Fotoğrafçılıkla ilgilenenler ya da prolara bir sorum olacak

Merhaba,

Nasıl anlatsam bilemiyorum ancak yanda kısmen örnek görselleri paylaşıyor olacağım.

Kuzey Avrupa filmlerindeki metalik, soğuk tonları ve görüntüleri bilirsiniz. Tamamen hava ve iklimle açıklanamaz. Bu görüntüyü hangi lensle ya da filterle yakalıyorlar? Teknik olarak adı nedir? Bayağı araştırdım Wikipedia'da ama bulamadım. Kesinlikle Photoshop sormuyorum. Fotoğrafı çektiğimde direkt bu tonlara ulaşmak adına sahip olmam gereken ekipmanı soruyorum. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

leica lenslerinde bakır tonların karakteristiği güçlüdür, bu tarz bazı lensler o dediğiniz görüntüye etki eder tabii ama kastettiğinizi düşündüğüm şeyler genelde işlemeyle alakalı şeyler bence. beyaz ayarı (sıcaklık, tint) çok önemli mesela.

500px.com

örneğin şu fotoğrafçıların tarzda çekimleri kastediyorsanız, spesifik bir lens ve gövdeden ziyade fotoğrafı işlemeyle alakalı tonlar bunlar, fotoğrafı çektiğinizde direkt bu tonlara ulaşamazsınız.
  • phoarbix  (29.07.18 16:09:00)
Valla özel bir çaba sarfetmeye gerek yok. Hanım amatör fotoğrafçı benim. İskandinavya'da yaşıyoruz, aynı dediğin tonlar çıkıyor kışın. Makine Leica falan değil düz Nikon dslr, lens default gelen lens.

  • bos gezenin bos ustasi  (29.07.18 16:24:10)
bu fotoğrafları hiçbir efekt uygulamadan, sadece makine ve lensle çekemezsin. çekebildiysen de bu makine sayesinde değil ortamdaki ışık ve nesneler sayesindedir; bunları da istediğin gibi ayarlama şansın her zaman olmaz. phoarbix'in de dediği gibi karakteristik makineler var ama fark bu kadar dramatik olmuyor.

hatta dediğinin tam tersini söyleyeyim, en basit bir setapla(hatta duruma göre telefonla bile) çekip sonradan gerekli düzenlemeleri yaparak bahsettiğin havayı yakalayabilirsin.
  • Bruce  (29.07.18 16:34:51)
@bos gezenin bos ustasi Ne mutlu size! ama biz Iskandinavya'da degiliz!

  • perfectum  (29.07.18 17:01:50 ~ 17:02:03)
Kontrastı biraz yükseltiyorsun ki beyazlar daha beyaz siyahlar daha siyah çıkıyor.

Beyaz ayarını yaparken de sıcak değil soğuk tonlar almak için ayarlıyorsun makineyi.

Ayrıca lensin önüne mavi bir filtre koyabilirsin, polarize filtre de kullanabilirsin. Filtre sayısı artarsa keskinlik ve imaj kalitesi etkilenecektir.

Keskin lensler kullanmakta da fayda var.
  • idexo  (29.07.18 18:25:07)
Bence devasa butceler harcamayacaksaniz keskinlik acisindan sabit odak uzaklikli lensleri tercih etmeniz yeterlidir ve gerisi isik ile cozulebilir. Fotograf icin isik cok onemlidir. Sabit Kalfagil’in Turkiye’nin uzerindeki isik isimli kitabi mesela, gezinizi nereye yapiyorsaniz, oraya vuran en dogru isik saat kactadir, bunun gibi bilgiler bulabilirsiniz. Alin diye demiyorum, Isigin onemini goz onunde bulundurmalisiniz. Buna ek olarak da raw modunda cekip lightroom kullaniniz.

  • pietro  (30.07.18 00:17:22)