lenovo thinkpad x230 batarya

retro batarya aldım 9 hücreli, 4-4.5 saat kullanım veriyor orası eyvallah ve fakat yüzde 10-9 civarı bilgisayar kapanıyor. tekrar açmaya calıstıgımda batter critical hatası veriyor, sarja takıyorum tabi, direkt 1 den baslyıp sarj etmeye baslıyor.

bu kapanmayı batarya daha tam kalibre olmadıgı icin mi yapıyor sizce?

4 cycle oldu (doldur boşalt) şu ana kadar, daha kaç cycle yapmalıyım?

windows'un ayarlarından, pil yüzde kaçtaysa pc'nin ona göre ne yapacağını ayarlayabilirsin. istersen hiçbir şey yapmaz pil tamamen bitince çat diye kapanabilir bile.

ek olarak bios'ta da ayar olabilir bunun için.

yine de kafaya takılacak şeyler değil bunlar.
  • washe  (30.07.18 12:43:32 ~ 12:44:27)
@washe cevap için sağol

Evet kafaya takılacak sey değil ama yeni aldım bilgisayarı ve kullandıgım cidden en iyi bilgisayar şu ana kadar. her şeyi kusursuz işlesin hayvan gibi batarya süresi versin istiyorum :)

pil yüzdeye inince ne yapacagından öte sanırım bir gap var pilde---atıyorum 68 wh gosterıyor ama aslında 60 wh kapasitesi var. bunu algılayamıyor.
  • binder dandet  (30.07.18 12:47:25)
thinkvantage gibi bisey olmasi lazim, battery management sekmesinden tekrar kalibre edebilirsin bataryayi. fise takip baslatiyorsun, o full sarj-desarj yapip yuzdeyi ayarliyor. benim pil 500 kusur dongudeyken hucreleri degistirdim (bilgili degilseniz tavsiye etmem cok riskli), ise yaramisti. simdilerde 800 kusur dongude. onu bi dene, gerekirse 2-3 kere yap

  • icim urperiyor  (30.07.18 13:08:30)