Yurtdışında Doktora Araştırması Yapmak - Finlandiya vs İspanya

Yurtdışında doktora öğrencisi olarak araştırma yapmaya gideceğim. Seçenekler İspanya ve Finlandiya. Sizce hangisine gitmeliyim? Eğitim olarak iki yer de çok iyi. Çok arada kaldım.
Yaşam masraflarını filan çok önemsemeli miyim? Veya iklim koşullarını çok önemsemeli miyim? Finlandiya için bunlar bizden farklı olacak. 1 yıllığına gitmeyi planlıyorum. 6 ay ile 1 yıl arası yaşayacağım.
Nereyi tavsiye edersiniz?
(Şehirler: Helsinki ve Granada)

Ispanya.

  • chitosan  (31.07.18 11:51:26)
ispanya

  • nodrama  (31.07.18 11:53:07)
2 ülkeye de gittim, İspanya diyorum.

  • archery  (31.07.18 11:54:18)
İspanya ev sevdiğim ülkelerden biri ama bence turistik olarak İspanya, akademik olarak Finlandiya. Ayrıca Kuzey ülkelerinin kültürü, toplum yapısı, düzeni, iklimi vs vs çok farklı geliyor, o yüzden yerinde yaşayıp deneyimlemek isterdim.

  • peggy  (31.07.18 12:04:53)
Uzun sure gitseydiniz, temelli tasinsaydiniz iklim sartlari gercekten onemli olurdu ama 1 yil zaten zirt diye geciyor. Bir yil sikinabilirsiniz, buyuk bir etkisi olmaz. Yine de sizin iklime verdiginiz oneme bagli;

Ben Ispanya'ya arastirma icin 7 ay gitmistim, ayni donemde oda arkadasim 5 ay Tampere'ye gitti. Ben Ispanya'ya asik olarak ve aglaya aglaya dondum. Arkadasim Tampere'yi begendi, gezindi ama normal dondu. Biraz da beklentilerle ilgili bu. Ispanya sen sakrak insanlarin oldugu asiri rahat bir memleket, arkadasimin anlattigina gore Finler de soguk insanlar degillermis ama uluslararasi ortam daha fazlaymis bize gore.

Ispanya daha ucuz, Finlandiya daha pahali. Arkadasim 4 patlicani 8 Euro'ya aldigindan bahsetmisti. Ayni donemde ben Ispanya'da cilegi kasayla aliyordum. Yeme icmede pahali Finlandiya, bazi urunler Ispanya'dan geliyor zaten.

Bir sorun da su, ben Valencia'ya arastirmaya gitmistim (bir muhendislik bolumune), normalde konferansta zorlansalar da kasarak Ingilizce konusan insanlar, ben laboratuvarlarina katildigimda "Konferansta degiliz, sen buradasin" diyerek Ingilizce konusmadilar. 10 kisilik laboratuvardaydik, 4'u hic Ingilizce bilmiyordu "I went home" deyince kitlenip kaliyorlardi. Diger dort kisi zorlasa konusuyor ama konusmak istemiyordu. Iki Fransizla Ingilizce konustum ilk gittigimde. Kampusteki ogrencilerin de cogu Ingilizce bilmiyordu. Benzer sekilde ev arkadaslarim ve ev sahibim de Ingilizce bilmiyordu. Danismanimla konustugumda "Su anda azaldi bayagi ama ulkede genel olarak bir Amerika nefreti var. Genelde okullarda ikinci dil olarak Fransizca okutuluyor. Buyuk oranda akademisyen ve is adami cocuklari Ingilizce ogrenenler" demisti. Bir de eyalet dili olayi var; bir ders sabah Ispanyolcaysa, ayni ders ogleden sonra o eyaletin dilinde de aciliyor ama Granada zaten Endulus'te sayilir; orada cogunlugun konustugu farkli bir dil yok. O acidan sansli olabilirsiniz ama kisa surede derdinizi anlatacak kadar Ispanyolca ogrenmelisiniz. Barcelona ve Madrid o acidan sansli; oradaki ortamlarda rahat Ingilizce konusuluyor ama Granada o kadar enternasyonel bir ortam sunmayabilir ama bir sure sonra kolay kaparsiniz.

Bunlarin disinda secim icin bunlardan daha onemli olani ve asil size gerekecek olan kismi, danismaniniz. Hangi danismanin yayin sayisi ve kalitesi, uluslararasi gorunurlugu daha fazla ise onu secmeye dikkat edin. Atiyorum "Oh Ispanya guzelmis" dersiniz ve o sirada yayin cikarmazsiniz, o zaman ziyaretiniz cv'nizde tatile gitmis gibi gorunur ve hos olmaz. Orada calisacaginiz profesorle ilgili yorumlari bulup okuyun, ogrencilerine e-posta gonderip sorun (dedikodu yapar sekilde degil), son 5 senede kac yayin cikardigina bakin ve sizi kim uretici hale getirecekse onu secin.
  • aychovsky  (31.07.18 12:16:47)
çok teşekkür ederim yorumlarınız için. ispanyayı seçtim. akademik olarak iki hoca da çok iyiler. diğer alternatifleri bu yüzden elemiştim zaten. önceliğim oralarda geçinebilmek oldu şimdiki düşüncemde.

  • gonul_isleri  (31.07.18 16:50:51)
baska bir bilgi olmaksizin - finlandiya illa ki ispanya'ya gore daha gelismis ve saygin bir ulke. ispanya turkiye'nin bir tik ustu.

  • hot potato  (31.07.18 17:20:08)
Ben Finlandiya'yı seçerdim. Eğitim öğretim deyince aklıma ilk Finlandiya geliyor. Çomar İspanyollardan nefret etmem de büyük etken tabii. Bomboş millet.

  • taktikmaktikyokbambambam  (31.07.18 21:58:08)