asgari ücretli çalışma

facebook'ta bir şey gördüm acayip sinirlendim. özel sektörde asgari ücretle çalışmadım. o yüzden çalışma şartları hakkında pek bilgim yok. asgari ücretli çalışanlar cumartesi çalışıyor mu? cumartesi çalıştıkları saatleri fazla mesai olarak alıyorlar mı? akşam 5 yerine 6 ya da 7'de çıktıklarında bu saatlerin ücretlerini alıyorlar mı? kastettiğim kobiler, ufak yerler falan.

şu post acayip sinirlendirdi. altına sövücektim vazgeçtim. biliyorum çok var böyle. insanlara 1600 lira veriyorlar it gibi çalıştırıyorlar. kaç saat çalışacak işe başvuracak kişi bilmiyorum ama 60 saatten az çalışacağını sanmıyorum.

hayal dünyasından oluşmuş bi balonun içinde yaşamıyorsanız buna şaşırmanız gerçekten ilginç.

  • elorelia  (31.07.18 09:07:27)
Yasalara göre haftalık 45 saat çalışmak zorundasın. İş yeri ister hafta içi 8-6 yapar ya da 9-6 yapar hafta sonu da 5 saat çalışıp 45 saati tamamlaman gerekir, 45 saat üstünde çalıştığın zaman ya ek mesai alman gerek ya da denkleştirme yapman gerek..

Denkleştirme : 2 ay içinde fazla mesai yaptığın zamanları hafta içi izin olarak kullanmaktır.

Asgari ücret meselesine gelirsek; bu tarz inşaat firmasında sektereklik işi için asgari ücret civarı maaş verilir genelde.
  • xdenizx  (31.07.18 09:08:32)
olması gerekeni istemek hayal dünyasında yaşamak mı oluyor? ben özel sektörde bu tarz bir işte çalışmadım. genelde hakkımı alabildiğim işlerde çalıştım. ama çevremde birçok insan var böyle çalışan. sadece önüme düşünce sinirlendim. belki bir umut hak ettiğini veriyordur diye düşündüm. hem insanları 3 kuruşa çalıştırıp hem de millet iş beğenmiyor demek sağlam sövülecek bir durum.

  • black mamba  (31.07.18 09:11:06)
@xdenix ben buranın cumartesi vs. çalıştırmadığını sanmıyorum. büyük ihtimalle haftada 60 saati buluyor. 60 saat çalıştırınca 40+20 saat ücreti veriyorlar mı böyle yerler? benim gördüğüm asgari ücret verip istediği kadar çalıştırıyor.

  • black mamba  (31.07.18 09:14:09)
ozel sektorde asgari ucretli olmayanlar da (uretim planlama, tasarim, satis, proje, insan kaynaklari vb) ucretsiz cumartesi ve bazen zor zamanlarda pazar calismasi yapabiliyor. ucretsiz. maalesef.

  • tabudeviren  (31.07.18 09:15:07)
olması gerekeni istemek hayal dünyasında yaşamak olmuyor. sizinki olmasını gerek istemek değil ki. sorunuzda bariz bi şaşkınlık var. özel sektör cumartesi çalışıyor mu ya diye şaşıran sizsiniz. ben de sizin şaşırmanız ilginç, demek ki gerçeklerden haberdar değilsiniz diyorum.

  • elorelia  (31.07.18 09:50:04)
öncelikle türkiye'ye hoşgeldin, devlette çalışıyorsun sanırım ya da baya kapalı bir ortamdasın. türkiye'nin geneli bu şekilde, çok büyük çoğunluk asgari ücret alıyor. hatta sigortası yatmayıp onun da altında alanlar var.

çalışma süresi öğle tatili dahil 50 saattir, üstünde ek mesai verilmesi gerekmektedir ancak dava açıp alabilirsin.
  • hosein  (31.07.18 09:57:40)
haklısın. biraz yanlış ifade ettim kendimi. şaşırmadım esasında. türkiye'de şartların %90'ının böyle olduğunu biliyorum. ama iş beğenmiyorlar derken öyle özgüvenli ki sanki çok iyi şartlar sunuyormuş gibi. çevrem birçok insan böyle çalışıyor zaten. ama ne kadar alıyorsun, hakkını alıyor musun diye sormadım. belki öyle yerler vardır diye düşündüm.

  • black mamba  (31.07.18 09:58:19)
özel sektörün büyük kısmı cumartesi de çalışıyor. cumartesi çalışmamak, ülkedeki insanlar ve işverenler için büyük lüks. ben hayatım boyunca hiçbir işte 2 gün tatil yapamadım. cumartesi tatil diye girdiğim işler, yarım gün kakalamaya başlayınca onlardan da çıktım. mesai ücreti denen kavramdan bihaberler, yahu adamlar sigortayı bile eksik yatırıyor, hiç yatırmayanı var. ben 2 gün tatil yapan çok az insan gördüm ömrümde.

  • nice tnetennba  (31.07.18 09:59:06)
Ooo gunaydin kardes.
scontent.fsaw1-1.fna.fbcdn.net

  • stavro  (31.07.18 10:29:10 ~ 10:29:38)
@acemi mavi yakalıların mesailerinin denetlenip beyaz yakalıların denetlenmemesinin sebebi ne? birini yapan devlet diğerini neden yapamıyor?

  • black mamba  (31.07.18 10:38:10)
beyaz yakanın b.k yemesinden afedersin...
beyaz yaka sendikalı değildir, ne iş bırakabilir ne toplu sözleşme yapabilir ama kendini bir şey zanneder.
zaten mavi yakalı adam daha işe girerken fazla mesaisini almak üzere anlaşır --hatta bunu yapamıyorsa mavi yaka saymıyor adamlar artık. ha apartman altı tekstil atölyesidir, berbattır ama onun bile saati bellidir.
beyaz yaka "esnek çalışma saatlerine" uyar.
"beyaz yakalıların denetlenmemesinin sebebi ne? birini yapan devlet diğerini neden yapamıyor?"
devlet canı istediği için denetlemiyor ki hak arayan, şikayet eden olunca denetliyor.
  • niye ama  (31.07.18 13:19:35)
avmlerde çalışan insanların asgari ücret + satıştan prim muhabbetine cumartesi - pazar demeden (haftaiçi 1 gün izin) günde 8-10 saat ayakta dikildiğinden haberin yok galiba.

  • Neill  (31.07.18 14:06:05)
Asgari ucretli sizin dusundugunuz kosullarda calisiyor falan degil. Beyaz yakali beyaz yakaliliktan yakinir da ortalama bir kobide calisan asgari ucretli icin beyaz yaka olmak cennettir.
Mavi yakali mesai almak uzere anlasir, giris saati cikis saati bellidir falan boyle bir sey yok. Buyuk fabrikalarda vasifsiz isci olarak calisanlar icin oyle olabilir, kucuk isletmelerde calisan adamlarin bir beyaz yakaliya kiyasla hicbir avantaji yok. Avantaji gectim kopek gibi calisiyor adamlar.
Esnek calisma saatinin allahi var zaten. 5-10 kisilik kucuk isletmede adamin yaptigi is belli degil, asgari ucrete her isi yaptirirlar. Asgari ucretli diyince sabah gidip aksam gelen, isini yapip maasini cebine koyan, fazla calistiginda mesaisini alan kafasi rahat adam gelmesin akliniza oyle.
Bazi kucuk isletmelerde mesai falan da alamiyorlar zaten. Is uzarsa gec cikiyor, mesai falan yok. Esnek calisma saatleri iste sana. Kimisi de cok yorucu iste calisiyor tabii bunlarin. Asgari ucrete it gibi calisiyor. Sen masa basinda off kafam sisti is cok yogun beynim yoruldu falan diyorsun adamin eve gelince ayakta duracak hali kalmiyor.
2-3 bine calisiyoruz diyen beyaz yakalilarin hicbir bir gun durmaz asgari ucretli vasifsiz icsi olarak bir kucuk isletmede. Adamin agzina sicarlar afedersin, plazada strese girmeye benzemez.
Bu adamlarin geneldee oyle malvarligi falan da yoktur, bugun kazanir bugun yerler, kili kilina gecinirler. Evi buyuk ihtimal kiradir. Oyle kafasina esince isi de birakamaz. Kopek gibi calistigi isine seve seve devam eder. Zaten yukselme, mudur olma zart zurt olma sansi da yoktur beyaz gibi ki birkac yil disimi sikayim rahat edeyim falan desin.
Sen cok calisirsin, aksam gec cikarsin, ofiste masa basinda beyinin cok yorulur falan. yillik izinde tatile gidersin biraz kafa dinlersin. Mavi yakali adam tatile ayiracak parayi hicbir zaman kazanamaz. Haftasonu da cikip gezemez. BIr sinemaya gidip cikista yemek yese o haftalik keyfi harcama istihkakini doldurur zaten. Beyaz yakali gibi cektigi sikintinin acisini da cikaramaz. Beyaz yakali isinden sikayet eder, bayramda tatile gider. Asgari ucretli o otelde bir hafta tatil yapabilecek parayi kazanmak icin haftalarca fazla mesai yapmasi gerekir. Tabii isyeri mesai oduyorsa. Zaten kazansa da o parayi tatile veremez buyuk ihtimal. Mutlaka esrtelemek zorunda kaldigi bir masraf vardir, evde bozuk esyadir, cocugun okuluyla alakali masraftir, hanimin kiyafetidir duvarlarin badanasidir bilmemnedir.

Hergun kafasi kazan gibi olan, masabasi calistigi halde beyin yorgunlugundan aksam ayakta duramayan bir ofis calisani olarak bir asgari ucretli mavi yaka olmadigim icin halime bin sukur edebilirim. Isim harika mi, hayir degil. Ama bir asgari ucretli mavi yakaya kiyasla cennet. Varsin kafam kazan olsun.
  • stavro  (31.07.18 15:17:20)
Türkiye'de beyaz yakayım diye kasım kasım kasılan tiplerin çoğu amelelik yapıyor farkında değil. Geçen duyuruda birisi "beyaz yakalı olarak çalıştığım iş yerinde yemek verilmiyor bilmem ne kadar eziyet çekiyorum mealinde bir şey yazmıştı". Bende mesaj atıp çalışanına öğlen yemek bile vermeyen bir işyerinde çalıştığı için kendisinin beyaz yaka değil amele olduğunu söylemiştim. Ne hikmetse cevap vermedi.

  • redskull  (31.07.18 15:24:35)