

rastgele bir günde yapacağınız 4 saatlik (veya her saat için) mühendislik hizmeti için ne kadar ücret talep edeceğinizi nasıl hesaplıyorsunuz? öyle aman aman bir mevzu değil. her mühendisin çözebileceği türden.

masraf proje sonrası toplam harcanan saatler çıkarılıp yapılırsa önceden tekliflendirmeden daha ucuz bi saatlik ücret verilebilir. çünkü bu işi bu kadar yaparım dediğinde risk alıyorsun.

ofis saatleri dışında saha ziyareti vs varsa bunlar da eklenmeli. rapor sonrası toplantı tel konferans veya sunum vs olacaksa bunlar da eklenmeli. hatta işe başlamadan önce maille vs bi sürü dosya isteyeceksen bunların organizasyonu incelenmesi vs çok alakasız beklenmedik şeyler zaman alabiliyor. hepsi düşünülmeli.
  • sttc  (31.07.18 20:16:46)
saatlik ucret. bu isin baska yolu yok. cok fazla freelance is yaptim. sirketlerin istekleri, degisiklikler vs hic bitmiyor. proje olarak anlasinca boku cikiyor. saatlik olarak anlasinca adam biliyor ki her degisiklik, istek ekstra masraf. ona gore davraniyor. senin de kafan rahat oluo.

benim saatlik hesabim su sekilde. mevcut isimden kazandigim aylik maasi haftada 40 saatten saatlige ceviriyorum. onu 2-2.5 ile carpip yukariya yuvarliyorum. eger projeyi gercekten begendigim bir proje ise 1.5x de isteyebiliyorum. ama genelde 2.5x guzel oluyor.
  • crucio  (01.08.18 00:48:18)
faturayı da ben kesiyorsam, günlük 1000 lira. ona göre hesapla hocam.

yarın iş gelmezse taş kökü mü yiyeceksin?
  • babilbaligi  (01.08.18 09:46:18)