Diş kırılması

>>Dün yemek yerken üst arka dişlerimden biri kırıldı. Yediğim yemekte taş varmış. Tam olarak değil de bir parçası kırıldı. Kullanmadığım zaman bir sıkıntı yok fakat o tarafa doğru denk geldiğinde çiğneme olayı, çok fazla hassasiyet oluyor dişte ve çiğneyemiyorum.

>>Ağzımın diğer kısmını kullanmam gerekiyor sürekli yemek yemek için. Bu hassasiyet geçer mi? Çok kötü bir şey. Annem zamanla geçer dedi ama emin olamadım:S Dişçiye gitmeyi gerektirecek bir durum var mı? Üç küçük parça halinde kırılan kısım duruyor.

benim de ayni durum basima geldi, arkadaki disimin o dört tepesinden iceri bakan bi kösesi kirildi. bi süre orada kaldi, cok ugrasmazsam oynamaz gibiydi ama dedigin hassasiyet oluyordu. yutarim falan ve daha kötü olur korkusuyla dis doktoruna gittim, kirilan kismi aldi yerine minik bi dolgu yapti. gecici cözüm falan demisti ama problemsiz yasiyorum. bunun üzerine oldu iki seneden fazla hatta.

dis kiriginin geri birlesecek hali yok, tez zamanda dis doktoruna gitmeni öneririm.
  • ayk  (31.07.18 11:29:01 ~ 11:30:42)
muhtemelen çürüdüğü için koptu. diş hekimi'ne danışın. Dolgu ile kurtarılabilir, eğer ilerlemişse kanal tedavisi uygulanır.

  • 1917  (31.07.18 11:30:55)
@ayk

Kırık birleşmez ben de biliyorum da hiç uğraşmak istemiyorum doktorla. Bu hassasiyet zamanla geçer mi onu merak ediyorum.

@1907

Yediğim yemekte ufak bir taş varmış.O yüzden oldu.
  • ırene adler  (31.07.18 11:32:54)
Dis hekimine gidin. Curuk yoksa sadece kirildiysa torpuler, cilalar ve dolgu yapar. (Ya da sadece torpuleyip cilalar)

Daha ciddi bir durumsa eger, onun da tedavisini yapar.
Dudaginizin ici vs yara olabilir, ben olsam ihmal etmem.
  • kuehles blondes  (31.07.18 11:33:53)
Git doktora, sonradan ortaya çıkabilecek acısı daha da beter ve diş kaybına gidebilir duruma göre. Şu anda acısız rahat bir tedavi ile kurtulursun.

  • atom karincanin torunu  (31.07.18 11:33:59)
diş kırılınca hassasiyet geçiyor sal biraz. ilk başlarda çok sıkıntılı ama bikaç hafta sonunda geçiyor.

  • isvicre rakisi  (31.07.18 11:34:43)
benimde başıma benzer birşey geldi. Röntgeni çekilmeden birşey demek zor. o yüzden ihmal etmeyin. eğer çürük varsa dolgu,kanal tedavisi vs ile kurturabilir.
Ayrıca 6 ayda bir diş hekimine muayene olmakta fayda var.

  • 1917  (31.07.18 11:35:05)
Hassasiyet geçse bile diş hekimine gitmelisiniz.

  • thewhitewolf  (31.07.18 11:47:42)
Basima 3 defa geldi kesinlikle doktora git yoksa hassasiyet gecse bile yakin zamanda disini kaybedeceksin
O hassasiyet de gecmiyor

  • basond  (31.07.18 12:02:52)
zamanla gecmez, oradaki göçük bakteri yuvasi olur, buyur, arada iltihaplanabilir sonrasi kanal + dolgu olur.

  • robokot  (31.07.18 12:51:20)